Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Copiii alaturi de parinti la proteste - pro si contra - dezbatere

pritectia copilului miting drepturi libertate

35 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 10:42

Am vazut multe poze cu copiii scumpi si parinti frumosi la protestele din aceasta iarna. Unele poze au fost chiar preluate de presa internationala.

Protestele au fost pasnice, frmoase si pline de creativitate si stim cu totii asta.

 

Ieri insa m-au abordat unele persoane pe FB cu rugamintea sa le sterg pozele de pe Facebook Desprecopii pentru ca au primit niste mesaje care le sugereaza ca vor fi date in judecata pentru ca au avut copiii la mitinguri. Am ramas fara cuvinte....

Intre timo am vazut ca Autoritatea pentru Protecţia Copilului a luat pozitie (neclara) si ca a anuntat ca va face niste anchete....ca urmare a unor plangeri. Plangeri??????

 

Ca urmare a cererilor adresate Biroului de Presa al ANPDCA, în baza Legii 544/2001, în legătură cu numărul de plângeri care au fost adresate instituției, cu privire la numărul de persoane care au mers la proteste însoțite de copii, Biroul de Presa al Autorității a solicitat Direcțiilor din subordine sa comunice dacă și câte astfel de plângeri le-au fost adresate. Menţionăm că cererea Biroului de Presă al Autorității către Direcții a fost adresată doar pentru a oferi un răspuns exact celor care au adresat cereri în baza Legii 544/2001.

 

Anchete????

 

Părinţii care ar putea fi găsiţi vinovaţi că au abuzat de copiii lor riscă amenzi între 500 şi 10.000 de lei.  [zirea] 

 

Azi vad ca Digi spune ca 

 

Potrivit Convenţiei de protecţie a drepturilor copilului a UNICEF, document ratificat şi de România încă din 1990, copiii au dreptul să participe la întruniri paşnice care nu încalcă drepturile celorlalţi.

----

 

Ok haideti sa ne sfatuim. Voi ce parere aveti dragi parinti? Au fost dusi cu de-a sila acesti copii la proteste? Au fost ,,,abuzati????

 

aveti cuvantul.



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 10:43

Ce spune UNICEF despre prezența copiilor la proteste



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 10:43

... sau nu cumva se incearca blocarea parintilor la aceste proteste?



#4
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 11:14

Absolut nonsens . Atunci inseamna ca nu poti sa iti iei copilul nici cand mergi sa vezi artificiile de anul nou . Eu am stat de la ora 7pm pana la 2am pe malul Tamisei cu copil de 5 ani si ca mine mai erau mii .
Protectia Copilului din Romania a terminat de rezolvat toate cazurile , a luat toti copiii din bratele cersetorilor ? Cata ipocrizie !!! De copilul care sta in frig si ploaie nu mai intereseaza pe nimeni , ca doar sunt tigani , nu .Sau pe cei batuti , sau pusi de parinti sa munceasca , sau ramasi singuri , fara parinti si care se descurca cum pot .

#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 11:17

Vad ca revine politica bagatului pumnului in gura peste tot , nu numai in Romania . E un pic ingrijorator pentru cei care apreciaza aceasta bruma de libertate , a exprimarii . Ca daca si asta e suprimata nu ne mai ramane nimic .

#6
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 11:33

Nu cred ca au fost fortati sau abuzati copiii care au participat la proteste...dar personal recunosc ca nu sunt de acord cu asta. Sunt de acord cu participarea la mitingul copiilor...dar atat.

De ce? Pentru ca a fost super super aglomerat. Daca un nebun arunca o petarda sau ceva in aglomeratia respectiva, riscul sa fie ranit un copil in buluceala sau sa se sperie era destul de mare.

2. Avand in vedere epidemia de rujeola si restul epidemiilor din aceasta perioada mi se pare unsafe o asa baie de multime.

3. Desi a fost un miting civilizat au existat pe alocuri si injuraturi. Nu vad cum i-as putea explica copilului unele cuvinte obsecene care mai apareau. La un post de TV la stiri am vazut cum un domn isi acoperea fata cu pancarda in fata camerelor de filmat , in schimb isi impingea copilul la inaintare (copil care nu parea sa aiba mai mult de 6 ani), copil care facea mandru un semn obscen...nu mi se pare ok.

Sunt pentru educatia civica a copilui, i-am explicat copilului care a vazut mitingul la tv ce se intampla, l-am intrebat care este parerea lui , sunt de acord cu mitingul copiilor, dar consider ca pentru un copil mic (sub 12-13 ani), atat este suficient...



#7
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 12:25

Da, pana la urma exista un risc pt copil in orice loc aglomerat, fie miting sau nu: concerte in aer liber, in sali, revelioane in strada si tot felul de evenimente... e de evitat de mers cu copiii in astfel de aglomeratii, dar de aici pana a se interveni cu Protectia Copilului, e cale lunga. 

Pana la urma care este diferenta intre 100 de copii din parc si 100 de copii in Pta Victoriei la mitingul copiilor?

 

Oricum, am inteles ca doar centralizeaza reclamatiile pe care le-au facut diversi oameni contra persoanelor cu copii la mitinguri.. doar atat..

Ca pana la urma, de parintii care isi duc copiii la cersit, sau de parintii care isi bat copiii, nu stiu daca se preocupa asa tare...

 

Si in plus de asta, in "iesirea cu copiii la mitinguri" intra toti copiii (minori) intre 0 si 18 ani? Ca totusi e cam greu sa compari un copil de 3 ani pe care l-au luat parintii si un copil de 16-17 ani care poate iesi singur din casa si nu prea mai poti sa-i interzici sa iasa in diverse locuri....



#8
Nico_GB

Nico_GB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 15:14

Exista aceasta directie? Cel putin cand vine vorba de copii micuti drogati cu forta sa doarma cat timp cersesc adultii, etc, etc. Sau poate acolo nu sunt plangeri.

Nici nu mai continui. Absurd! O tara cu institutii tot mai absurde. 



#9
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 15:32

Nu cred ca au fost fortati sau abuzati copiii care au participat la proteste...dar personal recunosc ca nu sunt de acord cu asta. Sunt de acord cu participarea la mitingul copiilor...dar atat.

De ce? Pentru ca a fost super super aglomerat. Daca un nebun arunca o petarda sau ceva in aglomeratia respectiva, riscul sa fie ranit un copil in buluceala sau sa se sperie era destul de mare.

2. Avand in vedere epidemia de rujeola si restul epidemiilor din aceasta perioada mi se pare unsafe o asa baie de multime.

3. Desi a fost un miting civilizat au existat pe alocuri si injuraturi. Nu vad cum i-as putea explica copilului unele cuvinte obsecene care mai apareau. La un post de TV la stiri am vazut cum un domn isi acoperea fata cu pancarda in fata camerelor de filmat , in schimb isi impingea copilul la inaintare (copil care nu parea sa aiba mai mult de 6 ani), copil care facea mandru un semn obscen...nu mi se pare ok.

Sunt pentru educatia civica a copilui, i-am explicat copilului care a vazut mitingul la tv ce se intampla, l-am intrebat care este parerea lui , sunt de acord cu mitingul copiilor, dar consider ca pentru un copil mic (sub 12-13 ani), atat este suficient...

 

 

1. un nebun poate arunca o petarda si in parc

 

2. epidemia de rujeola te prinde si pe strada, si la scoala, si in sacar blocului daca e. plus, persoanele vaccinte nu au de ce sa-si faca griji

 

3. cuvinte obscene sunt pe toate gardurile.

 

si la noi in oras, la mitingul de sustinere al femeilor contra trump au fost familii cu copii, si nu i-a amenintat nimeni cu protectia copilului ...

 

nu traieste nimeni in carapace, sub clopot de sticla, unii oameni vor sa arate tinerei genratii ce inseamna implicare activa, altii poate pur si simplu nu au avut babysitter cu care sa lase copiii. sau bunicii erau sustinatori PSD :)



#10
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 15 februarie 2017 - 15:41

1. un nebun poate arunca o petarda si in parc

 

2. epidemia de rujeola te prinde si pe strada, si la scoala, si in sacar blocului daca e. plus, persoanele vaccinte nu au de ce sa-si faca griji

 

3. cuvinte obscene sunt pe toate gardurile.

 

si la noi in oras, la mitingul de sustinere al femeilor contra trump au fost familii cu copii, si nu i-a amenintat nimeni cu protectia copilului ...

 

nu traieste nimeni in carapace, sub clopot de sticla, unii oameni vor sa arate tinerei genratii ce inseamna implicare activa, altii poate pur si simplu nu au avut babysitter cu care sa lase copiii. sau bunicii erau sustinatori PSD :)

Aqai...acestea au fost motivele pt care EU am ales sa nu scot copiii in strada ci sa le arat la tv si sa le explic ce se intampla ( in speta celui mare care pricepe -6 ani).

In ceea ce priveste siguranta, e adevarat un nebun poate arunca o petarda si in parc, dar acolo ai loc sa fugi, in schimb cand te afli in mijlocul a 300.000 de oameni nu este chiar asa usor. Intruna din zile a durat cca 20 min ca eu adult sa reusesc sa ies din multime. Nu vreau sa imi imaginez cum ar fi fost sa se intample ceva naspa, ce nebunie ar fi fost.

2. Da rujeola o poti lua de oriunde altundeva, dar de ce sa faci totusi baie de multime copilului, supunandu-l unui risc? Sa nu uitam ca au fost si cu bebelusi care erau sub varsta vaccinarii.

3. Da cuvinte obscene sunt pe toate gardurile. In general cand vad un cuvant obscen incerc sa distrag atentia copilului care incearca sa il citeasca. In schimb cand cineva incepe sa urle ca isi  baga si isi scoate p... in ei de guvernanti e mai greu sa distragi atentia copilului si sa ii explici ce si cum.

Dar cum am zis fiecare are dreptul sa aleaga cum considera ca e mai bine. Si nu nu contest ca asta cu protectia copilului e un mare kk...





Etichetat si cu pritectia copilului, miting, drepturi, libertate

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -