Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 3 voturi

Mamici de Decembrie 2017 (Minuni de Decembrie 2017)

sarcina gravida decembrie 2017 bebe

238 raspunsuri la acest subiect

TeooS

TeooS

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 14:28

Buna mamici! Eu pe langa toate starile posibile specifice sarcinii(greata, oboseala,sani durerosi, urinat des,crize de nervi,ameteli) am si niste dureri de cap ingrozitoare. Voi aveti? Daca da ,ce luati ? Eu nu am luat nimic, doar nospa dar nu imi trece. Vineri am si eu prog la medic pt inimioara si am sa intreb ce sa iau pt cap.aa si inca cv :uneori am niste palpitatii la inima imi bate atat de repede de ma sperie maxim. Voi aveti asa cv? La celelalte 2sarcini nu am avut nimic,nici o stare nici un simptom de sarcina. Toate astea sunt noi pt mn. Bn am si o varsta...nu mai sunt k la 20....  [:)]  [:)]  [:)] .va puppp

Buna Elelyv, si eu am avut palpitatii mari intr-o zi la birou, dupa ce am ridicat mai multe cutii relativ grele(stiu ca nu e bine sa car/ridic, dar asta e jobul). In general am observat ca apar palpitatiile cand depun un efort mai mare si am intrebat la doctor, normal ca sfatul lui a fost sa o iau mai usor si mi-a recomandat sa anunt la munca situatia si sa nu mai ridic deloc.

Eu astazi am o zi "grea" , am inceput inca de dimineata cu greturi si varsaturi, nici acum nu ma simt foarte bine, am luat o mica pauza pentru ca iar m-am agitat cu colete pe la birou si m-au luat niste dureri de spate urate si ameteala.

In rest totul bine, pofta de mancare chiar si azi, desi nu am putut sa bag nimic in gura, pofta tot e la locul ei; sanii mariti si durerosi, oboseala mare, dar mare-mare, am dormit aproape non-stop in weekend si ieri. [batcap]

Bun venit noilor mamici!  [flo2]

Va pup si va doresc o zi frumoasa si cu soare!

• 0

mary_simo

mary_simo

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 06:55

Bună dimineața! Mă alătur și eu mămicilor de decembrie dar mai timid, pentru că nu știu încă să mă bucur sau nu. Teoretic am 5 sapt și 4 zile: la prima eco 5 sapt fix se vedea o formațiune in uter de 10,3/3,5mm și dr a zis că nu e sigura deci trebuie să fac bthcg. Rezultatele au fost de 131 și 205 după 48h. M-a chemat din nou la eco să se asigure că nu e extrauterina și la 5 sapt și 3 zile posibilul sac avea 5mm. A zis că e ok că se observa o creștere și să aștept, eventual să mai repet eco și hcg după 1 sapt. Nu e tocmai bine pt că nu s-a dublat dar adevărul e că intre recoltări am avut 24 de ore nedormite (serviciu) și ma gândesc că poate fi un factor pt care nu s-a dublat. Nu mi-a dat nimic pt susținere și tot scrie imagine transonica observații sac gestational. Adică ori e sac ori nu? La a doua eco nici nu a dat zoom să vadă sacul mai bine ca și cum după hcg nu prea are ce vedea. 

Dimensiunea sacului e ok pt 5,4 sapt? Știu pe cineva care la prima eco avea 6 sapt și un sac de 3mm.

• 0

Arual1985

Arual1985

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 18:34

Bună!eu și burtica am avut 2 zile mai grele cu dureri de burta...destul de intense...cel putin ieri am avut o ora in care abia stăteam în picioare...marți am programare la doctor...sper sa fim ok.

• 0

Ciuli

Ciuli
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 29 aprilie 2017 - 11:18

Buna dimineata, burtici [barza1] Eu am fost la doctor si mi-a recomandat Ranitidona si Metoclopramid pt. greturi, voma si arsuri la stomac.Din pacate, le am pe toate, nu.pot.manca mai nimic. Voi luati ceva asemanator? [:-/]  

• 0

Arual1985

Arual1985

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 30 aprilie 2017 - 07:27

Bună!eu nu iau nimic pt greata,la mine este suportabil.trece cu un ceai cu lămâie :).În schimb am avut ieri niște  dureri de cap...groaznice

• 0

Arual1985

Arual1985

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 05:01

Bună dimineața! Mă alătur și eu mămicilor de decembrie dar mai timid, pentru că nu știu încă să mă bucur sau nu. Teoretic am 5 sapt și 4 zile: la prima eco 5 sapt fix se vedea o formațiune in uter de 10,3/3,5mm și dr a zis că nu e sigura deci trebuie să fac bthcg. Rezultatele au fost de 131 și 205 după 48h. M-a chemat din nou la eco să se asigure că nu e extrauterina și la 5 sapt și 3 zile posibilul sac avea 5mm. A zis că e ok că se observa o creștere și să aștept, eventual să mai repet eco și hcg după 1 sapt. Nu e tocmai bine pt că nu s-a dublat dar adevărul e că intre recoltări am avut 24 de ore nedormite (serviciu) și ma gândesc că poate fi un factor pt care nu s-a dublat. Nu mi-a dat nimic pt susținere și tot scrie imagine transonica observații sac gestational. Adică ori e sac ori nu? La a doua eco nici nu a dat zoom să vadă sacul mai bine ca și cum după hcg nu prea are ce vedea. Dimensiunea sacului e ok pt 5,4 sapt? Știu pe cineva care la prima eco avea 6 sapt și un sac de 3mm.

La mine la 4 săptămâni avea 5 mm sacul

• 0

TeooS

TeooS

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 11:36

Buna mamici, ce mai faceti?  [:)]

Eu am fost tot ocupata zilele astea si nu am mai avut timp sa mai intru aici. M-am panicat putin zilele trecute ca "disparusera" simptomele normale, sanii grei, greata, dar au revenit in forta incepand de ieri :)) Nu am mai purtat sutienul normal, ci o bustiera de sport si se pare ca imi e tare benefica, nu ma mai dor asa tare sanii cu ea.

Astazi am fost la recoltare pentru dublu test FMF si am avut o surpriza neplacuta, cand am sunat in call center-ul Regina Maria mi-au zis ca doar ecografia si calculul de risc trebuiesc platite-620 lei (am abonamentul cel mai mare de la ei) si ca recoltarea este inclusa in abonament, asa incat nu am plecat cu bani de acasa si vine partea neplacuta, ajung la clinica, chiauna de somn ca aveam programarea la 7:40 si imi zice asistenta ca ma costa 240 de lei recoltarea, am zis ok, nu am venit cu atatia bani dupa mine, nu aveam nici cardul si zic nu se poate trece pe urmatoarea factura, evident nu.Asa ca m-au reprogramat pentru joi, la 7:45  [batcap]

Sunt putin cam suparata pentru ca in momentul in care am discutat cu reprezentanta lor pentru acest abonament mi-a zis ca am incluse analizele de sarcina in proportie de 95%, lucru care se dovedeste a fi putin cam neadevarat, deja pentru morfologia de trim 1 trebuie sa platesc aproape 900 de lei si pentru celelalte analize specifice am ceva reduceri dar tot ma duc undeva la 700 de lei.

Voi ati facut ceva analize pana acum? Cat au costat?

Va pup mamici, o zi frumoasa sa aveti!  [flor]

• 0

Arual1985

Arual1985

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 05:21

Teo...cate saptamani ai?

Eu am fost ieri la al 2 lea consult ...puțin nedumerita...se pare ca bebe este mai mic fata de ce am calculat eu.Eu știam ca are 7 săptămâni și 3 zile...de fapt are 6 săptămâni și o zi.initial am crezut ca nu se dezvolta cum trebuie dar doctorița mi-a spus ca sigur am avut eu ovulația mai târziu decât am calculat.

• 0

Arual1985

Arual1985

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 05:22

Analize a spus că-mi da peste 3 săptămâni

• 0

TeooS

TeooS

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 09:41

Buna Arual, eu am dupa menstruatie  as fi avut 9 sapt si 3 zile, dar la ecograf e mai mica cu 2 zile, deci 9 sapt si 1 zi (dupa calculul asta,conceptia a avut loc chiar de ziua mea  [:D])

Eu stau putin cu frica pana primesc rezultatele de la analize, mai exact de la complexul TORCH, pentru ca noi avem pisicuta, am dus-o la veterinar sa o testam pentru toxoplasmoza si au iesit negative la ea, dar pana nu vad si analizele mele nu ma linistesc. Mi-a zis doctorul ca trebuie sa repet analiza de toxo o data la 2-3 luni chiar daca pisu este de apartament si nu iese niciodata din casa.

Va pup, o zi frumoasa  [pup]

• 0

Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2017, bebe

Intrebari Panica

• 1 an

Darius Gabriel
    - Ieri, 23:55

• Ecografii

Turcanu Ana-Maria
    - Ieri, 23:15

• Ecografii

Turcanu Ana-Maria
    - Ieri, 23:15

• 4 luni

adelina_potcovaruuu
    - Ieri, 21:43

• colea lida
    - ian 23 2022 19:21

Grupuri

• Mamici însărcinate

mocanulaviniageorgiana2@gmail.com
    - ian 11 2022 22:41

• Mamici de Septembrie 2022 (Dovlecei de Septembrie)

Anda08
    - ian 03 2022 08:54

• Mamici de August 2022 (Pepenasi de August)

Anda08
    - dec 17 2021 15:21

• Mamici de Iulie 2022 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 09 2021 09:56

• Mamici de Iunie 2022 (Capsunele de Iunie)

Anda08
    - sep 27 2021 15:42

Bloguri

• Medicii la care am fost

Tudorita001
    - Ieri, 23:07

• La jumatate de drum

carmencatalina
    - Ieri, 22:34

• Au sosit și ultimele detalii

Raisa22
    - Ieri, 21:39