Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Balena albastra si suicidul

joc balena abastra

20 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 09:40

Baleana albastra este un joc tampit pe care il poti castiga numai daca te sinucizi.

 

"Jocul online „Balena albastră”, pe care îl poți câștiga doar dacă te sinucizi, a devenit în ultimele săptămâni cunoscut pe ambele maluri ale Nistrului, după ce timp de doi ani a făcut furori în Federația Rusă. Presa rusă scrie că numai în țara lor participă la joc 200 mii de tineri și că „grupurile morții” s-au răspândit în Ucraina, Belarus, Azerbaidjan, Letonia și Kazahstan, iar acum au ajuns în România, Bulgaria și Polonia. Deși reprezintă o calamitate socială sporită, jocul morții trezește multiple semne de întrebare în privința originii sale, precum și a neputinței (sau nedorinței!) autorităților de a-l opri, arată jurnalistul Pavel Păduraru într-un amplu articol, în care prezintă date și fapte relevante despre istoria acestui joc și mai ales despre creatorii lui."

 

 

"o condiție a jocului este următoarea: dacă vreun „jucător” se răzgândește să moară, moderatorul îi aduce la cunoștință că deține toate informațiile despre el și-l amenință că familia sa va avea de suferit. "

http://www.digi24.ro...albastra-690635

 

======

Nu e de glumit cu jocul care a ucis peste 100 de adolescenţi ruşi. A simţit-o pe propria piele, o fată de 13 ani din Timişoara. A ajuns din curiozitate pe site. Dar oricât a încercat, n-a reuşit să scape de cei care fac bani de pe urma tinerilor naivi, care le cad în plasă. Numele din acest material nu sunt cele reale. Dar drama prin care au trecut fata şi părinţii ei este cât se poate de reală. Un reportaj, în exclusivitate, realizat de Alexandra Marian şi Dan Petcu, de la Digi24 Timişoara.

http://www.digi24.ro...albastra-690361

====

 

Ati auzit de jocul asta tampit?

stiati ca la noi in tara jocul asta tampit a trimis la terapie intensiva 5 copii?

 Patru fete şi un băiat din clasa a VI-a s-au lăsat ghidaţi de o călăuză în aşa numitul joc al morţii- Balena Albastră. Ei au primit una din misiunile diabolice ale jocului - aceea de a-şi ţine respiraţia cât mai mult, iar asta putea să-i coste viaţa. Profesorii i-au găsit inconştienţi, pe unii în baie, pe alţii în sala de clasă. În Rusia şi în alte ţări foste sovietice peste 130 de copii s-au sinucis în timpul jocului.

 

 

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 09:52

Da de la stiri.

 

Am gasit si o informatie mai soft

Miniaturi atasate

  • blue.gif


#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 09:58

Infiorator - si eu am citit cu groaza despre acest joc. 

Parinti, vorbiti cu copilul despre acest pericol - nu ocoliti subiectul cu ei pentru ca nu e de joaca!



#4
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 10:33

eu i-am spus lui fi'miu. Mi-a raspuns ca se joaca de la 4 ani si e safe si are si el atata minte sa nu joace asa ceva. Plus ca e un copil responsabil si ar trebui sa am mai multa incredere in el. 

Banuiesc ca daca totusi te intereseza cat de cat ce face copilul tau pe net, discuti cu el constant de pericole, discuti cu el in general si il incurajezi in visele lui, nu o sa aiba nevoie de un joc sa-i spuna ce sa faca in viatza



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 10:43

Joc tampit, dar care prinde f bine la unele categorii vulnerabile de oameni, din pacate :((

 

Ce nu inteleg eu, dupa ce am citit articolul de pe Digi cu fata aceea care a intrat pe pagina de FB a jocului, dar s-a razgandit, n-a vrut sa joace: de unde au aflat oamenii aia datele ei? De unde ii stiau familia, numele celor din familie, unde locuiesc, la ce scoli invtaa, unde lucreaza parintii? Prin "hackereala"? Chiar asa usor sunt de aflat aceste date?! Cel putin asa povestea fata aceea ca a patit, ca unul din mentorii jocului (sau cum s-o numi) i-a aflat toate datele si a primit amenintari ca va muri, ca o va gasi oriunde...

 

Marius, f bune regulile postate de tine pt jocul varianta Romania  [:-)))]  [:-)))]


Editat de monicabo, 20 martie 2017 - 10:44 .


#6
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 10:48

E un hoax.

 

http://www.netfamily...internationally

 

Desigur sunt multi tampiti care sa profite de pe urma acestei legend urbane, si multi adolescent cu tulburari care sa isi fca rau singuri, considerand ca balena albastra e in trend.

Totusi intreaba stire despre mortii din Rusia e ireala.



#7
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 11:06

Scrie si Vice despre asta: https://www.vice.com...aneala-de-liceu



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 11:13

Am inteles si eu din alte stiri ca inventatorul jocului a fost arestat ca jocul nu s-ar mai afla online de un de zile, pare-mi-se, dar adevarul este ca se produc niste efecte  tragice in randul copiilor.

 

Nici nu mai conteaza daca se cheama balena albastra sau jocul de-a tinutul respiratiei.

 

"Vineri, cinci elevi de la o scoala generala din municipiul Iasi au ajuns la spital, dupa ce au lesinat in timp ce jucau, intr-o pauza, un joc ce presupunea sa isi tina respiratia.

Surse din randul medicilor spun ca elevii ar fi pus in practica o varianta a jocului "Balena Albastra", in timp ce surse din Politie, care a deschis o ancheta in acest caz, afirma ca ar fi vorba doar despre o idee lansata de unul dintre copii."

 

 

 


#9
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 11:24

Lasand la o parte aspectele de realitate, daca jocul exista sau nu - pentru ca exista destule grupuri de suicid pe internet, ce e important de retinut e ca, pentru a se apropia de asemenea lucruri, copiii trebuie sa aiba probleme emotionale grave.

Deci sa fim atenti la copii, atat la starea lor de bine cat si la ce acceseaza pe net, asta e ideea.



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 martie 2017 - 12:12

Lasand la o parte aspectele de realitate, daca jocul exista sau nu - pentru ca exista destule grupuri de suicid pe internet, ce e important de retinut e ca, pentru a se apropia de asemenea lucruri, copiii trebuie sa aiba probleme emotionale grave.

Deci sa fim atenti la copii, atat la starea lor de bine cat si la ce acceseaza pe net, asta e ideea.

Da asta e si ideea - trebuie facute demersuri pentru stopare pe de o parte si pentru identificarea si protejarea copiilor care se pot regasi in victime potentiale.





Etichetat si cu joc, balena abastra

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -