Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ameteala in spatii inchise...?


33 raspunsuri la acest subiect

#31
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 aprilie 2017 - 07:52

ML, on 06 Apr 2017 - 17:10, said:

Am observat ca daca beau ceai verde (cu cafeina) dimineata nu mai am probleme. La fel cu ciocolata amara / neagra. Este notabila transformarea! Ambele ajuta inima dar si... ficatul.

 

nu inteleg asta nici sa ma pici cu ceara. atata timp cat nu exagerezi - nici cu ciocolata, nici cu cafeaua, ce treaba are ficatul? doar nu e vreun portelan sa il tii in dulap :)

bea o cafea - doua pe zi, mananca ciocolata cu moderatie si e ok.



#32
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 07 aprilie 2017 - 14:53

Andaghe, este extract, derivat de clorofila (format din saruri de sodiu si cupru obtinut din frunze de urzica):

 

https://www.iherb.co...z-29-6-ml/15873

 

Trebuie sa gasesti ceva similar si in Ro... clorofila sa fie.

 

Roxana, nu beau cafea caci im tremura mainile si dupa o cana, in schimb ciocolata si deserturile cu cacao, nu ma pot opri! Precum baiatul, nu ma intereseaza mancarea, cat ce urmeaza dupa. 

Ma ingrijoreaza ficatul din mai multe motive... zahar, rude pe linia mamei cu ficat slab (una dintre ele a murit la 40 de ani de ciroza fara sa puna picatura de vin in gura; non- alcoholic fatty liver il capeti -acum am aflat- de la zahar si high carbs; si da, nu trebuie sa fii obez, poti fi slab cu ficat marit), tata cu ficat prastie de la alcool.

De un timp ma doare din cand in cand in dreapta, sub coasta. Analizele standard imi ies bine, dar am avut niste crize teribile in urma cu un an dupa ce am mancat cu pofta o tarta cu pecans (aluatul era cu ulei de nuca de cocos, umplutura cu nuci, zahar si ciocolata). De cand am renuntat la gatit cu ulei de cocos, mi-e mai bine, dar nu de tot. Nu cred ca este o coincidenta ca ceaiul de papadie si tot ce-i amar (anghinare, cicoare, goldenseal) imi face bine.

Am ajuns sa am probleme cu digestia si somnul. Chinezii :) (medicina traditionala chinezeasca) spun ca oboseala, insomniile (alea de te trezesti la 3 dimineata, noapte dupa noapte), digestia au legatura cu ficatul.  



#33
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 aprilie 2017 - 15:01

asta e mai mult o problema biliara si digestiva, oricum provocata de grasime si nu de carbohidrati. mai ales din ce zici de criza provocata de o tarta cu nuci si in plus cu o gramada de grasimi.



#34
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 aprilie 2017 - 15:02

durerile in dreapta si indigestia de care povestesti par mai degraba sa indice probleme cu vezica biliara.

la fel si cu pofta de dulce.

mare parte din simptome le aveam si eu in adolescenta, ultima criza am avut-o prin 90-91, cand am facut si o minunatie de febra de 41 gr celsius.

diagnosticul de atunci a fost diskinezie biliara, apoi la primele ecografii (dupa ce au aparut si la noi) mi s-a spus ca am bila "cudata", lenesa si cu depuneri.

de atunci am invatat sa evit ce nu-mi pica bine.

iar de cand am renuntat la indulcitorul pe care il puneam in cele 2 cafele de dimineata (una acasa, una la birou, slabe si cu mult lapte) am constatat cu uimire ca pofta de dulce s-a diminuat treptat si considerabil, am slabit 8 kg in aproximativ 6 luni, cu un pic de atentie la ce pap. si fructe in loc de dulce, mere, rodii si portocale.


Editat de CorinaDani, 07 aprilie 2017 - 15:08 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -