Sari la conținut

Sari la conținut


Alcool in primele saptamani sarcina


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Xeniac

Xeniac
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 11:16

Am aflat ca sunt insarcinata dupa Revelion. In saptamanile 4,5,6 nestiind ca sunt insarcinata am consumat alcool si intre Craciun si Revelion am fost racita si am luat pastile pt raceala: spray nazal, bromhexin, paracetamol, strepsils etc. 

Nu am exagerat nici cu alcoolul si nici cu pastilele dar va spun sincer ca nu am putut sa ma bucur de faptul ca am ramas insarcinata de frica de a nu fi afectat dezvoltarea lui bebe. Am citit f multe articole pe internet cum ca i se dezvolta f mult sistemul nervos in acea perioada si am plans mult gandindu-ma la toate paharele pe care le am dus la gura si la fiecare medicament pe care l am luat. 

Cum pot sa stiu ca totul este bine? Voi ce stiti si ce experiente ati avut? La ecografii totul este ok deocamdata. Ma rog la Dumnezeu sa fie bine bebe al meu si toti bebelusii din lumea asta. 

Multumesc.



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 11:19

Xenia, nu te  ingrijora.  Totul va fi bine,



#3
Elena37

Elena37

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 11:38

Si eu zic sa nu-ti faci probleme. Nu are rost sa intru in detalii dar la extrema cealalta exista (mame)femei care beau, se drogheaza si nasc copii sanatosi (vezi forumuri strainatate). 

Eu cred ca multe mamici au baut alcool-luat medicamente in primele saptamani fara sa stie. Asta nu inseamna ca e bine dar nici nu trebuie sa te chinuie constiinta, de acum stii si o sa ai un stil de viata sanatos. 

Veti fi bine :)



#4
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 14:22

Eu am descoperit sarcina la 7 sapt(menstruatie neregulata). Anterior fusesem racita si luasem fervex, sumetrolim( contraindicat in sarcina).

Exact ca si tine cand am aflat de sarcina am fost f speriata. Medicul a zis ca la 2-3 zile de tratament nu e niciun pericol, doar la administrari indelungate.

Cand aveam 3 luni de sarcina fata cea mare a spart un termometru din ala vechi cu mercur. Am avut morcovul cat casa. Pediatra fetei insa a zis ca nu e nicio probl, ba chiar a si avut un caz cu copil care au inghitit mercur medicinal si nu a avut nimic.

In luna a 6a de sarcina a facut sotul zona zoster iar eu nu facusem varicela in copilarie(este acelasi virus varicelo-zosterian). Am scapat si de data asta de emotii. Pana la urma am facut varicela cand avea bebe 4 luni. A adus fata cea mare de la gradi si ea a fost prima, eu a 2a si bebe la 3 zile dupa mine o forma f f urata.

Acum ne bucuram  din plin si de a 2a minune care face in curand 2 ani si 3 luni.

 

Asa ca, capul sus o sa fie bine.

Sarcina usoara iti doresc [flo2]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -