Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Caut bona externa/menaj usor


13 raspunsuri la acest subiect

#1
alinatudora

alinatudora
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 06 martie 2017 - 22:37

Doresc o doamna cu varsta intre 40- 55 ani pentru ingrijire baietel de 1 an si 4 luni in  zona Titan.

Studii medii/ superioare, energica, discreta, grijulie, cu experienta in cresterea copiilor mici, prioritate au doamnele cu recomandari verificabile.

Pentru perioada de acomodare nu va fi singura, ci va fi asistata de catre mama.

Program de lucru 09:00 - 18:00 de luni pana vineri.

Salariu oferit: 1500 Ron.

Cer si ofer seriozitate.

Pentru programarea unui interviu am rugamintea sa va lasati datele de contact pe e-mailul alina.tudora@gmail.com

 

Multumesc



#2
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 06 martie 2017 - 23:08

Ti-as recomanda sa apelezi la o firma de plasare sau sa intrebi printre cunoscuti. Bineinteles, nu stii de unde sare iepurele si poti primi recomandari si de pe forum.

 

De fetita mea are grija o doamna cu studii superioare mai in varsta decat ceri tu, se ocupa doar de copil, nu face si menaj, copilul e mai mare, programul mai scurt si banii sunt mai multi. 

Iti doresc succes!


Editat de lavi02, 06 martie 2017 - 23:08 .


#3
alinatudora

alinatudora
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 06 martie 2017 - 23:26

Multumesc frumos pentru sfat, 

Am incercat si printre cunostinte, dar fara folos. Toate doamnele de calitate "s-au dat ca painea calda". :)

Legat de varsta, copilul inca nu merge bine si este cam greut, nu as vrea sa ranesc pe careva.

Am apelat deja la o firma si inca astept un raspuns.

Ma gandeam ca respectiva doamna nefiind in permanenta singura cu copilul si avand parte de ceva ajutor va fi o suma echitabila.

Acum, in cel mai rau caz nu gasesc nici un om serios care sa isi doreasca aceasta activitate.

Incercarea moarte n-are.

O seara faina :)



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 08:45

Nu prea inteleg de ce este atat de hulit menajul usor. Toata lumea il critica, am vazut si pe Fb pe grupul de mamici cu bone, sau care cauta bone...

Eu prin menaj usor inteleg menajul dupa copil, care, fara suparare, dar cam intra in fisa postului. Chestii ca: maturat/ strans firimiturile sau resturi de mancare de pe masa unde a mancat copilul, spalat vasele in care a mancat copilul, sters/spalat scaunelul copilului, strans ceva jucarii de prin casa cand se aduna prea multe, dus haine in cosul cu rufe daca s-au murdarit, pus o haina (de-a copilului) la inmuiat daca s-a patat cu ceva... mi se pare chestii de bun simt, si care, da, intra in acest "menaj usor".

Nu cred ca e ok ca bona sa plece la sfarsit de program si casa sa arate ca dupa razboi: mancare pe jos, firimituri, masa murdara, chiuveta plina pana la tavan cu vase si asta ca vai, nu s-a putut face menajul usor... nu merge asa... casa trebuie sa arate cat de cat ok, nu luna, dar decent.

Nu cred ca are nimeni pretentii la curatenie generala, aspirator, mop, spalat geamuri, frecat faianta etc... pt astfel de activitati este necesara alta persoana.


Editat de monicabo, 07 martie 2017 - 08:48 .


#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 09:42

Pentru ca nu se specifica ce inseamna menaj usor.

 

Alina, sa stii ca faptul ca nu o sa fie singura e generator de disconfort.



#6
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 15:33

In general ingrijirea copilului si menaj sunt doua lucruri diferite.
Normal ca in ingrijirea copilului intra si strans un pic dupa el, pentru confortul copilului, curatat si ordonat spatiul de joaca etc.
Mai mult de atat cere si bani in plus, parerea mea.

#7
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 16:05

In general ingrijirea copilului si menaj sunt doua lucruri diferite.
Normal ca in ingrijirea copilului intra si strans un pic dupa el, pentru confortul copilului, curatat si ordonat spatiul de joaca etc.
Mai mult de atat cere si bani in plus, parerea mea.

Pai asta ziceam si eu, menajul aferent activitatii copilului: jucat (strans jucarii, carticele etc), mancat (spalat vasele copilului, curatat masa/ scaunul lui, maturat firimituri/ spalat un pic pe jos, daca a scapat copilul mancare pe jos - stiti cum e cu copilasii mai mici). Pentru aceste mici chestii de menaj usor, banuiesc ca nu se cer bani in plus, ar fi absurd. 



#8
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 09 iunie 2017 - 14:30

Pai asta ziceam si eu, menajul aferent activitatii copilului: jucat (strans jucarii, carticele etc), mancat (spalat vasele copilului, curatat masa/ scaunul lui, maturat firimituri/ spalat un pic pe jos, daca a scapat copilul mancare pe jos - stiti cum e cu copilasii mai mici). Pentru aceste mici chestii de menaj usor, banuiesc ca nu se cer bani in plus, ar fi absurd.
Imi pare de bun simt sa faca toate cele enumerate bona. Sunt insa familii care cer bonei, pe langa activitatile legate de copil, sa faca curatenie generala, sa spele geamuri, etc.

 

Faptul ca noi mamele reusim sa facem si curatenie generala, sa si gatim, sa avem grija si de copil si bonele niciodata nu pot, e insa o alta poveste.... :)


Editat de BCO78, 09 iunie 2017 - 14:31 .


#9
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 09 iunie 2017 - 15:51

Imi pare de bun simt sa faca toate cele enumerate bona. Sunt insa familii care cer bonei, pe langa activitatile legate de copil, sa faca curatenie generala, sa spele geamuri, etc.

 

Faptul ca noi mamele reusim sa facem si curatenie generala, sa si gatim, sa avem grija si de copil si bonele niciodata nu pot, e insa o alta poveste.... :)

 

 

 

Ai o atitudine superioara, iti pare ca salariul pe care i-l platesti bonei este prea mult pt faptul ca DOAR are grija de copilul tau cat lipsesti de acasa. 

 

Eu nu am avut bona la copil, niciodata; am preferat sa stau cu ea pana a mai crescut. Dar stiu ca daca nu iti tratezi bona cu respect, iti va raspunde cu aceeasi masura, ori sa nu aiba grija de copil cum trebuie, ori sa te lase balta pe neanuntate. 

 

Bona nu este sluga in casa, este persoana care are grija de copilul tau, pe care il iubesti mai presus de orice.



#10
alinatudora

alinatudora
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 10 iunie 2017 - 11:34

Nu stiu de unde ai aparut tu Alizee, cu parerile tale. Si eu mi-am crescut primul copil singura, doar ca l-am neglijat f tare de cand a aparut cel de-al doilea. Nu am cerut o "sclava pe plantatie",cu atat

mai mult sunt aici sa suplinesc ceea ce nu poate face o persoana de una singura.poate tu ai ajutorul vreunei mame, eu nu il am. Nici nu stiu de ce ma justific. Oricum am gasit o doamna superba care are un suflet nemaipomenit, iar eu fac tot posibilul sa se simta ca si parte din aceasta familie.

Asa ca Dumnezeu are grija.....




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -