Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel(32)


289 raspunsuri la acest subiect

#1
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 08 martie 2017 - 17:34


Capitolul 1; Capitolul 2; Capitolul 3; Capitolul 4; Capitolul 5; Capitolul 6; Capitolul 7; Capitolul 8; Capitolul 9; Capitolul 10; Capitolul 11; Capitolul 12; Capitolul 13; Capitolul 14; Capitolul 15; Capitolul 16; Capitolul 17; Capitolul 18; Capitolul 19; Capitolul 20; Capitolul 21; Capitolul 22; Capitolul 23; Capitolul 24; Capitolul 25; Capitolul 26; Capitolul 27; Capitolul 28capitolul 29 capitolul 30 capitolul 31
 
 
Spor la gradinarit!


Editat de dea78, 08 martie 2017 - 17:40 .


#2
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 08 martie 2017 - 17:42

    La multi ani gradinarese vesele!Sa aveti parte de un an bun,sanatate ca sa munciti si recolte pe masura!

buchet-de-51-frezii-multicolore-2165546.jpg



#3
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 09 martie 2017 - 08:53

Multumesc asemenea.

 

La multi ani gradinareselor vesele! Sa aveti o primavara cu soare si o gradina asa cum v-o doriti!

 

(Am scris mesajul de ieri dar nu s-a postat...)

 

 



#4
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 09 martie 2017 - 11:55

buna. ma strecor si eu printre voi, daca-mi permiteti

sunt gradinareasa novice, novice; sau mai corect spus, de anul asta ma apuc de treaba, sunt hotarata si motivata.

 

avem o bucata buna de pamant pe care sunt doar 3 meri batrani. si m-am hotarat sa-mi fac gradina anul asta. as vrea sa pun: cartofi, morcovi, pastarnac, dovlecei si dovleci de supa, praz, ceapa si usturoi. poate si niste fasole si mazare. si capsuni (aveti alte idei pt mine? atentie doar, la noi ploua mult, sau e gri, sau cum ne e norocul... altfel visez eu si la ceva rosii insa fara sera, vinete, insa nu cred ca am vreo sansa

 

vecinul de peste drum are o ferma si o gramada de utilaje. sambata asta vorbesc cu el pt "arat", sa-mi pregateasca terenul (teren pe care creste salbatic iarba, de cativa ani buni). tot cu el o sa vad si cam cand as putea incepe sa plantez (de vreo 2sapt ne tot ploua :-(( si doar sapt viitoare se pare ca s-ar opri putin). din ce luna putem incepe sa punem legumele enumerate mai sus?

 

as vrea sa cultiv cat sa mancam si sa congelam pt supele de iarna; poate sa mai dau din cand in cand familiei sau pritenilor insa nu vreau sa fie prea mult si sa arunc

langa casa, as vrea sa-mi pregatesc o mini-gradina in care sa pun salata, ceva plante aromatice si poate improvizat o sera pt rosii mici



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 09 martie 2017 - 12:30

intrebare pentru gradinaresele cu experienta :

am primit niste branduse gigantice, in ghiveci - 3 buc (probabil sunt olandeze, au cupa aproape cat cea a unei lalele mici)

bulbii se pastreaza intr-un fel/mod anume ? sau se pot planta intr-o gradina, in speranta ca in anii care vin, vor iesi din nou frumoasele branduse ?

arata exact precum cele din poza de jos, doua sunt mov cu alb, una este alba complet.

multumesc.

crocus-pickwick1.jpg



#6
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 09 martie 2017 - 12:44

Nu sunt experta, dar eu dupa inflorire mut bulbii in gradina si le- a mers bine . Ai pe eticheta  la ce adancime trebuie plantati. Brandusele sunt rezistente, infloresc deja afara (  si aici e inca frig) nu cred ca trebuie scosi si pastrati bulbii. Editez-Lea, nu stiu ce sa zic, tu stii mai bine ce clima aveti. Aici primavara vine tarziu( am avut inghet si in prima parte a lunii mai) . Daca nu sunt in sera mie mi se pare devreme pt plantat . 


Editat de jenn, 09 martie 2017 - 12:49 .


#7
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 09 martie 2017 - 15:59

    Bine ai venit Lea!

    Ioana,Jen,ma bucur sa va vad :)))

    Corina,eu la flori nu sunt experta:((...dar vor intra fete mai multe si vei mai auzi pareri.

    Lea,tu vrei sa pui samanta de respectivele legume sau vrei sa plantezi rasaduri cumparate?Pt prima varianta vremea trebuie sa fie minim 5gr noaptea si ziua 15gr si soare(minim 1saptamana).Pt ce-a de-a doua varianta noaptea sa fie aproape de 10gr si ziua peste 15gr.Nu pot spune ca intr-o anumita luna trebuie puse pt ca eu ma adaptez la vremea de afara si in functie de ea insamantam si plantam.In unii ani am pus in martie,in unii ani ne-a apucat luna mai cu insamantatul.



#8
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 09 martie 2017 - 16:14

Dea, cred ca voi combina; voi folosi seminte sau bulbi   pt unele (morcovii, pastarnacul, ceapa, cartofii), si pt altele rasaduri. intr-adevar, cred ca mai trebuie asteptat cu plantatul, inca e f rece uneori noaptea. am sa urmaresc temp meteo + poate ma mai sfatuiesc si cu vecinii.

insa banuiesc ca pamantul trebuie pregatit (v-am spus ca n-a fost niciodata nimic plantat; au fost tinuti 2 cai); desi cam greu de arat/intors dupa atata ploaie...

acum ca m-am hotarat de gradina, parca sunt ca un copil nerabdator :-))



#9
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 09 martie 2017 - 16:26

    Pamantul trebuie arat in primul rand si apoi se discuieste de 2-3ori(operatiunea asta va marunti pamantul bine).Dar daca esti hotarata te vor sfatui si vecinii ce mai trebuie sa faci pt ca depinde f mult de sol si de clima din zona voastra.Si la noi ploua de o saptamana si in we va si ingheta putin...deci inca nu am semanat nimic in gradina.

    Dar ieri,mi-am insamantat ghivecele pt rasaduri.Nu le-am mai pus in jardiniere pt ca nu am pus cantitati mari...vedem ce-o iesi.Samanta am avut din ce am strans anul trecut,doar varza,gulia si conopida a fost cumparata.

    Editez putin pt ca in we trecut am pus 2 randuri de arpagic,1 de usturoi si 1 de salata verde pt a avea fresh de Paste.


Editat de dea78, 09 martie 2017 - 16:28 .


#10
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 19:04

Mai, am mai scris cel putin un mesaj acum 2 saptamani, cand ma mai laudam cu florile  din gradina, si vad ca e disparut in misiune... mister, mare mister!

 

Corina, poti sa le plantezi linistita. Eu as zice sa le pui in sept/oct (daca e mai la munte pe la final de sept) in pamant. Pana atunci le poti scoate din ghivecele in care au venit si le cureti usor de pamant si le tii in ziar sau punga de hartie, sa nu aiba umezeala ca pot mucegai. Daca nu te incurca chiveciul, tine-le in el pana in toamna.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -