Sari la conținut

Sari la conținut


Bataia copilului


10 raspunsuri la acest subiect

#1
cristinag

cristinag
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 21:35

Intamplator, am vazut astazi un clip de la emisiunea "Copiii spun lucruri trasnite", mi s-a parut amuzant si am cautat si vazut cateva secvente din mai multe episoade. Si am ramas socata. Toti acei copilasi, de 4-5 anisori care erau intrebati, povesteau cum sunt batuti acasa. De mami, tati, bunica, mai toata lumea. Parintii si publicul radeau cand acest copilasi povesteau. Si cand erau intrebati de ce sunt batuti, povesteau ca nu au fost cuminti, ca au alergat prin casa, ca s-au murdarit, ca nu au mancat tot .....

 

Am ramas socata de acceptul general al acestui comportament.

 

Chiar nu inteleg de ce un copil trebuie batut pentru ca face lucruri normale pentru orice copil, ca alearga, ca se joaca, ca nu sta potolit, ca se murdareste, ca nu are chef sa manance ................ 

 

In primul rand aceste cerinte sunt absurde, copiii trebuie sa alerge, sa se joace, sa se murdareasca si sa refuza sa manance cand nu le e foame, toate astea sunt comportamente normale si sanatoase pentru orice copil. 

 

In al doilea rand, cum de isi mai bat oamenii copiii in ziua de astazi, si cum de este atat de larg acceptat, cand se stie ce efecte are bataia asupra unui copil? In ziua de azi cu atetea reviste, programe educationale si internetul la dispozitie? 

 

Eu am o fetita, adolescenta acum, dar nu imi imaginez nici o situatie care ar cere sa o bat.

 

Nu numai ca nu am batut-o, dar nu am jignit-o, sau numit-o proasta sau rea, sau neastamparata, sau in alt fel, nu am pedepsit-o niciodata, si nu am amenintat-o niciodata cu nimic.

 

Singurul fel de metoda educativa a fost sa repet aceleasi lucruri de un milion de ori, sa ii spun povesti sau pilde, sa ii dau exemple de consecinte, si sa ii dau exemple de ce li s-a intamplat altor copii daca au facut lucruri pe care nu am vrut sa le faca.

 

Si am folosit respectul pentru autoritati, explicandu-i ca nu ii spun sa nu faca ceva pentru ca asa vreau eu, ci pentru ca, cutare casier de la magazin sau sofer de autobuz o sa vina si o sa ne roage sa plecam din magazin sau autobuz daca deranjam alti clienti sau pasageri. Si ii povesteam si continuarea, daca nu mai putem sa facem cumparaturile, mergem acasa fara mancare si o sa ne fie foame rau, si o sa ne doara burtica pe toti. Sau daca trebuie sa coboram din autobuz, trebuie sa mergem mult pe jos pana acasa, si o sa obosim si or sa ne doara picioarele. Si o intrebam pe ea ce crede, si ma aratam un pic speriata de situatie si de faptul ca eu nu am puterea sa schimb regulile din magazin sau autobuz. Si facea ochisorii mari, repeta ce a inteles ea, si se oprea din a alerga prin magazin sau a se urca pe scaun incaltata. 

 

Cand a mai crescut am recurs tot la logica si am lasat-o sa experimenteze un pic pentru a capata experienta si intelege, si am folosit ca exemple consecintele.

 

Si cu toate ca nu am batut-o, pedepsit-o sau amenintat-o, este o fetita model. Nu am auzit decat laude despre ea de la orice profesor sau parinte de cand a fost foarte mica, are note mari, castiga premii si concursuri, nu are niciodata conflicte cu alti colegi, e buna, ajuta, imparte, ii apara pe cei mai slabi, este foarte citita, stie foarte multe despre subiecte despre care unii adulti nici nu au auzit, e foarte matura, are o personalitate puternica, simt al dreptatii, respecta drepturile si intimitatea altora, e responsabila, independenta, nu trebuie inpinsa de la spate sau pusa sa faca ceva, este extrem de constiincioasa, atat profesorii cat si colegii ei sunt impresionati e ea.

 

Nu am facut decat sa imi cresc copilul cu respect. Respect pentru ce e natural pentru un copil, si apeland la inteligenta si bunatatea cu care toti copiii se nasc. Nu am incercat sa o schimb, am urmat unde m-a condus ea, doar ajutand-o sa se dezvolte. Si nu am fost niciodata cineva de care trebuie sa se fereasca sau care sa o raneasca cu intentie, sau care sa aiba putere asupra ei, doar pentru ca eu sunt mama si ea e mica si depinde de mine.  

 

 

 

 

 



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 03 martie 2017 - 23:55

Pai eu totuși cred că se râdea tocmai pentru că nu era adevărat. Părinții pe care îi cunosc eu nu își bat copiii. Nu cred că ar fi dat așa ceva la o emisiune, se încearcă prin multe mijloace stoparea violenței domestice și promovarea unui parenting pozitiv. 

Dar copiii mai povestesc din fantezie. Copilul unei prietene spune că îl bate dacă îl pune in pat când el nu vrea sa doarmă. Dacă îl aude cineva străin e posibil să creadă asta, dar mama lui chiar nu recurge la așa ceva. 



#3
cristinag

cristinag
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 martie 2017 - 15:22

Sper sa ai dreptate andaghe, eu nu traiesc in Romania si nu am apucat sa fiu mama in Romania si sa vorbesc cu alte mamici romance, deci nu stiu care mai este mentalitatea. 

 

Dar cunosc doua mame, prietene din tinerete, care dau in copiii lor, nu stiu cat de des, sau in ce circumstante. Una din ele mi-a spus ca nu intelege cum sa nu dai in copil, pai ti se urca in cap pe urma, asta a fost raspunsul ei. Vorbim foarte rar si nu suntem prietene apropiate, nu mi-am permis sa adancesc subiectul. 

 

Dar totusi am impresia ca majoritatea mamelor in Romania inca isi pleznesc copiii, din pacate, si nu stiu cum sa renunte la acest obicei. Asa au fost crescute si ele, si se tem ca altfel devine copilul prost crescut si rasfatat, si ca vor fi criticate pentru comportamentul copilului lor. Cred ca inca mai exista mentalitatea "ma faci de rusine in fata altora" si reactioneaza cu pleznitul pentru a opri un copil din a face un anumit lucru. Mi se pare foarte trist :-(

 

Sper ca mamicile care citesc acest subiect, sa exploreze un pic ideea de a nu mai plezni copiii. Si nici sa ii jigneasca sau ameninte. Copiii pot fi educati prin exemplu, perseverenta, rabdare si respect.  



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 martie 2017 - 21:19

Da, de jignit și umilit am pomenit destul de des, din păcate, sau chiar minimalizare, cum sa explic, nu o jignire propriu zisa , un cuvânt anume, cat tratarea lui de parcă nu e în stare de nimic singur, ceea ce îl lovește în plină încredere și imagine de sine. 



#5
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 05 martie 2017 - 23:28

Stiam ca aceasta emisiune nu mai exista de ani buni, de cand un copilas de vreo 4 ani a povestit cum a vazut-o el pe mama facandu-i sex oral tatalui.

 

Am urmarit-o pe vremuri, niciodata nu am auzit nimic de bataie.



#6
cristinag

cristinag
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 martie 2017 - 02:55

Da, erau vechi secventele, am ajuns intamplator la ele pe youtube. Le pot cauta si posta linkul aici daca este permis, si daca intereseaza pe cineva. Sper ca lucrurile sa se mai fi schimbat de atunci, ca tare m-am intristat. Dar observ ca subiectul a fost citit de  multi, insa doar doua persoane au raspuns. Este oare pentru ca bataia nu se mai practica si deci nu intereseaza pe nimeni sa dezbata un subiect despre o practica eradicata? Sau este pentru ca de fapt se practica de asa multi, incat nu are cine sa raspunda? 

 

 

 

 

 



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 martie 2017 - 09:13

Lucrurile s-au schimbat pentru cine a vrut sa se schimbe. Cine a vrut sa progreseze, a progresat, pentru ca, har Domnului, resurse sunt cu duiumul, Internetul este printre cele mai ieftine si cele mai bune, oricine poate avea Internet. La documentare ma refer.

 

Pe youtube gasesti si "n" videouri despre copii maltratati in moduri infioratoare de propriii parinti, ba chiar ucisi. Nu-s din Romania. Cine il are pe dracu' in el il are indiferent de tara de care apartine. Daca tot ne intristam, sa ne intristam pentru toti, asa mi se pare cinstit.

 

Practica nu este eradicata, dar nici nu poti spune ca o intalnesti la tot pasul. Pe acest forum, daca dai o cautare, ai sa gasesti mai multe discutii anti-bataie, pro-educatie in acest sens. La fel si pe Internetul romanesc.



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 martie 2017 - 09:23

Nu am raspuns pana acum la subiect, desi l-am citit, nu pentru ca as fi de acord cu bataia aplicata copiilor, ci din simplul motiv ca nu prea m-am uitat la aceasta emisiune pe cand era difuzata (f putin am vazut, si niciodata cu copii povestind despre batai incasate) si nici pe youtube nu am cautat clipuri cu emisiunea. Si nici nu voi cauta, din lipsa de timp. Deci nu stiu ce sa raspund pe marginea subiectului.

Atata doar pot spune, ca nu sunt de acord cu violente fizice si verbale asupra copiilor. Nu consider bataia un mod de educare a copilului.



#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 martie 2017 - 09:27

Stiam ca aceasta emisiune nu mai exista de ani buni, de cand un copilas de vreo 4 ani a povestit cum a vazut-o el pe mama facandu-i sex oral tatalui.

Serios?! Aoleu, chiar asa s-a intamplat, a povestit copilasul asa ceva? ...

N-am stiut... Neuitandu-ma decat cu totul intamplator, cand treceam pe la Prima TV, nici nu am bagat de seama cand s-a desfiintat, cu atat mai mult nu am stiut motivul.....



#10
cristinag

cristinag
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 martie 2017 - 12:01

Ok. Am inteles :-). Va multumesc ca mi-ati explicat. Sigur ca sunt multe lucruri oribile facute copiiilor in toata lumea, incerc sa evit astfel de stiri ca mi se face fizic rau, dar acele lucruri nu sunt considerate normale.

Eu am deschis acest subiect pentru ca m-a surprins faptul ca lumea in sala radea, si mi-a dat impresia ca metoda bataii e aprobata si considerata normala. Sigur, clipurile erau de la inceputul anilor 2000, multe se pot fi schimbat de atunci, si poate, cum s-a sugerat, era totul pentru show. 

 

Sper ca nu am suparat pe nimeni, am vrut doar sa stiu cum e vazuta bataia copilului in Romania. Recunosc ca nu am cautat in alte subiecte, e prima data cand intru pe acest forum in 14 ani. Dar nu stiam pe cine sa intreb si m-am gandit ca aici pot afla. 

 

Am inteles ca legea protejeaza mai bine copilul in Romania acum, ma bucur sa aud ca sunt campanii anti-violenta in familii, si sper ca mentalitatea generala acum sa fie impotriva bataii copilului. 

 

Inca o data, va multumesc, si nu ma deranjeaza daca moderatorii sterg subiectul peste cateva zile.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -