Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Decembrie 2017 (Minuni de Decembrie 2017)

sarcina gravida decembrie 2017 bebe

238 raspunsuri la acest subiect

#31
LenaAgard

LenaAgard
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 19:48

Bună dragi mămici! Eu sunt Lena, am 28 de ani și ieri am aflat că voi fi mămică! Asta este prima mea sarcină și pot spune că am trecut într-o zi prin toate sentimentele posibile: de la bucurie și nerăbdare până la frică și anxietate; dar acum am rămas la nerăbdare și fericire! [fiesta] D.P.N-ul este 25 decembrie, CRĂCIUNUL! [pk] Încântată să vă cunosc pe toate! [il]



#32
Alexys91

Alexys91
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 20:18

Bună dragi mămici! Eu sunt Lena, am 28 de ani și ieri am aflat că voi fi mămică! Asta este prima mea sarcină și pot spune că am trecut într-o zi prin toate sentimentele posibile: de la bucurie și nerăbdare până la frică și anxietate; dar acum am rămas la nerăbdare și fericire! [fiesta] D.P.N-ul este 25 decembrie, CRĂCIUNUL! [pk] Încântată să vă cunosc pe toate!

 

Credeam că sunt singura care a trecut prin toate stările. Ieri dimineață, când am văzut rezultatul testului, am plâns de bucurie. La câteva ore distanță, intrasem în starea aia de șoc, gen: ce o fi fost în capul meu? În momentul ăsta sunt calmă, dar cred că voi scăpa puțin cam greu de semntimentu lăla de frică pentru că nu mă voi descurca.


Editat de Alexys91, 19 aprilie 2017 - 20:55 .


#33
LenaAgard

LenaAgard
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 20:34

Credeam că sunt songura care a treut prin toate stările. Ieri dimineață, când am văzut rezultatul testului, am plâns de bucurie. La câteva ore distanță, intrasem în starea aia de șoc, gen: ce o fi fost în capul meu? În momentul ăsta sunt calmă, dar cred că voi scăpa puțin cam greu de semntimentulăla de frică pentru că nu mă voi descurca.

Eu sunt perfect ok acum... a fost mai mult o chestie "Și ce fac acum?". Trece, mai ales când o să se nască minunea! [il]



#34
Ciuli

Ciuli
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 08:31

[flo2] Buna, fetelor!Naste cineva la Spitalul Cantacuzino din Buc?



#35
Ciuli

Ciuli
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 08:35

Eu sunt in sapt 6 si am Dpn pe 15 decembrie si prima eco pe 24.04.2017 la dna Dr Ilinca Gussi. Stiti ceva de acest doctor?Multumesc!!! [flor]



#36
TeooS

TeooS

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 10:21

.                                          Sora mea este insarcinata, si la primul ECO (care a fost pe la 6 săptămâni) i-a zis ca are un chist mai mare ca si fătul si ca sacul gestațional, i-au zis ca nu prea are șanse sarcina, dar sa aștepte, si la următorul ECO i-a spus ca s-a micșorat, dar foarte puțin, la al 3 le-a ECO, nu se mai vedea nimic, nici măcar urma de chist, ai încredere, o sa fie bine :-)

Buna Crysstina7, multumesc frumos de incurajare [flo2] , am incercat sa nu ma mai gandesc la ce e mai rau si sa ma bucur de bebel, maine merg din nou la doctor si sper sa fie vesti bune  [:)] 

 

Au inceput si la mine starile de greata dimineata, cum ma trezesc merg direct la baie sa iau in brate toaleta, dar in restul zilei ma simt mult mai bine. Sanii stau sa explodeze si ma dor foarte tare, am luat si putin in greutate(~ 1kg), dar de cateva zile parca nu mai am pofta de mancare, sunt balonata mai mereu si drept urmare cand stau jos trebuie sa deschei nasturii la pantaloni.

Au prins bine Sarbatorile, ca am fost acasa si nu am mai avut asa mult timp sa ma gandesc la problema chistului.

 

Cum au mai zis cateva fete pe aici si eu am niste stari de nervozitate accentuate, imi sare tandara de la orice nimic si este foarte neplacut, in special pentru viitorul tatic, care nu mai stie cum sa se comporte in jurul meu. [:(] 

 

Trecem noi cu bine si peste "neplacerile" astea.

 

Va pup burtici si o zi frumoasa va doresc!

 

P.S: Bun venit noilor burtici! [flor]



#37
LenaAgard

LenaAgard
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 14:05

Voi v-ați apucat să luați vitamine prenatale? Eu azi am fost la medic (m-am și programat pentru prima vizită la 8 săptămâni) și mi-a recomandat MegaFood - Baby & Me 2 destul de scumpe 70€ - 120 de tablete dar merită (am înțeles că sunt cele mai bune).  [:)] De mâine mă apuc să iau.

Miniaturi atasate

  • megafood.png

Editat de LenaAgard, 20 aprilie 2017 - 14:11 .


#38
TeooS

TeooS

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 09:28

Voi v-ați apucat să luați vitamine prenatale? Eu azi am fost la medic (m-am și programat pentru prima vizită la 8 săptămâni) și mi-a recomandat MegaFood - Baby & Me 2 destul de scumpe 70€ - 120 de tablete dar merită (am înțeles că sunt cele mai bune).  [:)] De mâine mă apuc să iau.

Buna Lena, eu am inceput sa iau vitaminele a doua zi dupa ce am facut testul (saptamana 4), l-am sunat pe doctor chiar in ziua aceea si am intrebat ce vitamine sa iau, mi-a dat Femosun si acid folic 5mg. In Romania nu se gasesc vit Mega Foods, dar si eu citisem despre ele ca sunt cele mai bune si cum am posibilitatea sa mi le aduc din SUA, l-am intrebat pe doctor cand am fost la control daca ar fi ok sa le iau pe acestea, din pacate nefiind pe piata la noi mi-a recomandat sa iau in continuare tot Femosun-ul si sunt putin in dubii daca sa imi comand totusi un flacon sau nu (in State am gasit Baby&Me 120 tab 34 dolari si Baby&Me 2 120 tab 54 dolari).

Avand in vedere ca pe Femosun 30 tab dau 80 RON(~18 euro) ajung la 120 tab tot la 70 euro, deci preturile sunt aceleasi si aici.

 

Iti doresc o zi frumoasa si sarcina usoara! [pup]



#39
stana.1

stana.1
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 15:46

Buna, burtici de viitoare mamici! Eu sunt Andreea, am 32 de ani si sunt la prima sarcina. Astazi am fost la prima eco, avem 6 saptamani si o zi. Am vazut pulsand si inimioara cu 111 bpm. Stari de greata am de aprox o saptamana, as dormi oricand si in orice pozitie si din cand in cand, simt mici intepaturi in regiunea ovarelor. La eco mi-a spus ca am un mic defect de acolare...sper sa fie ok pana intalnirea cu medicul. Ca medic, am ales Dr Dan Deva si as vrea sa nasc la Sanador. D.p.n. este 13 dec. Va doresc multa sanatate si astept cu nerabdare sa impartim impresii. Pupici



#40
Alexys91

Alexys91
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 19:07

Bună fetelor. Eu abia astăzi am început să iau vitamine, Pregnacare se numesc. Am fost să îmi fac programare pentru prima vizită.Mi-a găsit un loc liber abia pe 11 Mai și atunci voi avea în jur de 8 săptămâni. 





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2017, bebe

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -