Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 144


1085 raspunsuri la acest subiect

#11
Motisor

Motisor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.432 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 09:01

Velvetina stii ca am rafuiala cu el ... eu am redat ce mi-a spus preotul mie ... ca ce cred eu e alta poveste ... pupicei



#12
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 09:12

Moti da,la ce-a zis popa m-am referit  [alcool]  te pup si Doamne ajuta sa recupereze puii tai,sa fie puternici!  [pup]



#13
Motisor

Motisor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.432 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 09:28

Sper si eu... astept telefonul de la clinica ca pe ghimpe... 

 

Eu pe cei doi de ieri i-am inghetat impreuna... oare ar fii bine sa inghet cate unu pe lamela pe cei de azi?  



#14
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 09:47

Dea, mulțumim pentru casuta!

Motisor, baftă! 



#15
LauritaM

LauritaM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 781 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 09:50

Fetele,eu cand m-am spovedit ,inainte de FIV care a fost si inainte de craciun,mi-a zis preotul ca nuuu copil,intai sa ma cunun cu prietenul meu(asa l-a numit popa)pt ca traiesc in pacat in preacurvie , si apoi copil.Pai mai nene,si daca cu primul sot am avut cununie si acte si nu a mers si nici copil nu putea sa faca,ce am rezolvat.Si fetelor cununate de ce nu le iese Fiv.ul?daca ar fi asa.Eu una nu ma mai duc pt ca in loc sa plec impacata sufleteste,plec cheauna.Sa ma laseeee ca in ziua de azi nu mai e ca pe vremuri.Nush,cu toata credinta mea,da ma zapacesc popii astia cu ideile lor si uite asa ma fac de nu ma mai duc deloc si chiar i.mi pare rau pt ca in biserica i.mi gasesc linistea.



#16
Adriana37

Adriana37

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 10:30

Dea multumim de casa noua, sper sa o umplem de teste pozitive.

Fetele eu ultima data m am spovedit inainte de cununie, si i am zis ca am trait in preacurvie, si popa mi-a zis ca '' nu mai e asa mare pacat, daca nu l am inselat'' :)..insa cica era pacat daca luam AC , ..e uite ca am luat acum...deci sunt o pacatoasa:) ..eu lui nu i-am zis de FIV, ca cine stie ce imi zicea....In rest, eu am credinta in suflet, dar nu ma rog la barbosu :)..ci la altcineva :), insa la biserica merg mai rar..., stiu ca e greu de acceptat ca ne incearca, insa pana la urma vom reusi...daca ne pierdem credinta ce facem??? Suntem sanatoase, vedem lumina zilei, atingem florile, le mirosim, avem pers dragi langa noi ...asta nu e o binecuvantare?? Toti trecem prin greutati, insa ne ridicam si mergem mai departe.

Laurita sunt de parere ce acum mii de ani, nu erau inventate actele de casatorie..e o porcarie...sa nu ne cunune religios ca nu ai certificatul....

Nu am emoticoaneee:((((



#17
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 10:44

Bine v-am regasit in casa noua  [flo2]

 Primul Fiv l-am avut si eu tot in postul Pastelui si nu m-am gandit ca asta ar fi motivul pentru care nu a mers..( daca nu-mi spunea mama nici nu faceam poate legatura) ..e bine sa mergem sa ne spovedim insa a cere confirmare de la un preot sa faci sau nu Fiv e deja prea mult..Si eu cred ca tot Dumnezeu a ingaduit si lucrul acesta. Anul trecut am fost la o manastire in Piatra Neamt unde o maicuta mi-a spus fara menajamente ca , citez: ,,copii facuti astfel nu au suflet,,, Recunosc ca m-au trecut fiorii cateva zile amintindu-mi vorbele astea..dar apoi tot eu mi am revenit.. Asta e o aberatie..cum sa nu aibe suflet? 

 De atunci nu mai caut aprobarile nimanui..eu stiu mai bine ce e de facut..sau daca nu stiu urmez pur si simplu drumul..si a vrea sa dai viata unui copil nu poate fi decat un lucru bun, cine are dreptul sa vina sa-mi spuna mie ca nu e bine ca am ales fertilizarea? Stie povestea mea, stie cat sufar sau prin ce trec? Nu! Si atunci? 

Apropo de ce scriau fetele in casuta recent inchisa ( Dea, Piscotel) de starile aiurea pe care le intalnesti in decursul acestei lupte..e foarte dificil..de multe ori am impresia ca nimeni nu ne intelege..eu am un fix al meu ca daca cineva a obtinut sarcina in mod natural si f rapid nu mi va putea intelege niciodata sentimentele mele de frustrare sau lupta pe care o duc. ( Mare pare din stresul meu va spun sincer ca nu sta in procedurile de Fiv in sine..ci intrebarile venite de la persoanele care au reusit fara ajutor sa conceapa copii si care acum nu au alta ocupatie decat sa ne piseze cu intrebari deranjante ..acest lucru ma face sa clachez efectiv..) Uneori ma simt bine asa izolata..vorbesc doar cu cine consider si am inceput sa-i ocolesc pe cei care imi provoaca acest stres. ( vorbesc de oameni care intreaba in mod repetat acest lucru). 

Si totusi trebuie sa gasim curajul si puterea sa mergem mai departe.

Piscotel, hai sa iti spun si eu ce am patit anul trecut ( apropo de amanarea transferului.

Anul trecut in ianuarie trebuia sa incep injectiile, la sfarsitul lunii. Mail de la clinica sa fac analizele hormonale si sa le trimit rezultatul in aceeasi zi ( nu mi sepcificasera acest lucru mai dinainte..) Eram in Anglia..dar am zis totusi cat de greu sa fie? Incerc sa ma programez si cu mare mare greutate obtin  o intalnire cu GP-ul ( medicul de familie) sa ii explic ca am nevoie urgenta de aceste analize si rezultate in ziua x..Imi spune ca nu mai sunt locuri pt analize si ca sa ma duc la spital ca mi da un fel de trimitere..Ok..ma duc..in dimineata respectiva mi se spune ca pt rezultate sa sun la clinica nu la spital dar ca este exclus sa mi le dea in aceeasi zi..am sunat a doua zi,a treia zi, a patra zi..a 5a zi.. abia in a 10 zi au fost gata..degeaba, ratasem..mi s-a promis ca a doua oara mi le vor da mai repede..mai pierd o luna, urmeaza o alta poveste..dar cu aceleasi scenarii:sunt prea ocupati sa mi ia la clinica ( cand spun clinica ma refer la cea unde activeaza medicul de familie , in Uk ) dar sa ma duc la spital..m am dus , le am facut..peste doua zile ma duc la rezultate , au venit doart o parte, nimeni nu stia de ce..sun la spital in disperare..mi se raspunde peste cateva ore si mi se spune ca asistenta a aruncat din greseala a doua eprubeta cu sange ..Soc! Am crezut ca nu e adevarat..Am pierdut si luna februarie..Dupa ce ca stresul nu era suficient sotul a inceput si el ca ce inseamna asta, ca trebuie sa ii dam in judecata..etc..am mers sa cautam explicatii, ni s-a dat o hartie sa o completam..mie numai la asta nu-mi statea gandul..am luat avionul si am plecat acasa unde in luna urmatoare am reusit sa fac analizele si sa primesc si rezultatul in aceeasi zi ..n am mai reusit si cu FIV ul dar asta e alta poveste..La stresul asta mai adaug si faptul ca ..pentru a-mi imbunatati rezerva ovariana mi s-a dat DHEA ( de unde am facut fiv ul)..l am comandat disperata si pe net si in tara sa mi ajunga la timp si dupa o luna de DHEA am ramas sa nu zic totusi cheala..dar oricum...mi -a cazut jumatate din par..eu oricum neavand cine stie ce podoaba capilara..Scria si pe prospect ca este un posibil efect adevrs dar am zis ca poate nu ma incadrez..ei uite ca m am incadrat..

Ce voiam sa spun este ca drumul da..e greu..uneori simti ca mergi pe el singur..sau doar tu cu sotul dar gandul ca in curand este posibil sa ajungi la destinatie trebuie sa ne motiveze sa mergem mai departe chiar si atunci cand credem ca nu mai putem..

Am mai vb cu cineva recent si mi spunea ca la un fiv reducerea stresului conteaza enorm..asta incerc sa fac si eu acum..vreau sa ma detasez de tot si sa mi incarc mintea numai cu lucruri pozitive..

 

Motisor, bafta multa in continuare!!

Fetelor, citesc zilnic tot ce scrieti chiar daca nu apuc sa scriu mereu dar intru in fiecare dimineata sa vad ce mai spuneti! Sunt relativ noua aici dar sper sa raman cu voi pana cand vom reusi toate si nu numai! Va pup !



#18
melisa28

melisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 11:36

Fetelor voi ce stiti se poate merge sa faci Fiv daca cumva ai un chist pe ovare aparut dupa un alt Fiv, Fet? 

De 10 zile am tot avut niste scurgeri maro, maro nu ca la ciclu , nu am apucat sa mi fac nici ecoiar astazi dupa dureri cred ca imi vine ciclu.

Initial daca imi vine ciclu astazi va trebui sa plec la Istanbul pt un nou Fiv ,dar acum ma pun putin pe ganduri aceste scurgeri maro. A mai patit cineva asa ceva?



#19
LauritaM

LauritaM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 781 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 11:43

Adriana ,Mia,mare dreptate aveti.Mia,cum sa.ti zica asa ceva ca nu au suflet.Doamneee.Pai te fac praf psihic.Chiar nu avem nevoie de asa ceva.Tre sa ne detasam de persoane de genu asta si de tot ce ne streseaza si sa ne vedem de visul nostru in continuare,nu de ce zic toti tampitii.



#20
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 14 martie 2017 - 11:52

Melisa, eu înainte sa ajung la fiv, aproape in fiecare luna aveam spoting maro 4-5 zile si abia apoi imi venea menstra, am făcut o grămadă de ecografe la mai mulți dr si nimeni nu le-a luat in seama, de fiecare dată mi se spunea ca totul e ok. Acum 2-3 ani cand am avut chistul am avut tot asa cateva zile de spoting maro, dar chiar in perioada cand ar fi trebuit sa am ovulatia, chiar si acum in luna in care am reusit sa raman, m-am trezit cu 2-3 zile înainte de ovulatie cu o pata, eram convinsă ca e iar vorba de chist, dar nu am reusit sa ajung la eco pt ca am plecat in minivacanta de 1 decembrie si se pare ca relaxarea mi-a priit, asa ca si daca a fost vorba despre chist, se pare ca nu a afectat.

Eu zic sa nu te stresezi, vezi ce iti zice dr cand ajungi acolo. Baftă!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -