Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ameteala in spatii inchise...?


33 raspunsuri la acest subiect

#1
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 23:28

Baiatul ameteste la biserica (se intampla mai ales cand era "altar boy" si statea langa parinte, langa lumanari)... biserica este mica, nu se deschid geamuri sau usi in timpul slujbei... Il apuca ameteala, transpira si simtea ca lesina. Iesea afara, se aseza pe o banca si isi revenea. Este slab, banuiesc si anemic...

 

Mie, tot copil/adolescenta fiind mi se intampla ceva asemanator la metrou, in vagon (nu pe peron, unde exista curent, circula aer), iarna mai ales, infofolita de afara si intrata la caldura.

 

De fapt si mie si lui ne este rau in masina (in special daca geamurile sunt inchise. Ma rog, mie imi este mult mai bine acum, ca adult, oricum, am (inca ) nevoie de aer). Citeam intr-o carte ca pentru a evita raul de masina este bine sa tii ceva greu pe picioare sau sa te lasi cu capul pe scaun, jos. Cum ajuta? Sangele se duce/sta in cap.

 

Nu stiu daca toate cele de mai sus au legatura, le-am amintit sperand ca poate aveti deja raspuns. Ce sa fie oare? 



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 03 aprilie 2017 - 01:42

Vertigo, claustrofobie, Astea imi Vin in minte.

In masina sa stea pe scaunul din fata, cu geamul coborat.

Editat de Fleurdelise, 03 aprilie 2017 - 01:43 .


#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 aprilie 2017 - 05:31

Poate e si anemia de vina. Daca e de fier, hematiile nu transporta suficient oxigen. Daca e de calciu, stiu ca se manifesta cu stari de ameteala, lesin, slabiciune, am o colega care asa pateste uneori. Poate ar trebui sa-i faci niste analize si evitate cat mai mult situatiile care duc la aceste stari, macar o perioada.



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 03 aprilie 2017 - 07:25

Eu sunt lesinacioasa așa, dar nu am anemie, am tensiune foarte joasa . Bănuiam lipsa de calciu, dar mi-am făcut analizele și nu am. În spații închise, căldură, soare, stat in picioare, pățesc la fel. Că soluție am găsit , când simt starea de amețeală deja, cu puțin vâjâit de urechi, mă așez, iau apa cu înghițituri mici, tușesc cat mai puternic (am citit că asta ajuta că un fel de masaj cardiac), mă mișc. Uneori am reușit, uneori nu, s-a lăsat cu lovit la cap din căzătură :(. Aveți grijă, în afara de analize, apa mereu la el și telefon, evitat să stea în picioare, ventilator de buzunar.



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 03 aprilie 2017 - 07:30

Dar Raul de mașină e din acela clasic, cu senzație de vomă? Sau e tot din cauza căldurii și a lipsei de aer? Că sunt doua chestii diferite. 



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 aprilie 2017 - 07:50

Eu la pubertate(aveam vreo 12 ,13 ani)am avut starile astea,cum au venit asa au plecat.

 

Imi amintesc ca tot la biserica ,in tramvai mi se intimpla sa ma ia ameteala,cu stare de lesin...



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 aprilie 2017 - 09:23

E posibil sa fie vorba pur si simplu de aer viciat, inchis, mult bioxid de carabon, lumanari care ard...

Anemia nu prea are legatura cu kg in minus.



#8
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 03 aprilie 2017 - 09:40

Eu patesc asa. Nu suport nici macar lumanari aprinse prin casa. La mine e vorba de lipsa oxigenului din aer.

Dar eu sunt anemica, stau rau cu fierul.



#9
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 aprilie 2017 - 15:25

Daca faceti investigatii pentru a depista cauze fizice si se inlatura posibilitatea anemiilor, calciului, etc., vedeti totusi daca nu cumva exista o anxietate pe undeva. 



#10
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 04 aprilie 2017 - 02:00

Nu cred sa fie vorba de claustrofobie sau anxietate.

Vertigo a avut de curand dupa gripa (nu a putut dormi). Dar a fost o situatie diferita.

Este drept ca daca merge in masina in fata, cu geamul deschis ii este mult mai bine.

 

Putin istoric... cand era mic iesea anemic. Nu am repetat de mult analizele, sper ca in doua saptamani sa ajung cu el la doctor.

Acum, la aproape 14 ani (slab, palid si incercanat) mananca de rupe DAR.... nu mancarea este baza, ci desertul si fainoasele! Sa fie oare o hipoglicemie? Voi aminti si de asta la vizita.

Si eu suspectez lipsa oxigenului. dar si cele de mai sus.

Sa va mai spun ceva care ma intriga, sper sa aveti rabdare sa cititi...

 

In urma cu ceva timp i-am dat (pt cosuri, pubertate) clorofila concentrata (lichid, obtinut din urzica). Am observat - unde dai si unde crapa- ca, atunci cand il ia, are mai multa putere (face jogging - din proprie initiativa :), in loc sa stea tintuit pe canapea cu IPodul), parca si ca personalitate se schimba (este mai responsabil, organizat, calm si, da!... motivat sa ia note maxime :). Interesant ca le si ia). I-l dau de vreo 2 luni, numai in zilele de scoala.

 
Uitati ce scrie pe prospect (traduc, scuze ca suna aiurea):
 
- formeaza sange mai bun, formeaza celule rosii
 
- satisface nevoia acuta a corpului de oxigen
 
- maximizeaza functia plamanilor
 
- imbunatateste nivelul hematocritului in timpul sarcinii
 
- ajuta in adaptarea la altitudini ridicate (locuim la munte, nu stiu daca are legatura)
 
- ridica nivelul de energie
 
Vorbesc si eu cu voi, nu cred ca doctorul va fi prea impresionat de decoperirile mele :)
 
Pareri?
 
P.S. Andaghe... cu voma (mai ales daca mananca si suntem pe serpentine; saracul nu mai mananca!), cascat, transpiratie, golit stomacul taman la destinatie, nevoie de fereastra deschisa, nu-mi vorbi despre mancare, nu-mi da sa miros mancare si tot tacamul... Daca pune capul jos, este mult mai bine, uneori adoarme. Sa se duca sangele in cap cum scria "la carte"?...



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -