Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Depresie&Anxietate&Atac de panica


61 raspunsuri la acest subiect

#41
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 01 aprilie 2017 - 02:39

Ceea ce mi se pare interesant este ca titlul subiectului incepe cu Depresie,insa nu am inteles daca Cami sufera sau nu de ea.

Poti sa ai atacuri de panica fara a avea depresie, precum si depresie fara atac de panica.

 

La capitolul depresie as putea sa dau cateva sfaturi caci am suferit de toate formele si fatetele ei,inclusiv depresia severa,crunta,unde viata nu isi mai gaseste rostul iar fiecare rasarit de soare era ca un junghi in piept iar vocile/viata  cotidiana a celor din jur o imensa tortura.

 

Partea buna este ca exista tratament medicamentos,care in timp da rezultate,insa e foarte important sa se trateze cauza si nu efectul,altfel se intra intr-un cerc vicios din care castiga tertii si nu pacientul.



#42
camy062004

camy062004

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 01 aprilie 2017 - 21:19

Luna diagnosticul este depresie si atac de panica.acum 3 sap mi au schimbat tratamentul care din pacate  nu este f potrivit.atac de panica nu am mai avut dar depresia ma urmareste incontinuare.iar reactiile adverse  de la medicamentele pe care le iau nu sunt chiar ok.depresia isi face aparitia in fiecare zii , simt ca sunt intr o prapastie si nu am de ce ma agata.incer si vreau sa lupt cu mine insa in zadar nu ma multumeste nimic nu ma bucura nimic nu mi mai place nimc nu ma regasec in nimic si ma intreb oare rolul meu care este? Am impresia ca nimeni nu ma intelege ,vreau si lupt pt ca POT sa fiu Camy cea care am fost pana acum 8 luni insa imi da cu virgula.vreau sa fac lucrurile care le facea inainte cu drag sa fiu (eu)  dar in momentul asta nu sunt eu asta pt ca nu ma recunosc si nu ma regasec ,ma duca la job si atat in rest nu fac nimic zac in pat in fiecare zii mai rau decat o baba de 80 de ani.



#43
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 02 aprilie 2017 - 12:24

Din pacate este o lupta foarte grea,dar nu imposibila,insa trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si pe cat se poate sa ai sprijinul familiei care sa te inteleaga caci tu,nu poti sa te intelegi si degeaba iti propui sa faci X lucru chiar nu ai putere sa o faci.

E foarte neplacut sa stai in pat,si sa vezi ca toata lumea din jur,se misca,se bucura,isi traieste viata iar tu esti pe dinafara si chiar nu iti pasa de ei.

 

Pe langa tratamentul medicamentos,incearca chiar daca ti se pare imposibil si foarte greu de realizat,sa iesi la soare si chiar daca nu ai chef sa te plimbi (ceea ce ar fi perfect chiar si daca numai si pentru 20 minute),sta pe o banca,fara sa te concentrezi la lumea din jur.

 

Ia un complex de vitamine B si neaparat Omega. In fiecare a doua seara incearca sa iti faci o baie spumanta in care sa iti pui ulei de lavanda,sare de baie cu extract de lavanda,dupa care sa te retragi si sa asculti muzica  relaxanta (gasesti foarte multe pe Youtube ).Gasesti de asemenea si programe de hipnoza/meditatie care ajuta foarte mult.

 

Un aspect caruia sa ii dai foarte mare atentie sa fie alimentatia,caci poti sa ai surpriza ca in perioada foarte scurta sa iei foarte multe kilograme,care iti vor da bataie mult timp dupa incetarea depresiei,si pot deveni un motiv de prelungire a depresiei mai tarziu.

Nu manca in nici un caz dulciuri,produse de patiserie,chiar daca esti slabuta si mananci in mod obisnuit caci adancesc depresia si letargia.

La locul de munca cum te manifesti? Stiu ca iti este foarte greu sa iti termini atributiile,iat dimineata e un adevarat chin sa mergi la lucru.Eu la un moment dat chiar a trebui sa renunt caci efectiv nu ma puteam descurca.

Copii ai ?



#44
camy062004

camy062004

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 10:13

Histros a inviat! Un nou tratament o nou prb.am schimbat tratamentul a 4 oara sper ca de data asta sa fie bine.insa prb este anxiarul de care sunt dependenta. il iau de 9 luni de fiecare data cand am incercat sa scot anxiarul intodeauna mi a fost rau.cum am reluat anxiarul am fost mai bine .simt ca m obosit sa lupt cu aceasta boala sunt suparata pe mine pe fortele si putrile mele care nu ma ajuta sa lupt .totul e o lupta cu mine insumi insa simt ca nu am putere necesara de a lupta si nu pt ca nu vreu ci pt ca NU POT!!!  [smulgpar]  [:(]



#45
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 10:45

incearca sa scapi de dependenta de acel medicament, luand treptat doze din ce in ce mai mici. multe sunt medicamentele a caror intrerupere in administrare duce la efecte secundare neplacute.

asa a procedat sotul meu cand a trebuit sa scape de administrarea prednisonului.

avea doza 2 pastilute pe zi, timp de 3-4 zile a luat doar una, apoi timp de alte cateva zile a luat o pastila la doua zile, apoi o pastila la 3 zile, samd pana a renuntat de tot.



#46
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 11:29

Histros a inviat! Un nou tratament o nou prb.am schimbat tratamentul a 4 oara sper ca de data asta sa fie bine.insa prb este anxiarul de care sunt dependenta. il iau de 9 luni de fiecare data cand am incercat sa scot anxiarul intodeauna mi a fost rau.cum am reluat anxiarul am fost mai bine .simt ca m obosit sa lupt cu aceasta boala sunt suparata pe mine pe fortele si putrile mele care nu ma ajuta sa lupt .totul e o lupta cu mine insumi insa simt ca nu am putere necesara de a lupta si nu pt ca nu vreu ci pt ca NU POT!!!  [smulgpar]  [:(]

Adevarat a inviat!

Imi pare rau ca nu aud vesti mai bune. Sigur de data asta o sa fie bine. Trebuie sa crezi ca o sa fie bine.

eu cred ca esti o persoana puternica chiar daca ai momente de caderi psihice. Numai o persoana puternica poate vorbi despre depresie, numai o persoana puternica cere ajutor si poate recunoaste situatiile limita in care crede ca a ajuns.

 

Deci da, eu cred ca poti face progrese. Unul dintre punctele castigate in lupta ta este faptul ca nu ai mai avut atacuri de panica.

 

==

Camy, Renuntarea la Anxiar, la benzodiazepine, mai ales dupa un tratament de lunga durata nu se face dupa ureche ci numai sub indrumare medicala dupa schema data de dr. psihiatru. Poate dura si 6 luni schema de renuntare, timp in care incet, incet se introduce un alt medicament - daca este nevoie. 

Unul dintre dintre simptomele ce poate aparea in cursul renuntarii poate fi si agravarea depresiei.

Deci trebuie multa atentie.



#47
camy062004

camy062004

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 12:35

Viviana iti multumesc din suflet pt cuvintele frumoase si incurajari chiar conteaza f mult ca cineva sa te sustina chiar si virtual mai ales ca nu ma cunosti.Da intradevar (am fost o persoana puternica) si spun asta ca am avut suficiente prb incat sa cad dar in acelasi timp sa ma ridic.Acum insa am obosit am impresia ca sunt intr o groapa si incerc insist chiar sa ma ridic Dar Nu Pot .simt ca nu mai sunt aceasi persoana activa spontana si cu chef de viata si dorinta de a pleca in vacante etc .parca nimic nu mai conteaza si nu ma mai implineste nimic mi e indiferent cam totul organismul meu este obosit si refuza sa lupte.



#48
camy062004

camy062004

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 12:40

Corina am incercat varianta spusa de tine si nu o data.in 9 luni de cand iau anxiarul am incercat de nenumarate ori sa renut binenteles treptat la un moment dat luam un sfert de pastila pe zii a functionat dar cum l am intrerupt definitiv starea de rau si a facut aparitia.



#49
Narda

Narda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 13:01

Poate te ajuta cu ceva informatiile de aici:

http://www.benzo.org.../bzsched.htm#s8

Eu am dat peste schemele astea cautand acelasi lucru pentru cineva, renuntarea la anxiar. Nu stiu sa iti spun din experienta daca functioneaza.

Dar vad ca s eintind totusi pe o perioada mult mai lunga.



#50
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 aprilie 2017 - 13:22

Viviana iti multumesc din suflet pt cuvintele frumoase si incurajari chiar conteaza f mult ca cineva sa te sustina chiar si virtual mai ales ca nu ma cunosti.Da intradevar (am fost o persoana puternica) si spun asta ca am avut suficiente prb incat sa cad dar in acelasi timp sa ma ridic.Acum insa am obosit am impresia ca sunt intr o groapa si incerc insist chiar sa ma ridic Dar Nu Pot .simt ca nu mai sunt aceasi persoana activa spontana si cu chef de viata si dorinta de a pleca in vacante etc .parca nimic nu mai conteaza si nu ma mai implineste nimic mi e indiferent cam totul organismul meu este obosit si refuza sa lupte.

Toate efectele astea negative vor disparea in timp - e posibil ca unele sa fie si de la medicamente, dar sunt si ele necesare. Cu pasi mici. Fiecare noua zi o sa-ti aduca o farama dintr-o raza de speranta. De multe ori nu o poti vedea si simti, dar sa stii ca e acolo.

Si incet, incet, o sa devii ceea ce erai. Uneori ia mai mult de un an revenirea. 

 

Da, poate acum nu mai esti aceeasi persoana. Dar la asta nu trebuie sa te mai gandesti. Nu trebuie sa te compari cu tine cea de acum cateva luni ci cu tine cea de ieri, de alaltaieri, de saptamana trecuta si sigur vei vedea macar un miligram de schimbare.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -