Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cipru - recomandari de vacanta

cipru vacanta soare plaja

6 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 aprilie 2017 - 17:02

O colega de forum m-a rugat sa ii dau niste recomandari pentru alegerea unor hoteluri in Cipru si o fac cu mare placere si in cunostinta de cauza pentru ca sunt aici de 7 ani deci cunosc multe detalii.

 

Am sa adun insa recomndarile mele aici  - la topic pe forum pentru a oferi si altora sansa de a le citi dar si altora posibiltiatea de a adauga din experienta lor in Cipru,

 

 

 Am gasit niste hoteluri care imi plac, insa sunt in zona Limasol, despre care am citit ca nu este prea buna pentru plaja. Insa acolo am gasit sa satisfac doleantelor baietilor tenismeni..:))) Pe de alta parte, asta nu ar fi prea important pt ca noua ne place sa inchiriem masina si sa exploram, sa incercam o alta plaja in fiecare zi.

 

Asadar - 

 

1. Pentru plaje cu nisip - cele mai multe se gasesc in zona AYIA NAPA. Insa zona este paradisul tinerilor, cu muzica la maxim, cluburi imense si zgomotoase, inghesuiala etc. (aici ghidul Ayia Napa)

 

Plajele din Aya Napa.

 

2. Si in Limassol exista Plaje cu nisic, atmosfera este insa mai linistita - acolo este insa si celebrul clug Guava (pe plaja) unde sunt petreceri pe care adolescentii si tinerii le adora. 

In Limassol cunosc un singur hotel - am stat cu prietenii de un Paste si a fost cea mai fantastica mancare pe care am mancat-o in viata mea. Hotel Amathus.

 

3. Cunosc cel mai bine Paphos-ul - pe care il iubesc. Paphos este mult mai traditional, mai lent, mai aparte si mai 'grecesc'.

 

Exista hoteluri cu plaja proprie - de nisip - froarte faine - iti recomand Alexander the Great  - situat perfect in centru - la plaja si bulevard.

Imi place si Almyra - are si spa - la fel de bine pozitionat  central  - si servicii perfecte plus o bucatarie cu sefi renumiti. Hotel Almyra

 

In zona Coral Bay (unde locuiesc eu) - adica cam la 5 km de Paphos  - sunt hoteluri faine - iti recomand cu drag Coral Beach Hotel - plaja cu nisip, activitati marine, restaurante faine si taverne in preajma.

 

In primul rand deci trebuie sa te decizi in ce zona preferi - Larnaca, Limasol sau Paphos. Eu ador zona Paphos. Sa imi spui ce alegi.

 

cu drag,



#2
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 12:42

Merci Mirela. Am gasit si eu un hotel in Paphos care mi-ar placea.Ma uit si la recomandarile tale si iti spun ce hotaram.



#3
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 17:21

Eu am fost cu mandra mea in Ayia Napa, hotelul a fost super, plaja faina...am luat all inclusive si bine am facut...aveau cocktail-uri ft ft bune, care insa erau scumpe altfel (10 euro)...am facut excursie cu catamaramul..si am fost si la aquapark, chiar de 2 ori...hotelul a fost unul linistit...la masa veneau chelnerii sa te serveasca, ersu ft atenti..nu mai stiu insa numele, dar pot sa-l aflu.


Editat de Ella73, 02 aprilie 2017 - 17:23 .


#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 18:15

Anya - apropo - la hotel COral Beach sunt cateva terenuri foarte bune de tenis - si noi mergem si jucam acolo uneori.



#5
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 18:33

Mirela, m-am uitat pe hoteluri, sunt minunate, mai ales Coral Beach. dar, daca iti vine a crede, nu sunt camere libere...

L-am gasit pe asta in Paphos, nu prea sunt super incantata...Avanti Holiday Village..



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 19:10

Il stiu - singura problema ar fi ca nu e frontal sea - adica e despartit de o strada - pana ajunge la front sea hotels. 

Tot in zona acolo - dar frontal sunt faine si 

Constantinou Bros Athena Beach Hotel

  Cynthiana Beach Hotel 



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 19:11

sau 

Constantinou Bros Asimina Suites Hotel





Etichetat si cu cipru, vacanta, soare, plaja

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -