Sari la conținut

Sari la conținut


Ovare polichistice! Ajutor!


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Bel222

Bel222
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 16:50

Bună dragelor! Am fost diagnosticată cu SOP- sindromul ovarelor polichistice. Vizite la ginecolog..... defapt imi doresc mult sa raman insarcinata.... initial mi s au prescris anticonceptionale pentru reglarea menstruatiei si Dhupastol pentru ovulatie. Fara rezultat. Acum, sunt sub tratamet cu MYO SUN - prafuri - 2 pliculete / zi timp de 3 luni. Sunt putin sceptica.. A mai luat cineva acest tratament? Rezultate? Va multimesc si mult noroc!



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 14:24

diagnosticul e oficial, confirmat prin ceva analize si investigatii ?

o alta posibila cauza a infertilitatii poate fi o infectie, cu ureaplasma sau chlamydia.



#3
Bel222

Bel222
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 14:38

Sigur ca da! In urma unei ecografii a ovarelor s a depistat sindromul!!! Nu e vorba despre nici o infectie!!!!!!  



#4
JuliaT

JuliaT
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 09:59

Buna, iti spun experienta mea poate te va incuraja [:)] de la 14-15 ani am fost diagnosticsta cu ovare micropolichistice, avand menstruatia foarte neregulata.. dupa vreo 6ani de Duphaston (luam 3luni apoi pauza 1-2luni apoi din nou) si daca nu luam nu imi venea am incercat anticonceptionale parerea mea e ca a fost cea mai mare greseala!!mi-au provocat o dezechilibrare hormonala si am inceput sa ma ingras pana sa le iau aveam 49-50kg nu reuseam sa ma jngras si apoi cand am vazut ca am ajuns la 53kg in 2luni le-am oprit. Am continuat cu Duphastonul dar foarte rar apoi si Myosun ce e drept am luat o luna si ceva (dar nu mi-a venit si am ramas dezamagita) doctorul spunea ca trebuie luat  3 luni dar mi-am pierdut din "chef" vazand ca nu isi face nici un efect..dupa toate astea am zis ca nu mai iau nimic ce se intampla aia e dar ma simteam umflata de atatea pastile si am avut ultimii 2ani menstruatia la 6luni. In martie anul ce a trecut a fost ultima oara cand am avut si la sfarsitul lui iulie am ramas insarcinata dupa 5ani de incercari. [artif] Fara pastile,fara tratamente doar minunea lui Dumnezeu! Doctorii ma intrebau daca am facut tratament sau FIV de am ramas fara menstruatie li se parea ceva imposibil dar totusi adevarat. In decembrie mi-am dar demisia de la locul de munca deoarece era foarte stresant si apoi in iulie am fost 2saptamani in concediu in Palma de Mallorca cred ca si detasarea de stres a avut un aport benefic in toate acestea. Nu descuraja!(in tara imi spuneau mereu ca voi ramane greu si cand voi ramane va trebui sa tin sarcina cu dintii ca nu voi putea duce..va trebui tratament. Ca sa fie minunea pana la capat nu am luat absolut nimic de mentinere fiind in uk mi-au spus ca nu am nevoie, sarcina e perfect sanatoasa!Acum am 35saptamani,mai un pic si ne vedem minunea) Chiar daca doctorii dau diagnostice si parca mai mult te descurajeaza crede ca Dumnezeu poate sa faca o minune! Fii linistita atat tu cat si sotul si va veni si minunea voastra! Iti urez mult succes si Doamne ajuta! [barza1] 



#5
csente1

csente1
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 29 iunie 2019 - 23:22

Si eu am fost diagnosticata cu SOP la varsta de 16 ani dupa care am urmat un tratament cu Mycroginon (anticoncepționale) timp de 4 ani fara intrerupere iar acum am 20 de ani si sunt insarcinata in 18 saptamani . Nu va dati batute urmati tratamentul pe care il prescrie ginecologul vostru ,aveti rabdare si veti vedea rezultatele . [pup]  [:X]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -