Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Facultatea in SUA - cum? cand? unde? de ce?


41 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 00:19

Pai trebuie sa fii sarac, fara assets ca sa primesti ceva. Daca nu, 45k/an in medie. Eu deja i-am spus lui fiu-miu "no way Jose" cind l-am auzit cu asemenea idei. Unless isi gaseste un sponsor pe undeva.



#12
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 01:46

 ajutor sau nu

r:). nu glumesc , la scolile competitive multi nu bifeaza financial aid cand aplica tocmai sa Isi creasca sansele.... orice counseler la liceu iI spune asta copilului cand aplica. Sunt  si scoli care fac blind admision dar pe aici prin California Mai putine....

Deci daca aplici pt ajutor ai sanse mai putine sa fii primit, doar pt ca ai aplicat....indiferent daca vei primi ajutor sau nu



#13
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 05:50

Michelle nu e lege este o suppositie bazata pe date statistice. Cum am spus sunt facultati cu rata de admitere mica si atunci normal ca din 4.5% admisi majoritatea sunt fara aid. Aid  aia 0.5 % poate primesc ceva ajutor dar atunci copiii aia au mutat muntii din loc in timpul liceului si nu numai. Bine, si Cei care applica fara financial aid muta la fel muntii aia. Este o competitie Crancena admiterea la facultatile de top. Si apropos de reguli exista multe mituri, prejudecati, subiectivism in admitere, nu exista reguli Clare. Depinde si ce major isi allege fiecare, STEM in general au mai multe cerinte obligatorii, cer subject test pe domeniul pe care optezi etc. 

 

    sistemul UC este unul foarte imprevizibil, alaturi de alte universitati private,  nu are criterii exacte de admitere are doar  niste idei generale care nu folosesc la nimic. Impresia mea e ca amesteca studentii intre campusuri ca sa diversifice populatia. De exemplu campusurile din sud tind sa admita mai multi studenti din nord si invers. O explicatie ar fi Aceea ca fiind nevoit sa locuiasca departe de casa un student trebuie  sa plateasca si chirie si atunci banii intra  in economia locala a fiecarui campus. In California sunt 9 UC dintre care 7 sunt foarte competitive. Mai exista o explicatie mai logica, aceea ca dupa 4 ani toti vor sa face master. Si applica la aceleasi UC uri insa de data asta e mai Avantajos sa stea aproape de a casa( cheltuieli, deja unii au datorii dupa cei 4 Ani de bachelor e greu sa mai plateasca si chirie). Si atunci admiterea la master se face in sens invers decat la undergraduate. Exista tot o regula nescrisa ca in UC system faptul ca nu ai facut bachelor in campusul respectiv iti da un bust la admiterea la graduate school. Habar nu am cat de adevarat e. 



#14
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 06:01

 facultatile private da se uita daca ai application cu sau fara aid si conteaza in decizie. Cele de stat official nu  trebuie sa fie influentate de financial aid pentru ca banii vin de la stat nu de la Ei, ( bine Scoala il da dar banii ii ia de la stat) ,  dar cu cat studentul e mai stabil financiar ei au garantia ca Il au platitor 4 Ani de zile. 

mi am adus aminte: exista un maxim de 5.500 pe an pe care un student poate sa il ia ca imprumut de student loan cu dobanda federala. Restul de bani intra in obligatia parintilor. 


Editat de katy, 26 februarie 2017 - 06:04 .


#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 17:31

insa  exista universitati in SUA care accepta sa nu ai luat SATS?



#16
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 18:12

 Redactor daca te referi la admitere fara SAT exams da exista si astfel de scoli dar prea putine care sa merite  pentru ca nu sunt clasate foarte bine. George Washington univ si pitzer college sunt 2 nume din lista care dupa parerea mea ar  merita atentie. Dar desi oficial scolile declara ca nu vor scoruri nu te opresc sa le trimiti daca te avantajeaza. Iar scolile cu ranking ridicat sigur se uita pe ele. Free scores choice a aparut Mai mult acum intr-o perioda cand compania care administreaza SAT si ACT s au concurat care detine suprematia si au facut fiecare schimbari in administrarea testelor ca sa para Mai attractive. In realitatea acceasi Marie cu alta palarie....un student ca sa fie competitiv are nevoie de scorurile Astea ca de apa. 

 

referitor la suma de 5.500 de Mai sus aceasta creste cu 1000 de. Dolari pe fiecare an. Adica daca esti in anul doi un student poate imprumuta 6500. Repet astia sunt bani federali la care statul plateste dobanda pana incepi sa platesti tu ratele dupa college. 



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 18:32

Mie mi se pare aceste teste SAT foarte mecanice. Adica niste intrebari grila. 

COpilul meu a facut niste teste SAT si a observat ca e un alt stil complet de exprimare fatza de curriculumul Cambridge pe care il face acum si de asta a fost foarte descurajat.

 

La examenele A level el spune ca exista mult mai multa posibilitate de exprimare. Ma mira foarte mult ca sistemul american inca ia in evidenta aceste teste grila.

 

Da, am inteles - ok - probabil ca daca aplici la Harvard nu te primeste fara SAT...



#18
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 19:52

Stai putin, tu vorbesti de SAT la admiterea studenților strain sau locali ?

 

La locali, SAT este oblugatoriu si cu cat mai mare, cu atat mai bine. La mine in district examenele de SAT incep din clasa a 8 a ...sigur ca punctajul va fi mic pentru ca elevul nu stie materia, dar cred ca ii obisnuieste cu cerintele, cu modelele.

 

Mvaiii, eu nu am stiut ca imprumutul federal este limitat la 5500 ...mi se pare o suma atat de mica. Pai la $30k facultate in state, inseamna ca parintii trebuie sa plateasca 24k/an ...si daca ai doi copii, unul dupa altul ?



#19
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 20:15

buflea  - SAT e la fel pentru toata lumea - asa stiu eu.



#20
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 21:53

Stai putin, tu vorbesti de SAT la admiterea studenților strain sau locali ?

 

La locali, SAT este oblugatoriu si cu cat mai mare, cu atat mai bine. La mine in district examenele de SAT incep din clasa a 8 a ...sigur ca punctajul va fi mic pentru ca elevul nu stie materia, dar cred ca ii obisnuieste cu cerintele, cu modelele.

 

Mvaiii, eu nu am stiut ca imprumutul federal este limitat la 5500 ...mi se pare o suma atat de mica. Pai la $30k facultate in state, inseamna ca parintii trebuie sa plateasca 24k/an ...si daca ai doi copii, unul dupa altul ?

 

 

 

Pai pe voi pt aia 5,500 va cauta si in poseta sa determine valoarea asset-urilor?

 

m-ati incurcat de tot. 

 

Si inca o intrebare: la voi toate scholarships sunt conditionate de nevoia de financial aid? Adica nu se dau scholarships pur si simplu pe merit?

 

exista entrance scholarships? 

 

La noi exista entrance scholarships (vorbesc de uwaterloo) care se dau studentilor cu anumite note de intrare (astea difera in functie de dispicplina, concurenta etc) nu sunt mari, majoritatea incep la 1,000 si apoi cu cat e studentul mai fancy si atragator academic  se mai adauga cate ceva.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -