Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

CONCURS - Cosmar de mamica: ce facem cand copilul are febra?

concurs copii febra premii

42 raspunsuri la acest subiect

#21
robi2013

robi2013
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 22 februarie 2017 - 18:05

daca febra depaseste 38.5 atunci antitermic din 8 in 8 ore, daca dureaza mai mult margem la dr



#22
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 10:15

Of greu cu febra.

In general un siropel antitermic, sa nu fie gros imbracat. Multe lichide...

Plasturi anti febra ar fi minunati, chiar si pentru noi adultii!



#23
rosanita

rosanita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 02 martie 2017 - 14:07

Febra sperie de cele mai multe ori parintii, care se grabesc sa administreze copiilor antitermice.Din cate am citit sau auzit de la diversi medici, este bine sa incercam sa scadem febra copilasilor prin medicamente atunci cand temperatura depaseste 38 grade. Pana atunci, se dau copilului multe lichide, se evita supraincalzirea cu haine groase sau caldura excesiva in camera. Asa procedez eu cand copiii au febra, si, in plus, le aplic pe anumite zone comprese cu apa rece ( in spatele genunchilor, pe antebrate).

Referitor la plasturii antifebra, cred ca sunt eficienti, insa nu am folosit pana acum.



#24
Daniela Velicu

Daniela Velicu
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 06 martie 2017 - 17:23

Cand micutii mei baietei au avut febra le-am dat hainutele jos,luam un scutec din finet si-l inmuiam in apa rece si ii infasuram in acel scutec,apoi intr-un prosop uscat. De asemenea le mai inmuiam sosetele in otet si ii incaltam cu ele,si le mai puneam si pe frunte o batista inmuiata in otet. Aeriseam si camera,dar daca nu le scadea febra le puneam cate un supozitor cu paracetamol. La mine aceste metode de a scade febra copilului au functionat si nu a fost cazul sa merg la spital



#25
Gabrielacik

Gabrielacik
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 08 martie 2017 - 11:16

Cand copii mei au febra folosesc apa cu otet...le inmoi ciorapei si ii bag in picioruse,la burtica si frunte le inmoi o batistuta,iar febra le scade foarte repede.Asta pana ajung la doctor si ii consulta si le de tratament corect...nu folosesc niciodata tratament fara acordul doctorului.

Plasturii antifebra nu i-am folosit pana acum,pentru ca nu mi i-a recomandat doctorul,dar stiu de la o prietena ca sunt foarte eficienti,ea ii foloseste.

 



#26
ElenaIacob

ElenaIacob
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 martie 2017 - 14:59

Cand cel mic face febra mare ii pun imediat sosete imbibate in otet si ii administrez Nurofen sirop.

Mi se pare minunata ideea cu plasturi antifebra!



#27
Magdallenne

Magdallenne
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 10:31

Buna ziua! Eu de obicei când micuța mea face febră ii dau Nurofen sau panadol și că sa ii treacă mai repede ii pun comprese cu apa rece p frunte iar în piciorușe ii dau ciorapeii uzi cu oțet îndoit cu apa in care pun rondele de ceapa. De spune că ceapa are efect asupra febrei ajutând la scăderea ei mai repede. Daca febră revine in timp scurt atunci ajungem urgent la medic. Totul este să nu ne panicam.



#28
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 11:01

Peste 38 antitermice, febra poate sarii repede de la 38 la 39. pana isi face efectul antitermicul racorit in camera, haine mai putine, comprese la maini, picioare cu apa calduta si carmol baby



#29
iri0505

iri0505

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 16:00

Daca are febra in jur de 38 atunci le dau Nurofen, daca depaseste 38,5 le pun supozitor. La febra mai mare de 39 deja suntem la doctor. In general incerc sa fie cat mai lejer imbracati, temperatura in camera nu foarte mare, comprese cu apa calaie si multe lichide. Chiar nu am auzit de plasturii acestia, sunt curioasa daca chiar functioneaza. 



#30
blue65

blue65

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 12 martie 2017 - 19:06

Cand cei mici fac febra, le administrez un antitermic (sirop). Nu am auzit de plasturii antifebra; sunt curioasa cum si daca functineaza. Sanatate multa tuturor!





Etichetat si cu concurs, copii, febra, premii

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -