Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel(32)


289 raspunsuri la acest subiect

#121
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 15:57

Ce-mi plac cercelusii!Niste minunatii ale naturii...n-am mai avut de ceva ani fuchsia.

Si mie imi plac, si nici eu nu am mai avut de mult. 



#122
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 03 august 2021 - 09:41

Ieri am fost sa cumpar pamint de flori si normal ca m-am intors si cu 2 plante. 

Am luat o 'Salvia - hot lips' (poza e de pe net) miros frunzele asa frumos si floriile sint asa delicate. 

Si vreau sa mai cumpar si una 'Cambridge blue'.

Mai erau si 'Cherry lips' si ''Amethyst lips'  ce imi plac denumirile. 

Mai multe info aici: 

https://www.norfolkh...alvia-jamensis/

 

Miniaturi atasate

  • Salvie2.jpg
  • salvie.jpg


#123
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 august 2021 - 00:12

Trebuie sa ma mai laud, mi-au inflorit cercelusii (fuchsia), 2 au flori normale, dar unul are flori imense. Nici nu m-am uitat ce am cumparat in primavara, am luat 3 plante diferite dar asta imi place cel mai mult.
ce-mi plac cercelușii! Bunica mea avea mulți pe prispa.
mai pune poze cu gradina sa ne delectam .

Editat de michelle-usa, 04 august 2021 - 00:14 .


#124
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 06 august 2021 - 11:07

In prima poza se vede diferenta dintre cercelusul normal si cel 'gigant'. 

Poza a 2 e "pineapple lily' nu stiu ce nu prea ii convine ca s-au pleostit frunzele. Begoniile au inebunit, si planta din ultima poza se numeste ' angel wings'. 

Si floarea soarelui creste, una dintre ele cred ca are mai mult de 3m. 

Puneti si voi poze, ca vad ca ma ramas singura pe aici. 

Miniaturi atasate

  • P7.jpg
  • P6.jpg
  • P4.jpg
  • P5.jpg
  • P8.jpg


#125
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 12 august 2021 - 08:26

Eu nu am cu ce sa ma laud...ma delectez cu pozele voastre..

Nu a mai plouat cred ca din februarie. Cad frunzele din stejari de seceta parca ninge.

Acum cu piciorul rupt, cand nu am mai putut uda pe cele care nu aveau irigații,  am vadut f multe plante...

Am gasit un pui mic de palmier crescut aiurea prin curte. L am pus într-o glastra mica si îl țin la geam la bucatarie. Creste văzând cu ochii ...

 



#126
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 august 2021 - 10:46

La noi se anunta canicula in weekend, ceea ce pe mine nu ma incinta, insa rosiile mele sper sa se bucure, am cules pina acum doat doua rosii, datorita vremii inchise si relativ reci pentru perioada asta a anului, nu s-au copt.



#127
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 13 august 2021 - 10:13

Eu n-am rosii bune anul asta. Inca n-am cules nici una. Deja ca nu sint multe si deocamdata sint verzi, asa cum erau in alti ani la inceputul lui iulie. Le-am plantat in mai, dar a fost foarte frig si umed in zilele ce au urmat plantarii, au stagnat.

 

In schimb daliile sint frumoase.

 

Michelle, e impresionant ce zici. Una e sa vezi la TV incendiile din California si alta sa auzi ce se intimpla de la locuitorii de acolo. Cum ai rupt piciorul? Refacere usoara!



#128
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 13 august 2021 - 10:50

Eu anul asta nu am mai plantat rosii, am realizat anul trecut cit muncesc cu ele si nu merita in cazul meu. Am citeva locuri de unde cumpar rosii foarte bune - sau nu mai stiu eu ce inseamna rosii bune  [:-)))]

In schimb ma enerveaza floare soarelui, creste si nu se mai opreste si are flori foarte mici, si nu este din cauza vremii ca in alte gradini am vazut cu flori mari. 

Una dintre ele cred ca are 3m si abia acum parca incepe sa infloreasca. 



#129
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 august 2021 - 15:53

Eu n-am rosii bune anul asta. Inca n-am cules nici una. Deja ca nu sint multe si deocamdata sint verzi, asa cum erau in alti ani la inceputul lui iulie. Le-am plantat in mai, dar a fost foarte frig si umed in zilele ce au urmat plantarii, au stagnat. In schimb daliile sint frumoase. Michelle, e impresionant ce zici. Una e sa vezi la TV incendiile din California si alta sa auzi ce se intimpla de la locuitorii de acolo. Cum ai rupt piciorul? Refacere usoara!

Și aseară am stat doar puțin pe terasa ca se simțea miros de fum, dar a adiat un pic vintul și la dus în alta parte , astfel am reusit sa f dormim cu geamurile deschise.

Mi am rupt piciorul , plimband cățelul...am călcat într-o parte când eram incaltata în papuci.am o fractura "cupiod". Pe unde merg lumea ma întreabă cum s a întâmplat . sotul mi a spus ca e prea plictisitoare întâmplarea mea...mai bine sa glumesc ca am fost Skydiving ...

Merg f bine cu cizma, sa dea Dumnezeu sănătate cui a inventat o...dar treb sa am grija la fiecare pas și treapta ca ma pot dezechilibra usor.

In casa am peste tot trepte,pana la dormitor master 10, la william 8, la terasa 5...pana la garaj alte 10( casa are 3 nivele) .noroc ca bucatarie, living, biroul meu ,bai și alt dormitor la am toate pe un nivel.

cand merg se aude zgomot parca sunt captain Hook...merg cu un papuc la fel de înalt în celalalt picior sa fie la aceeași înălțime. 

Reușesc sa fac ceva exerciții când sunt cu ea, stretching ( ma ridic greu de jos) , când conduc o scot, pun papucul...apoi o pun la loc.

Dar William a inceput sa conducă el si e mai usor...vb vine usor,   cred ca am albit, treb sa ma vopsesc la par.


Editat de michelle-usa, 13 august 2021 - 15:57 .


#130
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 august 2021 - 16:03

Am încercat și eu o data sau de 2 ori sa pun roșii dar aveau coja tare și nu ne a placut . Tot mai bune cele de la costco.

 

nu ma pricep sa cultiv legume....mi a murit și oregano și cimbrul. Mi a trimis tata boabe de fasole, mi a crescut plantele dar cu cate o teaca...anul asta nu am pus nimic...ca ma gindeam ca plec în mami 6 săptămâni.

 

are sotul un coleg care pune legume, ne a dat rosii, ceapa, ardei...f f gustoase. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -