Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 130

fiv medlife albu stan

1648 raspunsuri la acest subiect

#1631
aura123

aura123

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 324 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 09:24

Eva, nu stiu sa explic cu cuvinte medicale, insa ce stiu este ca hiperstimularea ovariana poate fi destul de grava si se datoreaza stimularii exagerate a ovarelor, adica hormoni mai multi decat poate duce corpul nostru. Din fericire eu nu am patit asa ceva. Oricum, dr Albu te monitorizeaza si ajusteaza dozele pentru a nu ajunge acolo. Daca insa se ajunge iti da indicatii clare ce sa faci si transferul il va face pe un ciclu menstrual viitor. 

Exact acelasi tratament l-am avut si eu la amh 3.23 si nu am ajuns la hiperstimulare.

Eu am facut fiv-ul la dansul acum 2 ani, nereusit din pacate. Nu sunt fan dr Albu, consider ca au fost facute greseli deci o sa ma opresc cu comentariile pt ca nu vreau sa influentez pe nimeni. Am doua prietene care au reusit din prima cu dansul, deci poate fi si bun, eu insa am avut o experienta neplacuta.



#1632
evamaria81

evamaria81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 10:39

Aura123, din pacațe așa este greșeli se fac, e prea târziu oricum sa dau înapoi,  plus ca orice medic sunt reusițe și eșecuri. Orice experiență e binevenită sa fie expusa..Poate învățăm și noi din ele.Dacă nu te superi îmi poți spune ce s-a întâmplat? Ai mai făcut vreun Fiv în alta parte? AÎn reușit în final sa ai visul împlinit? 



#1633
aura123

aura123

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 324 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 11:13

Am o scurta prezentare in semnatura, dar o sa ii dau copy-paste si aici, poate citesti de pe telefon si nu se vede:

eu - 30 ani, amh 3.03, posibil endometrioza. Sotul - 32 ani, teratozoospermie. Inseminare fara stimulare mai 2016 Giulesti - nereusita, stimulare iunie 2016 - rezultat: un folicul, prea mare pt inseminare. 

fiv 1 - aprilie 2017, medlife, dr. Albu, transfer 2 embrioni de z3, sarcina biochimica. ceilalti 2 lasati la blasto, nu au ajuns.

fiv 2 - feb 2018, IVF Clinic, Olomouc, Cehia. ET 1 blasto fresh, sarcina biochimica. avem 7 pinguini!!

fet 1 - oct 2018. transfer un blasto. beta pozitiva, crestere buna! avem o inimioara    [pk]

Am trecut de jumatatea drumului, ne pregatim sa primim in iulie o motata.

Nu vreau sa deschid cutia pandorei aici, diferenta dintre cele 2 fiv-uri vorbeste de la sine. Nici nu am o pista clara cu ce a fost gresit. Stiu doar ca noi am avut aceleasi corpuri, nu am facut nimic intre timp, ba chiar eram mai "batrani" cu un an, iar rezultatele nu au fost nici pe departe aceleasi. 

Nu ai de ce sa dai inapoi, exista o groaza de reusite si la dansul (iti spuneam, am 2 prietene care au reusit din prima). Ca nu a fost la mine este egal cu 0, nicaieri nu sunt numai reusite. Eu nu am cum sa fiu obiectiva. Daca reuseam, era cel mai bun medic probabil :)))



#1634
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 15:50

ai 300 unitati, nu este o stimulare usoara.

 

Diphereline 0.1 mg jumătate fiola 14 zile , Menopur 150 ui , gonal 150 ui 10 zile , apoi claxane  4000 , medicația este pe stimulare ușoară? ? Întreb pe ca amh este 3.99 



#1635
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 16:14

Principala manifestare a hiperstimularii ovariene este prezenta lichidului in cavitatea abdominala (ascita).

Simptome, in fc de gravitate

- usoara - balonare abdominala, usoare dureri abdominale

- medie - simptomele de mai sus in forma moderata, greturi +/- varsaturi, se poate vedea ecografic prezenta lichidului in abdomen, ovare marite

- severa - lichidul in abdomen este evident, ovarele sunt f marite, scade diureza (pipi f putin), dificultati de respiratie, analize de sange modificate

- critica - mult mai rau decat cele de mai sus

 

Hiperstimularea apare de regula in cazurile in care nr de foliculi obtinuti in cazul stimularii este f mare (pacientele care se incadreaza in grupa de risc fiind de regula cele cu ovare polichistice) si valoarea estrogenului este ridicata , dar s-au raportat cazuri si la valori scazute ale estradiolului. La administrarea de hcg (declansarea ovulatiei), organismul raspunde exagerat prin retentie lichidiana. Sindromul se instaleaza dupa punctie, dar poate sa apara si mai tarziu, daca se instaleaza sarcina sau de la tratamentul de sustinere (care contine hcGl). Aici intervine priceperea dr in a gestiona tratamentul astfel incat sa nu duca pacienta in hiperstimulare severa, cazuri usoare fiind raportate cam in 30% din cazuri

Pentru preventie, pacientelor care se incadreaza in categoria cu risc ridicat de hiperstimulare se recomanda consumul ridicat de proteine (lapte, oua etc), bauturi proteice pt sportivi si a unei cantitati ridicate de lichide, cu urmarirea diurezei (adica cat lichid se bea si cat pipi se face)

In cazul in care simptomele se agraveaza, se pot face perfuzii cu Albumina umana.

In astfel de cazuri embrionii sunt congelati si transferul se amana pt o alta luna cand organismul este echilibrat. ET in aceasta situatie putand agrava starea pacientei, hiperstimularea severa putand fi si cauza  de deces.

Dr Albu are in fisa pe care o da dupa ET toate recomandarile necesare pt situatiile care pot apare dupa ET.



#1636
evamaria81

evamaria81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 16:14

Aura123 mă bucur enorm de reușită. .sarcina ușoară în puținul timp care îl mai ai..sa Îți ții minunea în brațe. Asa este de pe telefon vizualizez mesajele..QiaoBing , Mulțumesc de răspuns. 



#1637
evamaria81

evamaria81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 19 martie 2019 - 16:14

Aura123 mă bucur enorm de reușită. .sarcina ușoară în puținul timp care îl mai ai..sa Îți ții minunea în brațe. Asa este de pe telefon vizualizez mesajele..QiaoBing , Mulțumesc de răspuns. 



#1638
iulika1718

iulika1718

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 martie 2019 - 11:36

Dragele mele 

 

De mult nu am mai intrat. Cu FIv 2 cu domnul Dr Albu a fost o reusita. Din 3 blastociti transferati avem o minune de fetita.

 

Acum am mai vrea parca inca un bebe. Aveti cumva idee la cat timp se mai poate face inca un procedeu FIV. 

 

Mentionez ca bebelina are 11 lunite aproape si o alaptez (inca- cat o fi mama ii da)

 

Fetelor nu renuntati chiar daca nu se reuseste din prima sau a doua oara , Dumnezeu e mare si la cat mai multe inimiore fericite

 

Va pupik



#1639
evamaria81

evamaria81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 21 martie 2019 - 09:41

Din ce știu eu poți începe sa lucrezi la încă un copil, problema e sa poți sa te ocupi de 2 copii în același timp, în rest da-în bătaie. .sa fie cu noroc.Felicitări pt bebelina


#1640
sele7

sele7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 22 martie 2019 - 01:44

Iulika, dr Albu recomanda o pauza de 3 luni de la intarcare pana la o noua procedura FIV (pt reglare hormonala).





Etichetat si cu fiv, medlife, albu, stan

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -