Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 144


1085 raspunsuri la acest subiect

#31
melisa28

melisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 12:24

Mai fetelor dar voi luati nu gluma pe langa mine.conzima q10 asta de 300 se gaseste in farmacii? 

Profertil e bun pt gigei la barbati? Citisem eu de un medicament la barbati dar nu l am notat care se modifica spermograma intr o sapt

 



#32
melisa28

melisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 12:24

Motisor doamne ajuta! [flo2]



#33
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 12:25

@Melisa..cum spuneam..aici nivelul de educatie isi spune cuvantul..Si eu regret ca am spus mai multor persoane la primul fiv.. ( dar la locul de munca a trebuit si tot asa..) mi am dat seama ca nu am facut bine in momentul in care ..m au asaltat cu intrebari: ati reusit?dar de ce nu?si nu ati scris inapoi la clinica?si ce v-a spus?si acum unde o sa va duceti? Doamne..am regretat enorm..de urmatorul fiv stiu doar ai mei si o prietena buna! 

Uneori am pus crezand ca ajut pe cineva cu informatii..ca apoi sa mi dau seama ca trebuia sa tac..poate oamenii aia nici nu vor sa auda de fiv..Nu stiu dar in ultimii doi ani m-am maturizat f mult, si nu o spun doar eu..ci mama care e cel mai aspru critic al meu , mi-a spus ca am devenit mult mai inteleapta si mai rabdatoare ! Dar reusesc sa ma mentin pana cand aud astfel de comentarii: cu copii in ,, eprubeta,, si atunci se duce toata intelepciunea si rabdarea..nu pot sa rabufnesc fata de ei dar ajung acasa si plang. 

Melisa, sa te bucuri de fetita ta si sa ne dea Dumnezeu putere sa trecem peste tot!



#34
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 12:29

Melisa, nu stiu cum e cu chisturile si cu fiv-ul de asta ziceam sa nu te stresezi si sa astepti sa vezi ce zice medicul.

Eu spuneam doar ca mi se intampla aproape lunar sa am astfel de scurgeri înainte de fiv si nu era din cauza vreunui chist, poate fi vorba de o dereglare hormonala. Cand am avut chist am avut scurgerea in perioada ovulatiei, nu înainte de ciclu, dar asa a fost in cazul meu, fiecare organism reacționează altfel si doar după ce faci eco poti sa sti exact daca e chist sau nu.



#35
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 12:34

Eu am comandat Coenzima Q de 300 din Anglia dar sigur se gaseste si la noi. Profertilul tot de aici l am comandat da l am gasit si in Romania  parca 250 lei cutia de 60 de pastile dar se iau doua pe zi deci ajunge o luna, este f bun pentru imbunatatirea spermogramei ( la noi anul trecut analiza asta era perfecta, anul asta mobilitatea s a mai dus un pic la vale ) si din Cehia mi-au  spus sa l indop cu Profertil :))) probabil ii voi mai comanda o cutie..Am mai citit aici de soti care aveau spermograma perfecta si cand au repetat la un scurt interval era total modificata..asa ca ..preventiv ..nu strica!! 

 

Ca tot veni vorba de pastile..cele cu mutatii ce pastile luati??Eu am facut decat cariotipul genetic si profilul de trombofilie de baza..dar inteleg ca mai sunt multe alte mutatii care trebuie verificate..acum nu mai am timp caci peste o luna incep injectiile..ce sa cer sa mi dea tot ..preventiv? :))) Ca din ce am inteles in Cehia poti sa mai adaugi si tu ceva , adica sa i spui doctorului ca vrei sa adaugi medicamentul x ..la schema..daca si el considera..Azi mi-au ajuns si mie injectiile..desi mai am o luna pana le incep am vrut sa ma stiu cu ele la frigider de acum.. [:-)))]


Editat de mia20, 14 martie 2017 - 12:35 .


#36
LauritaM

LauritaM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 781 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 12:34

Fetele ,multi cred ca nici nu.si dau seama ce impact au vorbele astea asupra noastra.Cand le.am spus parintilor mei despre fiv,tati,auzind de costuri a reactionat cam asa"da de ce e asa scump,il cumperi?"(copilul) Stiu claaar ca nu a fost pic de rautate pt ca parintii mei ma iubesc enorn doar a fost socat de costuri,dar mie tot mi.a picat greu,daramite sa.mi zica altul strain...



#37
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 12:43

Stiu LAURITA.. asta zice si sotul meu ca multi nici nu isi dau seama ce zic..( oricum cand vine vb de parinti e clar ca nu au vrut saracii sa ti cauzeze vreo suferinta ) dar cand auzi de la cineva strain te ia capul..E clar ca atunci cand stii ca esti intr o imposibilitate de a face ceva datele problemei se schimba, devii mult mai sensibil, orice aluzie te deranjeaza, orice cuvant ti se pare la nealocul lui..e normal cumva..dar asta nu e o scuza pentru nimeni din afara sa te puna la zid ca faci fiv sau sa te intrebe ,,de ce nu faci copii,,? Asta este o intrebare care nu ar trebui sa existe in vocabularul nimanui! Tine de intimitatea unui cuplu, asa ceva nu se intreaba si punct!! Nimeni nu trebuie sa dea explicatii nimanui!! Si nici sa-si justifice actiunile! Nu vrei sa stii cate persoane am taiat eu din lista de cunostinte..pe considerentul asta! Dar ma simt mult mai bine acum!

Laurita dar tu nu iei Euthyrox? Decat ulei de cocos?? 


Editat de mia20, 14 martie 2017 - 12:44 .


#38
melisa28

melisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 12:46

Sa dea Dumnezeu la toata lumea Mia sa fie bine, sa trecem si peste hopul asta . Dupa aceea am mai spus asta dar o spun iar o sa uitam  de toata perioada asta grea din viata noastra .



#39
LauritaM

LauritaM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 781 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 12:52

Mia,nu mi.a dat dr.Euthyrox.Si eu m.am gandit de ce nu.mi da si am vrut sa.l intreb cand am fost la programare dupa fiv dar am uitat.O sa.l intreb data viitoare.Sau endocrinoloaga tre sa.ti dea?



#40
melisa28

melisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 13:07

Se da profertil si mai putin la farmacii stiti ceva? Ca ma gandesc daca imi vine civlu astazi , sper sa mi vina sotul meu nu mai are timp sa ia decat vreo 10 zile...el are azoospermie .




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -