Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Probleme adolescent 12 ani


47 raspunsuri la acest subiect

#31
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 mai 2017 - 20:52

Nu , cred ca e vorba de un copil roman care nu traieste in Romania si e greu sa inteleaga un text in care apar multe arhaisme , regionalisme sau cuvinte putin utilizate in vorbirea curenta .

Nici fata mea nu a citit Ion Creanga sau Petre Ispirescu  pentru ca ar trebui sa stau sa-i traduc.

Textele vechi sunt mai grele . 

Noi avem un dictionar Shakespeare pentru atunci cand citeste  ceva de Shakespeare pentru ca limbajul lui e un pic twisted .

Da, era vorba de copii crescuti in alte tari.

 

Dar din experienta mea si pentru copiii traitori in Romania literatura ce contine arhaisme si regionalisme e greoaie si plictisitoare.

Cuvinte, expresii ca: smicele, băiat prizărit, plină de incuri, ținterim, să  procitească etc dau batai de cap. Astea numai din Creanga ca daca il iau la mana pe Sadoveanu (bondiţă, stuh, druşcă) sau Slavici...

 

In copilaria mea, astfel de cuvinte auzeam, intre timp limba romana a evoluat, nici in mediul satesc nu le prea mai auzim.



#32
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 02:53

miriama , ​din pacate nici nu intra in discutie cititul in limba romana desi stie sa citeasca (dar cum ai mentionat si tu se plictiseste usor caci nestudiind limba romana la scoala nu intelege multe cuvinte).

​E bine ca cel putin accepta ca eu sa-i citesc si ea sa asculte si Slava Domnului asculta cu placere insa cand vine vorba sa citeasca ea insasi ,asta se intampla numai si numai in limba engleza,insa numai ceea ce e la moda acum  gen Harry Poter,Insurgent,Divergent (oricum literatura pentru tineri) iar cand era mai tinerica (in jur de 8-9 ani) ii placea foarte mult Dork Diaries,Wimpy Kid (I-am cumparat cred vreo 20 de volume din ambele serii).

​Nemultumirea mea consta ca nu vrea Jules Verne,Mark Twain,Thomas Hardy,Shakes[eare,Balzac + am observant  ca nici la scoala nu se insista pe ei (poate mai tarziu).

 

​Mai nou isi doreste si cartile (superslabe)ale unor personaje [clo] pe care le urmareste pe YouTube - am observat ca de fapt nici nu le citeste insa ii face placere sa le colectioneze pentru a putea primi intr-o zi autografe.

 

​Oricum,ca mama,o incurajez sa citeasca,ii las dreptul sa isi aleaga ea ce o intereseaza,ii cumpar ceea ce isi doreste sa citeasca si sper ca intr-o buna zi sa citeasca si Aventurile lui Tom Sawyer,ale lui Huckleberry Fin sau de ce nu Ciresarii .



#33
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 06 mai 2017 - 02:59

Off topic la subiect, miriama​ copii tai s-au adaptat bine la Romania dupa intoarcerea din Emirate?

Ne gandim sa ne repatriem si noi la anul,am dori sa ne stabilim in Brasov insa din cauza scolii s-at putea sa alegem Bucuresti .



#34
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 mai 2017 - 10:04

Stai un pic, tu vorbesti aici de un copil roman care traieste in Romania? Ca mie imi da cu virgula. Cum adica nu intelege sensul textului?

 

nu, vorbesc de un copil roman care nu traieste in Romania.

 

I-am raspuns particular Lunei75 fiindca, daca mai este unde stiam eu, cu asta se va confrunta, mai ales daca acel copil nu a fost niciodata in scoala romaneasca.



#35
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 mai 2017 - 12:40

Luna, pentru textele clasice exista variante repovestite. Stiu, nu sunt acelasi lucru cu textul original, insa poate prinde gustul lor dupa ce incearca 1-2 in varianta prescurtata.

 

Uite un exemplu:

 

http://www.anticexli...ics Illustrated

 

Baiatul meu (10 ani si jumatate) citeste acum Contele de Monte-Cristo din colectia de mai sus. E mare fan benzi desenate, ne folosim de chestia asta la maxim pt a-l introduce in lumea textelor clasice. Sunt situatii cand a incercat textul original (eg. Jules Verne "Ocolul Pamantului in 80 de zile"), s-a poticnit la inceput, dar are in plan sa mai incerce o data dupa o perioada.


Editat de Adriana mica, 08 mai 2017 - 12:42 .


#36
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 mai 2017 - 14:03

miriama , ​din pacate nici nu intra in discutie cititul in limba romana desi stie sa citeasca (dar cum ai mentionat si tu se plictiseste usor caci nestudiind limba romana la scoala nu intelege multe cuvinte).

​E bine ca cel putin accepta ca eu sa-i citesc si ea sa asculte si Slava Domnului asculta cu placere insa cand vine vorba sa citeasca ea insasi ,asta se intampla numai si numai in limba engleza,insa numai ceea ce e la moda acum  gen Harry Poter,Insurgent,Divergent (oricum literatura pentru tineri) iar cand era mai tinerica (in jur de 8-9 ani) ii placea foarte mult Dork Diaries,Wimpy Kid (I-am cumparat cred vreo 20 de volume din ambele serii).

​Nemultumirea mea consta ca nu vrea Jules Verne,Mark Twain,Thomas Hardy,Shakes[eare,Balzac + am observant  ca nici la scoala nu se insista pe ei (poate mai tarziu).

 

​Mai nou isi doreste si cartile (superslabe)ale unor personaje [clo] pe care le urmareste pe YouTube - am observat ca de fapt nici nu le citeste insa ii face placere sa le colectioneze pentru a putea primi intr-o zi autografe.

 

​Oricum,ca mama,o incurajez sa citeasca,ii las dreptul sa isi aleaga ea ce o intereseaza,ii cumpar ceea ce isi doreste sa citeasca si sper ca intr-o buna zi sa citeasca si Aventurile lui Tom Sawyer,ale lui Huckleberry Fin sau de ce nu Ciresarii .

 

nu stiu ce se intampla cu forumul, dar abia acum vad mesajele tale.... De fapt mi-e si greu sa navighez prin forum ca zice "this site can't be reached".... In fine.....

 

Deci, autorii pe care i-ai enumerat tu, clasici universali, nu ii va studia la scoala in afara de Shakespeare, nici nu vor fi incurajati sa-i citeasca..... poate doar sa aiba ea vreun interes, altfel..... ce e la moda.... si mie mi-e ciuda, dar n-am reusit sa schimb mare lucru....



#37
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 mai 2017 - 14:03

Off topic la subiect, miriama​ copii tai s-au adaptat bine la Romania dupa intoarcerea din Emirate?

Ne gandim sa ne repatriem si noi la anul,am dori sa ne stabilim in Brasov insa din cauza scolii s-at putea sa alegem Bucuresti .

 

ai PM



#38
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 08 mai 2017 - 15:47

​Nemultumirea mea consta ca nu vrea Jules Verne,Mark Twain,Thomas Hardy,Shakes[eare,Balzac + am observant  ca nici la scoala nu se insista pe ei (poate mai tarziu).

 

\

 

 

Nu esti singurul parinte cu nemultumirea asta, sa stii :))) o are si husbandul meu si multi alti parinti cu care am vorbit.

 

Totusi, o sa spun ca e nefondata si ca e bine daca nu te manifesti si o lais sa citeasca ceea ce o atrage si ceea ce li se recomanda de la scoala. daca e o cititoare pasionata, va explora alte titluri, isi va face propriile "colectii" de citit.

 

parerea mea e ca e o greseala sa impunem copiiilor sa citeasca "fostele" noastre "lecturi serioase si importante".

 

traim alte vremuri si sunt sigura ca vor ajunge sa descopere carti bune, mai apropiate timpurilor lor. 

 

a le impune lecturi aduce riscul de a-i indeparta de citit ... sau de a se ascunde, minti etc.


Editat de Aqai, 08 mai 2017 - 15:48 .


#39
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 08 mai 2017 - 22:28

nici al meu care e mare cititor, nu citeste clasici.

a citit doar mark twain prin clasa 4 (parca)...dar atit. 

 

nu I-a placut jules verne, dumas...nimic...a incercat dar I s-au parut plictisitoare.

 

autorii romani, nici atit.

 

am incercat si niste povesti ale lui  ispirescu...dar doar le citea...si prea putin intelegea ce spun daca il puneam sa faca rezumat.

 

plus ca se ducea tot farmecul povestii cind la fiecare 3 cuvinte ma intreba; e e aia gheonoaie (nici nu mai stiu ce I-am spus ca e...), , ce e balaur...diferenta dintre zmeu si balaur  [batcap] ...la in moment dat se plictisese si  de intrebat si doar citea, fara sa intelega..

creanga a fost imposibil de citit...plus ca nu-mi plac injuraturile...

 

eminescu , nu a mai avut nici in farmec...ca erau poezii si nu intelegea stilul poetic, si nici cuvintele.

 

asa ca si noi suntem cu divergent, insurgent...h potter...

 

 mai nou citeste  grisham (are niste serii Aventura pt copii...dar vreau sa-i dau citeva serii si pt adulti) si citeste left behind (o serie crestina  f faimoasa...de vreo 15 carti)

 

apropos de scris/citit...eu cu William pe emailuri comunic numai in romaneste...



#40
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 03:38

Departe de mine sa-i impun ce ar trebui sa citeasca - ma bucur ca citeste , sunt atatia copii care nu deschid o carte.

Ma bucur ca am reusit sa-i deschid apetitul pentru citit la o varsta frageda,insa si scoala a a ajutat-o mult.

 

E bine ca mai citeste si on-line caci cartile sunt foarte scumpe si nu ii place ideea de a le revinde si cumpara unele noi.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -