Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


46 raspunsuri la acest subiect

#11
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 17 martie 2017 - 14:08

Dragele mele,

 

Va las numai ultimele "perle" ale Puturosului.

 

1. Miercuri la cresa a alergat prin clasa cu castronul cerand "bica" (ciorbica) pentru a doua oara. Le-a dat pe spate pe doamne.

 

2. Aseara m-a vazut ca scot o cutie cu lapte praf dintr-un dulap suspendat de la bucatarie si-mi spune: mami, mu aolo tace latici (vaca face lapte acolo). Ii spun ca nu este nicio vaca-n dulap si el repeta "nu, mu aolo".

Mai zi ceva!

 

3. Tot aseara, pregatiti de culcare fiind, il mangaie pe sot pe fata insistent si mirat. Sotul ii spune ca tati are barba. El repeta: tati caca. Sotul spune: BAR-BA; el: nu, caca.

Apoi se mangaie si el pe fata si zice: bebe n-ae caca. Vine si la mine: mami n-ae caca. Ii spun ca va avea si el barba cand va fi mare, asa ca Babi (e exemplul lui in materie de mare si se compara mereu cu el, fratele meu fiind si foarte inalt fata de mine). Si dupa un timp de rumegat spune: bebe caca Babi mae.

Evident ca eram lesinati de ras, iar el radea de rasul nostru.

 

Sper ca sunteti bine si ca va voi gasi cu bine saptamana viitoare. Din pacate se anunta vant, ploi si vreme rece asa ca vom sta pe langa casa.

 

Va imbratisez cu drag!


Editat de Soparlica, 17 martie 2017 - 14:09 .


#12
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 17 martie 2017 - 15:27

Hello,
 
In sfarsit am sa afisez si eu ce de 2 zile ma tot chinuii.
 
Soparlici....am vazut baiatul zambaret si voios. Este asa dragalas cum sta el pe perna aia gomflabila si incearca sa se ridice 
si e aruncat in sus de ceilalti copii. E f bine ca a reusit sa se imprieteneasca cu animalele si l-am vazut f entuziasmat pe ponei.
Iar mamaie si tataie sunt deliciosi, se vede ca il adora.
Pff...hai sa vad daca imi aduc aminte ce ai scris si intrebat.
Legat de iesit....e la noi in ultimul timp daca nu a fost cu mine la dr pentru mine a fost pentru ea, deci majoritatea dupa-amiezelor ocupate.
Apoi acasa cu micul santier pe balcoane si am oprit-o de la gradi la mamaie. Daca nu stam in casa, mai o vizita sau o plimb are la mall sambata am fost la expozitie de catei si pisici la Romexpo si acum in week-end la bunica.
In casa pictam, coloram, contruim,plimbam cu masina sau carutul diverse plusuri sau bebelusi, gatim cu bucataria ei si fructele/legumele din lemn, mai dansam, mai o implic daca eu strang rufe sau spal vase etc.
Si la noi sunt momente in care se plictiseste indiferent ce am face si atunci mai incercam sa suresciam jucariile din fundul cutiilor de depozitare cu care nu se joaca f des si tot asa.
Legat de gradi/cresa....e aici noi suntem legati putin de alergii, pana nu stiu ca avem ok si suntem ok cu consumul...ramanam la privat.
Aici oricum e grupa mica pana la varsta de 3 ani, Ioana e cea mai mica din grupa si acum, ei trec automat in grupa urmatoare. O
Oricum pentru moment nu imi vine sa schimb nimic pentru ca sunt cooperanti legat de meniul ei fie ca ma ajuta si ii dau ce are voi, adaptand din ceea ce au la masa in ziua respectiva, fie accepta sa ii aduc eu de acasa.
Ioana se simte bine cu personalul si copii, as schimba numai daca as vedea ceva ce nu imi place sau Ioana nu ar fi ok acolo.
Intentionez sa o las si la somn de indata ce o sa inceapa la bloc galagia cu reabilitarea.
Probabil undeva la 4 ani, in speranta ca vom putea sustine financiar pana atunci privatul, daca nu o sa mai avem restrictii medicale legate de regim am sa o dau unde e nepoata acum la gradi chiar la educatoarea ei, ea atunci o sa aibe grupa la pregatitoare.
Ma gandesc ca o sa fie ceva mai mare si am sa ii pot explica schimbarea si trecerea sa ii fie mai usoara, dar si sa eu ma gandesc cu groaza la gradinitele de stat si ma intreb ce fac cu ea in vacanta si asa mare.
Mamaie nu face fata cu 2 copii toata ziua (noi parinti la serviciu) plini de energie si privatul pentru mine e o solutie, ei nu au liber si vacante decat in preajma marilor sarbatori.
 
Lory....esti un om mare. Sigur bunica ta a fost un om deosebit, caci tu esti extraordinar de minunata. Un om cu suflet mare si generos.
Nu stiu ce tot critici tu la pozele de la nunta, eu am vazut niste oameni fericiti si frumosi si impliniti...eu nu prea am ochi de soacra. :))))
Imi place prima poza cu cei 3 muschetari cocotati pe canapea, L are un zambet strengaresc. Am vazut si clatita in actiune, dar si coditele la ochi lui M.Imi place zambetul lor din pozele surprinse in spital. Desi nu a fost usor pentru nici unul dintre voi, am vazut optimismul pe fata tuturor.
Iar pozele unde pana si pisica e studiasa este genul imagine care te incarca cu energie pozitiva si iti da putere sa mergi mai departe sa te mandresti ca ele sunt fetele tale dragi.
L parca e alta fetita cu tot parul prins. Si acolo vrei sa spui ca s-a pictat cu carioca? Si pe burta la fel? oooo....si covorul are un nou model.:))))
Si Irish Girls. Si da, parca Soparlici spuese ceva legat de carut...nici Ioana cred ca de la 1 an si jumatate nu a mai vrut in nici un fel in carut...sa nu il vada (e dus la tara de mult), daca oboseste vrea in brate, dar acoo nu si pace.
Adica sa inteleg ca tu ai reusit o fuga la vecini olandezi si ai avut intalnire cu ei?
 
Pai...rusine noua Soparlici ca suntem din aceeasi tara si oras si nu am reusit sa ne intalnim si noi. ;)
 
Avem confirmarea si analizei nr.2, creste asa cum trebuie in parametri...acum stam si asteptam cu nerabdare eco. Eu maintep de zor si ma trezesc ca uit sa iau si medicatia, asa peste mana imi este sa mai am si grija de mine si atenta la mine, ca am momente
cand si uit ca sunt insarcinata si seara cand ma bag in pat am mustrari de constiinta si ma simt vinovata ca nu acord aceeasi atentie ca si sarcinii cu Ioana.
 
Am fost intr-un iures...cu santierul din casa (lateralele balcoanelor zidite, caci vrem sa facem depozitare din ele si sa le poate imbraca frumos cei cu reabilitarea pe afara), noi vom continua cand incepem marea renovare.
Alergat pe la analize eu , analize Ioana, dr eu, dr Ioana, si bifat inca un interviu. 
Uff de data asta e f aproape de casa nu e cine stie ce nici ca si ceea ce fac si nici salarial, dar as merge macar 2 luni pana incepe sa mi se vada sarcina ca sa mai rotunjesc un pic veniturile casei si suma sa ma mai ajute si pentru urmatoarea indemnizatie.
Tot fac cacule ca macar sa reusesc sa strang cu reintoarcerea la serviciu 2-3 luni si ceva suplimetar sa imi iasa indemnizatia macar ca cea de acum. Da stiu gandesc prea departe, dar trebuie sa iau in considerarea daca totul merge bine si aspectul asta existential.
Oricum undeva iunie-iulie eu trebuie sa fiu pe acasa caci daca incepe santierul sa il pot supraveghea indeaproape. Iar mi-am spus ofurile mele si intins ca o pleasca.
 
Ioana e parca mai lipicioasa decat de obicei, a inceput sa minta, adica raspunde cu stiinta gresit cand o intrebi ceva si f serioasa si daca ii spui sa spuna adevarul ca minte, zambeste asa strengareste si se intoarce intr-o parte ridicand discret din umeri.
Are un nou tic...intra in camera si zice " ce faci mami?" sau "ce faci tati?" cu o anumita intonatie. Daca nu ii place de cineva sau ce face cineva , deja te impinge si zice "peaca de aici", il striga cand si cand pe tati.."Iubiiii"...asta imi aduce aminte de mine si ce imi povesteau ai mei.
La gradi ma intrebau cum o cheama pe mama si eu raspundeam "gurita", ei ma corectau ca nu o cheama "Elena", eu nu si nu "Gurita" si radeau cu toti.Asta din cauza ca tata o buna parte din viata i-a spus mamei "Gurita" si nu pe nume.
Ii lace cand ajungem la mamaie, sa ii ia nepoatei tot ce are gen bratara, clama, margele, palarii, geanti, pantofi, ochelari si fustite si sa se impopotoneze.
 
Va pup si sa ne auzim curand cu bine.
 
Week-end minunat.

 



#13
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 18 martie 2017 - 18:14

Buna fetelor,

 

Zic sa dau un semn acum, ca la ce iures ma asteapta, nu cred sa mai am asa mare vreme.

 

Soparlici ce m-am distrat!!! Mai, deci voi aveti o vaca in dulap, ati gasit solutia pentru lapte proaspat. [:-)))]  Si tati are caca pe fata [:-)))] . Mai sunt copiii astia ceva, scot niste haiosenii din ei. [il]

 

Iti tin pumnii sa iasa bine analizele! Te rog eu, nu amana problema ginecologica, sunt asa afurisite porcariile alea si pot crea atatea neplaceri.

 

Ah ce putin mai aveti pana la Lisabona, va invidiez (in mod pozitiv), mi-e tare dor de orasul asta frumos! Si apoi Grecia de 1 iunie, ce sa mai, sunteti niste plimbareti. Pe voi va vad, la pensie, cu o rulota si strabatand lumea. [il]

 

Ah la noi gradinita este ca la voi. Este si ca la olandeze dar eu nu-mi doresc stilul. Acum caut part time dar e tarziu si e greu sa gasesc loc. La cea unde am platit anul trecut deposit, nu au locuri pt aprilie, doar din sept. Vedem, o sa o rezolv eu si pe asta.

 

Florycel drag ce frumoasa e Ioana! Ce-mi place de ea, cu rucsacelul in spate, cum se suie pe tobogan. Si ce frumos canta si recita, este o fetita tare dulce si sfatoasa asa, ca un om mare! [il]  Oh so ce frumos ce joaca ea cu tati si ce-mi place cum spune la portocaliu. [:-)))] Hahaha si vad ca numai cu lingurita 'neagra' e bun iaurtul si aveti si cod galben de ger la masa  [:-)))]

 

Mai ce replici are, m-a amuzat de numa! Mai ales cu supararea. Haha, ati inceput cu minciunile, good luck with that, pe Marmo a tinut-o destul perioada, pentru ca o amuza teribil. Si tot fabula si inventa...asta mai face chiar si acum.

 

Succes cu jobul! Daca nu-i incurci pe oamenii aceia si daca te ajuta, nu vad de ce sa nu! Ma bucur sa te citesc asa plina de idei, planuri! [flo2]  Ahhhh Dumnezeule ce frumos suna bebe 2, abia astept sa ne putem bucura cum trebuie! [il]  Veti avea un Craciun de poveste!

 

Si multumesc frumos! Da, Ley era pictata cu carioci, ceea ce face cam zilnic. Cum prinde una...si prinde, indiferent cat ne straduim noi, cum isi picteaza mainile, burta. Iar atunci a pictat si covorul sora'sii. Si stia ca face ceva interzis pt ca statea pe jos si ii 'citea' dintr-o carte pisicii. Batea soarele si stiti ca noi avem geamuri din tavan in podea, asadar umbre si lumina si bla. Si nu m-am prins. Eu ma tot uitam din capatul holului si ea brusc se oprea si se uita la mine, apoi imi vedeam de chiftelele mele si ea de pictatul ei.  [:-)))]  Win-win, ce sa zic. Covorul il vom arunca, nu merita dus la curatat, ar fi cel putin 15-20e iar el a costat 40e, la ikea. Asadar, aviz amatorilor, daca nu vreti sa schimbati si voi covoare, canapele, vopseaua peretilor. [:-)))]

 

Nu am fost la olandeze, am fost la vecinii lor, la belgieni, job related. O sa mergem si la printesele superbe, musai musai, gasim cumva o fereastra de timp.

 

Ieri am fost la parada de St Patrick desi a plouat si batut vintul si bla si blu. Dar nu puteam sa nu. Foarte frumos, Marmo s-a distrat de numa sa defileze. Ce frumos e sa fii copil, cu cata sinceritate si plenitudine traiesc totul!

 

L este o zapacita dar ce zapacita. Mai si-i merge mintea si face cumva sa iasa numai ca ea. Si are replicile in buzunar intotdeauna. Zilele trecute am fost la un loc de joaca, impreuna cu o prietena de-a mea si baietelul cu o luna mai mic decat L. Marmo este colega cu fetita cea mare. Ei si se jucau astia mici frumos si L tot ii vorbea si tot ii vorbea, si D se tinea dupa ea si ea tot ii arata si era asa pasionata incat noi ne super amuzam de la masa.

 

Si numai ii vedem ca apar, D plangand si L ridicand din umeri. O intreb: ce s-a intamplat Ley? Ea: nimic. S-a lovit? Ea: nu mami. D era urlator si se trantea cu fundul de pamant si noi nu pricepeam. Si apoi incepe Ley, cursiv asa: Leya was telling a story. Face o pauza. Si D nu stie. Eu intreb nedumerita: ce nu stie D? povestea? Ea: nu mami, D nu stie 'uomineste' (romaneste) [:-)))] . Deci da, D era frustrat ca el nu pricepea ce-i spune ea. Maica'sa radea cel mai tare pentru ca el este un plangacios si un urlacios din orice. Mai dar este asa de dulce, mai rar am vazut asa copil dulce si energic.

 

La fel ca Ioana si ea spune des: leave me alone; nu-mi place si, cel mai adesea, cand i se pune pata pe cate cineva care se uita insistent la ea, zice burzuluindu-se: stop looking! [:-)))]

 

Mh, am multe de spus dar si asa m-am intins ca placinta. Am zis ca daca tot nu voi avea prea mult timp, sa va 'umplu' acum. 

 

V-am mai lasat cateva poze de la parada si bla.

 

Duminica viitoare este Mother's Day aici si M e in priza, isi socoteste banii, se uita pe site-uri, susoteste cu taica'su. [:)]  Apoi eu trebuie sa plec in US, am multa treaba, sunt iar invitata si sa vorbesc in fata 'neinitiatilor'. Si, probabil, voi da cu pixul si pe la comisia comportamentala, caci am avut un schimb foarte acid de replici cu un superior. Superior ierarhic dar cu nici un fel de treaba in echipa mea. Si eu sunt, cum zic si seful si tata, mica si neagra-n cerul gurii, asa ca nu tac si nu suport cand mi se organizeaza echipa si mi se cere imposibilul dar suportul e fix zero. Mnoh, nu ma plictisesc.

 

Inchei acum. Sper sa citesc numai lucruri bune de la voi.

 

Hugs, sa fiti bine si voi si bulgarasii! Si burtica! [flo2]



#14
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 21 martie 2017 - 15:39

Dragele mele,

 

La mine este o perioada foarte aglomerata la job si imi tot rasucesc creierii cum sa fac sa stau cateva zile acasa (cu Alex la cresa, desigur) sa fac si eu o curatenie generala. Si nu se lipeste nimic, nimic.

 

Flory desi stam in acelasi oras se pare ca este ceva distanta intre noi. In plus, noi avem timp disponibil dupa orele 16 (cand iese Alex de la cresa) si in weekend. Problema este ca in cursul saptamanii nici eu nu ma incumet sa tai orasul la asa ore, dar nici sa te pun pe tine pe drumuri. Daca vrei ne putem vedea intr-o zi de weekend, intr-un parc.

 

Succes si cu job-ul pentru care ai fost la interviu. Este intr-adevar un ajutor oricat de mic ar fi el. Doar ca sper sa nu te solicite prea tare in perioada asta delicata a ta.

 

Ioana este o dulce si mi-o inchipui cum minte ea frumos, dar am citit ca minciuna la varsta asta este un mod de a-si dezvolta imaginatia, gandirea, creierul. Asa ca daca sunt nevinovate sunt binevenite.

 

Lory ne-ai ghicit (DIN NOU!) la marele fix. Pana acum am avut doua tentative de a cumpara o rulota, dar de fiecare data am constatat ca nu merita investitia, inca. Dar acesta este visul nostru, daca vom iesi vreodata la pensie. Pana atunci profitam de oferte low cost de toate natiile.

 

Mai sa stii ca Alex nu are bariere lingvistice. La cat de aiurea vorbeste reuseste fie sa se faca pe deplin inteles, fie pe deplin neinteles si atunci trage de tine, gesticuleaza, arata cu degetul. Asculta cu interes ce vorbesc ceilalti si raspune pe limba lui.

 

Cu problema stiu, nici mie nu mi-e usor, dar doctorul cu care am nascut mi-a zis ca nu are aparatura necesara, iar medicul la care merg sa ma urmareasca a zis la un moment dat ca ma trimite la cineva la Municipal, dar de fiecare data gaseste motive (ba ca nu e in tara respectivul, ba ca e aglomerat, ba...). O sa vad ce voi face.

 

Noi suntem bine.

Ne bucuram de vremea de afara si nu ne mai lasam dusi in case.

 

Sambata am petrecut ziua la nasici printe balarii si animale. Si animale indesate cu balarii (a hranit cu iarba iepurii de mai aveau un pic sa plesneasca).

 

Duminica am fost in parcul Tineretului unde am inchiriat biciclete si am urcat pe "munte" de mai multe ori. Bine, noi involuntar pentru ca Alex a vazut doi tipi ca se dadeau cu biclele pe damburile alela de acolo si a vrut sa mearga si el cu trocariciul ala de se impinge cu picioarele. Evident ca panta era abrupta si unul il impingea si altul il tragea de eram mai ceva ca-n Stan si Bran.

 

Ieri l-am dus in Moghioros si abia la caderea serii am reusit sa-l urnesc catre casa.

 

El este avid de plimbare, aer si mai ales de munte. Unde gaseste o umflatura-n asfalt se cocoata pe ea si zice "ute mami, ute, bebe unte" (uite mami, bebe-i la munte).

Ieri l-am intrebat (cocotati fiind pe unul din damburile noi din acel parc) daca el e muntean de tot se cocoata pe munte si mi-a zis ca da.

Ma bucur ca-i place natura si doresc sa-l indrum catre a-si petrece timpul afara facund excursii, drumetii si nu stand in casa la tablete/telefoane/tv.

Adevarul este ca nici noi nu-i lasam alta cale de alegere ca doar am fost generatie pentru care cea mai mare pedeapsa era sa nu iesi intr-o zi pe maidan.

 

A inceput sa zica si "nu dau" (nu vreau) si cand te astepti mai putin ti-o serveste p-asta. Prima data nici n-am inteles ce zice si credeam ca-mi cere ceva.

 

Mananca, mananca! Na ca am ajuns s-o zic si p-asta. Si daca nu-i ajunge mai cere. Si sa nu uitam de cantitatea constanta de lapte pe care are grija sa si-o dramuiasca pe parcursul unei zile si pe care si-o recupereaza daca o sare. Adica, daca este undeva sau implicat in ceva nici nu se gandeste la lapte, dar apoi, cand te astepti mai putin te trezesti ca cere la 2-3 ore sa-i dai, indiferent ca are un minut de cand s-a ridicat de la masa.

Dar, cum zicea Flory, probabil este ca si cu intarcatul. Acum ca mananca foarte bine mancare nu-mi mai fac asa mari griji.

 

Va las ca trebuie sa o iau catre cresa. Nu v-am vazut, am si de lasat cateva poze si sper sa o fac zilele astea.

Cu siguranta ca am uitat sa va spun multe. E asa usor cand nu scriu, va "vorbesc" despre toate, dar la scris imi dispar cuvintele.

 

Sa fiti bine!

 

P.S. Lory drumuri bune!



#15
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 23 martie 2017 - 15:14

Bun gasit dragelor!

 

Am intrat sa va spun ca suntem bine, ne bucuram de vremea calda si incercam sa facem planuri pentru cat mai mult timp petrecut afara.

 

Am reusit sa va vad si sa va las doua poze si tot atatea filmulete. Nu stiu ce am facut cu restul.

 

Lory ati fost niste nasi superbi. Eu nu stiu ce defecte vezi tu, dar eu vad niste oameni minunati, iar poza cu Leya pe masina este fenomanala.

 

Ca veni vorba de ea, maaaamaaaa ce mare este! Cu siguranta este cu un cap mai mare decat Alex. Si ce se mai cocoata mai si omuletul asta al tau...

 

Cu scrisul....pfiuuu! am stiut eu c-am uitat sa va spun cate ceva data trecuta. Alex nu suporta sa se murdareasca (mai ales pe maini), dar in schimb "chie bebe" peste tot. Asa se face ca avem niste fresce pe peretii din dormitor ce le intrec pe oricare altele. Nu mai spun ca podelele au devenit si ele table de mazgalit si ca din albe sunt gri-albastre-rosii.

 

Felicitari Marmotei! O admir enorm. Este un copil tare ambitios si se vede ca pune suflet in tot ceea ce face.

 

Mai, tati in ploaie cu coronita aia pe cap este demential.

 

Flory unde ati mai gasit zapada? Nu ca mi-ar fi dor de ea.

Vad ca si Ioana este un copil vioi, dar muuult mai delicata decat Leya. Adica n-o vad pictandu-se asa ca ea.

 

Mai si cu fesul pe cap...of doamne, copiii astia sunt asa de inventivi. Cand trebuie cu greu ii determini sa poarte/faca ceva, si cand nu trebuie te rogi de ei sa nu. La noi ultima gaselnita este sa stea cu "gaca" (geaca) pe el indiferent unde se afla. Macar am scapat de caciula.

 

Si cum are ea activitati cu tati. Sau invers?

 

Mi-e dor de voi si de scrierile voastre. Eu am reusit sa-mi iau in cele din urma concediu saptamana viitoare asa ca acum stiti daca dispar de ce o fac.

 

Alex are cam multa vacanta de la cresa (13-24 aprilie) asa ca am decis ca 10-12 aprilie nu mai merge (trebuie dus aviz si dupa concediu si dupa vacanta asa ca zic pas).

Trebuie sa-i fac un exudat nazo-faringian ca o fetita are ceva streptococ/stafilococ.

 

Yoi ca ceva nu merge. Fie netul meu, fie pagina bulgarasilor ca scriu cu pauze sau din contra pun prea mult spatiu, tai din litere...

Ma retrag inainte de a sesiza ca am scris degeaba.

Pe curand!


Editat de Soparlica, 23 martie 2017 - 15:18 .


#16
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 11:09

Fete va pup,

 

Scurt, nu am vreme de mai mult dar o sa dispar pentru destule zile si nu vroiam sa credeti ca-s magar in ceata. [:)]

 

Soparlic multumesc  pentru cuvintele frumoase. Da, L este un copil foarte mare si la kg si la cm si asa, e lata in umeri, are o capitza de par pe cap. Nimeni nu crede ca are 2 ani, absolut nimeni. Ehh, asa facem noi copii mari, ca si M era pe percentilele superioare, L e iesita cu totul din grafice. [:)]  Iar M da, sa stii ca este un copil cu totul special. A fost aparte de la nastere si asa continua. Are si ea apucaturi obisnuite de pre-ado, obraznicii de copil iubit, caposenii, testari de limite dar asa, sunt ca o bruma presarata peste un 'ambalaj' absolut exceptional. She's my rock, asta ii spun mereu. [il]

 

Ce haios e bebe chie, iti redecoreaza casa si tu nu intelegi. [:D]  V-am vazut in poze si cel mai tare mi-a placut cea cu voi doi, asa zambitori si luminosi sunteti! Si Alexul stand in iarba si uitandu-se prin gard este superb! [il]  Este foarte foarte expresiv, ii vezi fiecare traire pe mocuta. Si pentru ca are trasaturi asa de conturate, rezulta un copilas extraordinar de frumusel! [il]  Nu am inteles ce iti spunea in filmuletul 'de pe deal'..iti cerea un pupi?

 

Va doresc zile frumoase cu plimbari multe, cu veselie si pozne Alexesti! Si drum bun spre Lisbon, sa veniti inapoi incarcati de poze si amintiri frumoase! [il]  [flo2]

 

Floricel unde esti? Ce face inteligenta si frumoasa noastra Ioana? [il]  Burtica creste in pace, da? Te imbratisez, fata puternica! [flo2]

 

Noi suntem ok, alergati de zici ca suntem rudele mai de la tzara ale lui Usain Bolt  [soricel] . Eu voi pleca spre Uncle Sam si petrec ceva vreme pe acolo, asa ca am vrut sa stiti ca nu am disparut pur si simplu. Sunt intr-un moment decisiv al vietii mele profesionale, sper ca voi lua decizia cea mai buna.

 

Va imbratisez! Sa fiti bine! [flo2]

 

p.s. nu cred ca se supara pe mine, vroiam doar sa stiti ca buna si draga noastra Carmenus este bine, la fel minunatele olandeze! [il]



#17
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 13:54

Buna dragelor!

 

Mai las si eu doua cuvintele sa para ca am lipsit mai putin!

 

Lory spunea "ade mami ade munte us" si ca "sae bebe". Ieri, tot pe "muntele" ala s-a dat de mai multe ori cu chestia aia de se impinge cu picioarele (ii voi spune motor de acum incolo). El "urca" singur si eu ii caram obiectul.

 

In acelasi parc mai sunt si alte zone in care ne putem cocota, sau numara firele de iarba, si bineinteles ca niciodata nu ramanem fara sa vedem "u taţe nenea aolo". Nenea ala care sta degeaba si doar se face ca lucreaza la metroul din drumul Taberei. Dar el e fastinat eveident de "tutu mae cacaj; tatou cacaj" (basculantele si excavatorul sunt parcate) si stam minute bune "admirand" acel spectacol.

 

Sa ai drum bun, sanatate si sa-ti iasa toate asa cum ai planuit.

 

Tiii, tare ma bucur sa aud astfel de vesti despre olandezii nostri. "Mai dau!" (mai vreau)

 

Flory eu vreau sa cred ca esti tare ocupata. Am citit eu ceva despre faptul ca saptamana asta trebuie sa mai faci un drum la vecinii unguri sau am visat eu?

 

Hai sa fiti bine si voi, te imbratisez cu drag si dor!

 

Despre asta v-am povestit? Ca nu-mi mai amintesc.

Ultima fita este ca sa plecam din casa catre gradi cu bratele pline de masini, masinute si alte mergatoare, rumegatoare etc. de care trebuie sa am grija sa nu-i cada pe jos si care mai tarziu vor ajunge la "mami tan pae nenea" (in ghiozdan la mami sa le repere nenea). Asa ca ghiozdanul meu este o colectie ambulanta de obiecte cu doua (uneori nici atat ca deja sunt rupte/pierdute) sau mai multe roti, de cai si alte oratanii incat mi-e si jena uneori sa-l deschid, dar ma amuza de fiecare data cand bag mana sa scot ceva si nimeresc un obiect de-al Puturosului.

 

Asa, uracm in masina unde trebuie din nou sa am grija sa nu-i ajunga pe podea ceva, orice, ca incepe sa se vaite si parca inadins semafoarele sunt toate pe culoarea verde ca sa nu-l pot recupera.

 

Ajungem la cresa si de cele mai multe ori nimerim un loc de parcare la maxim 3-4 m de intrare. Cobor si merg sa-l dau jos din scaun (el cu aceeasi tona de obiecte in brate). Se indreapta apoi tacticos si insistent catre portbagaj unde facem schimbul: ii dau motorul si-mi paseaza "chestiile" care, asa cum v-am zis trebuie puse in ghiozdan. (as putea sa i le las in dulap la gradi, dar cate sunt ii trebuiesc mai multe rafturi, iar in masina am facut magaria sa le las intr-o zi si evident ca m-a cautat in papornita dupa ele)

 

Se urca pe motor, da de doua ori din craci si....evident ca a intrat in gradi. Cum intri pe poarta, pe stanga este (NORMAL!!!!) depozitul unde trebuie lasat motorul. Intoarce si tacticos da inapoi cu spatele si-l lasa "a cacaj", strange mana paznicului si ne reluam drumul catre clasa. Drum care este de vreo 5 ori mai lung decat drumul lui cu motorul. Evident ca scena se repeta in sens invers la plecare.

 

Evident ca iarasi sunt in pana de idei pentru weekend si de parac n-ar fi de ajuns, se mai schimba si vremea care parca in ciuda se face urata mereu in weekend.

 

Va las cu bine, nu promit sa mai intru cat deretic prin casa. Deja imi fac griji ca n-am sa termin. Mai am si programare la medic. DAR sper sa reusesc macar sa va spun cum suntem.

 

Sa aveti zile senine si pline de zambete!


Editat de Soparlica, 24 martie 2017 - 13:58 .


#18
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 28 martie 2017 - 13:06

Hop si eu.....

 

Nu, nu....nu dispar ca magarul in ceata , numai castiti ca eu sunt pe ritm mailent a scrie...desi in fiecare zi imi propun nu reusesc. Ma gandesc ca daca as fi la job sigur as amana ceva sa scriu...de ...asa sunt...dar acasa nu reusesc si pace sa aman mai nimic.

 

Voiam sa revin sa scriu si cand am ceva vesti,sunt unele bune, ieri am facut eco sunt 6s fix de sarcina avem un butonel cu activitate cardiaca, eu incep sa ma simt insarcinata...mai inceata, cu senzatii de greata si somnolenta etc.

 

Suntem in alergatura si cu arhitecta sa ne arate chestii la fata locului sa pota sa isi inchida proiectul cu deviz cu tot sa ni-l predea la inceput de luna aprilie si nu stiu cum si cand zboara timpul.

Nu i-am incurcat pe cei cu jobul, le-am spus conditiile mele mai mult legat de program si se pare ca daca la inceput erau de acord apoi au dat inapoi asa ca nu ne-am mai complicat nici eu nici ei....desi tare buni ar fi fost banutzi asti si acum si ca ajutor pe viitor pentru calculare noua indemnizatie. Sa speram ca o sa fiu ok si apta macar sa revin pentru 2-3 luni pana nasc la fostul job ca sa mai ridicam un pic stacheta. Om traii si om vedea, nu de alta dar avem de dat datoria care nu e mica deloc pe care o vom lua pentru renovare ap si cu ceea ce avem acum dar si cu un copil pe drum e destul de greu de gestionat, dar sanatosi sa fim ca restul le-om rezolva noi cumva.

 

Ioana e mai lipicioasa si iubareata, dar si alintata maxim. Mai nou, e cu "au ma doare", daca e o atigere sau o smulsatura mai brusca. Ne trezeste cu noaptea in cap in week-end ca in cursul saptamanii sa tragem de ea sa o trezim pentru gradi. CA nu vrea sa se trezesca, ca ea mai doarme , ca ea nu vrea la gradii si tot asa. Intr-oseara cand urcam scarile acasa ma grabeste ca " hai mami repede.....de ce mami? ....Hai mami repede ca lu Ioana e foame", Doamne am zis ca nu aud bine, fata mea dupa 1 an si jumatate de chin a cerut de mancare singura. Acum mmananca si bine, cere ce vrea si sunt mai linistita indiferent de urcusurile si coborasurile pe care o sa le faca legat de mancare. 

 

Soparlici...da, clar intr-un week-end undeva intr-un parc cand e frumos sa ne vedem nici nu ma gandeam in cursul saptamanii cand timpul e scurt si orasul aglomerat. Sa stii ca o sa o facem de o intalnire. Spor la treburile de casa si vacanta lina si frumoasa. Eu curand nu mai pot visa iesi de nici un fel si la curatenie pas, caci din mai trebuie sa ne gasim chirie sa eliberam ap. Dar apoi sa vezi ce ma asteapta dupa marea renovare. Ce simpatic e Alexu cu motorul lui, mai Ioana e cam anti - talent la dat din picioare pe el am incercat si noi, dar nu o atrage cu motorul nasicii ei. Cred ca pozele cu zapada erau ceva mai vechi din telefon si neurcate la timp.

 

Lory....draga, eu nu imi fac griji ca ar fi ceva cu jobul tau. Indiferent ce si cum, eu cred si stiu ca o sa fie bine. Spor si bafta in noile deplasari si planuri. Ce mai face tati? Ma bucur sa aud ca olandezi nostri de poveste sunt bine sanatosi. Le dorim numai  bine si mai asteptam vesti, chiar daca vin prin tine. Ce mi-a placut faza cu Bolt. Ma bucur ca arada a fost un succes si v-a placut iar L este si ea sora lui M. Adica dezghetata, desteapta si haioasa. Imi place combinatia de copil pus pe sotii si raspunsurile si conversatiile de "om mare". Sunteti deosebiti.

 

Eu va multumesc din suflet pentru aprecierile la adresa Ioanei. Este copilul nostru si clar il vedem cel mai cel, desi este doar un copil.

Nu am intrat sa va mai vad, daca nu se trezeste acum am sa intru, daca nu cand am sa intru poate mai las si eu cate ceva, dar nu sunt multe clar pentru ca o sa vedeti si intr-o filmare nu ma mailasa cu telefonul. Caci daca nici ea nu are voie nici noi. "Lasa mami pfonul." Nu o mai pot filma sau fotografia mai deloc.

 

Cam astea fiind spuse ne auzim curand.

 

Va imbratisez cu drag.

 



#19
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 17:34

Bun gasit!

Noi suntem la aeroport. Las cateva vorbe inainte sa aud din nou un ade mami, ade.

 

Am reusit sa deretic toata casa si sa nu imi modific programul de alergat prin parcuri.

 

Inca nu imi vine a crede ca azi plecam in vacanta.

 

Flory si la noi este la fel cu trezitul. Cand vad ca nici 7 nu e in weekend imi vine sa ma bat singura.

 

Eu iti doresc sa fie bine si cu jobul si cu renovarea, dar mai alesc cu bebe doi.

 

Fug. Gata pauza!

 

Sa va gasesc cu bine!



#20
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 08 aprilie 2017 - 19:01

Fetele va pup,

 

Asa pe repede inainte dar musai musai sa spun, pentru maine, Sa ne traiesti cu numele, Florycel! Sanatoasa, fericita, burtoasa, implinita si cum iti doresti tu! [il]  [flo2]

 

Ce frumos suna butonel cu batai de inimioara [il]

 

Portughezii unde sunt? Totul bine, sper. [il]

 

Noi ok; eu m-am intors luni, am vopsit/varuit casa singura, am scos, pus stickere, bla si blu. Ma plictisesc, se pare. [:)]

 

Astazi a fost o zi superba si abia ne-am intors de la plaja. Fetele sunt bine, sanatoase, i-au facut creierii varza lu' taica'su cu nazdravaniile lor. L creste si tot creste si vorbesteeeeeee in fraze complexe, bilingv; canta, spune poante; copiaza expresii si le foloseste exact in contextul potrivit, arunca, tranteste, scoate limba, iti spune sa taci, mazgaleste peste tot...este un miracol dulceeee, dolofan si obraznic. Cand am venit, dupa o ora in care nu s-a desprins din bratele mele, a plecat sa-mi aduca niste apa si o perna pt picioare [:-)))] , timp in care Marmo s-a suit ea calare pe mine. L a venit in viteza si o impingea: sisi go away! M ii zice: dar e si mama mea, stii? si L se uita la ea asa cu ochii micsorati: not today!  [:-)))]  si i-a scos limba. Mnoh, o educata. [ph34r]

 

Gata, time's up. Sper ca sunteti bine si va bucurati de bulgarasii minunati si de apropierea sarbatorilor.

 

Va imbratisez! [pup]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -