Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2017 - capitolul 2


879 raspunsuri la acest subiect

#21
Deea1988

Deea1988

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 09 februarie 2017 - 22:09

Burtici, eu nu am mai primit noile notificari pe mail, chiar eram trista ca nu s-a mai scris aici :( eu deja sunt in concediu de odihna, apoi intru in maternal, cu 20 martie, termenul il am intre 22-26 mai, sa vedem cand vrea bebelina sa vina :)

 

Doar ce  terminat de citit 'Miercuri respiram', pe care v-o recomand cu mare drag!! radeam singura noaptea trecuta la ora 2, am adormit pe al vreo 4 :)) M-am regasit in personajul 'Miruna' :)  de cand stau acasa mi-am dat programul peste cap, adorm seara la 16-17, ma trezesc pe la 20-21. Vacanta :)) 

 

Eu am 24 sapt si 3 zile, m-am programat la eco pe 14 februarie, de ziua indragostitilor, sa ii fac o surpriza sotului meu.

Am refacut si analizele la sange, din fericire  au iesit bine, doar leucocitele sunt putin scazute, o sa imi explice dna doctor mai bine.

 

Hainute am cumparat cateva costumase, body-uri, salopete de somn, am comandat o lenjerie f frumoasa si paturica, dar le  voi primi la sf lunii, am mai luat scutece din finet, am spalat tot ce am luat la 60 de grade, apoi le mai spal o data inainte de a naste. Inca nu am inceput sa cumpar produse farmaceutice, de igiena.. o sa le iau luna viitoare. Patut si carucior iau cand vine si Tati acasa, mai exact in martie. 

Nu astept nimic de la nimeni, in general imi place sa fiu pregatita cu tot ce imi trebuie, si sa aleg eu... ma fascineaza sa ma uit de hainute prin magazine sau online, simt o fericire enorma, sunt micute si dulci pt minunea mea. Ma fascineaza, efectiv.

Voi cumparati si pompa de muls, just in case? sau doar daca veti avea nevoie atunci?

Mi-ar placea sa scrieti ce ati mai luat, sau daca ati gasit oferte bune.  



#22
Deea1988

Deea1988

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 09 februarie 2017 - 22:21

Celule stem nu recoltam, mi-a zis doctorul meu ca nu cunoaste niciun caz rezolvat cu ajutorul lor. 



#23
anelisseB

anelisseB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 09 februarie 2017 - 23:16

F frumos. Eu de fapt de carut eram interesata :D Ai link si de la carut?

Da, uite http://www.alinut.ro...l-babygo-mykids



#24
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 10 februarie 2017 - 09:54

Deea cum ai reusit sa intri asa repede in prenatal? Mie medicul de fam mi-a zis ca imi da de la 30 sapt :(.

Eu am inceput sa simt ca ma loveste inspre vagin de vreo saptamana, cam naspa senzatia, dar m-am obisnuit, ca cu toate... Ma mai apasa ceva pe un nerv pt ca imi coboara durerea pe piciorul stang, iar cam naspa si senzatia asta.

In rest am pus 7.5 kg pana acum. Abia astept sa intru in prenatal, sa scap de serviciu :)).



#25
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 10 februarie 2017 - 12:16

Sherry, Deea e in concediu de odihna si abia din 20 martie isi ia medical. Fericita  [:D]

Si eu abia astept sa stau acasa. Dar mie dr de fam mi-a zis ca doar dupa 30 martie. 

Ma pregatesc sa fac testul ala cu glucoza. Marti cica trebuie sa merg. O sa imi chioraie matele rau de tot. Ca eu, dupa ce ma trezesc, la max o juma de ora trebuie sa mananc. 

 

Ieri m-a luat un jungi in spate, sub omoplatul drept, de zici ca aveam o bula de aer tintuita acolo si nu ma lasa sa ma misc. Dar era cu intermitente. Azi vad ca e mai bine m-a luat doar de 2 ori pana acum. Si e deja pranzul. Sper ca o fi fost vreo nevralgie trecatoare sau ceva minor. Si sa nu ma mai sacaie pe viitor. 



#26
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 10 februarie 2017 - 14:41

Da Amyyr, am vazut, dar citisem in loc de 20 martie 2 martie :))))



#27
Deea1988

Deea1988

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 10 februarie 2017 - 15:38

Da,sunt in concediu de odihna si apoi intru in prenatal. Si eu am avut durerea aceea,ca un junghi la spate.. Ne cam incearca tot felul de dureri in perioada asta. Uneori nu stiu daca sa ma sperii sau nu. Nu imi place nici sa o stresez pe dna doctor :))



#28
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 11 februarie 2017 - 15:35

Merge cineva la cursul de alaptare de marti 14 februarie facut cu bebe tei? 

 

Eu am calculat la nastere 10 mai ca as putea pune concediu prenatat din 20 februarie. Ceea ce am sa si fac, cred.



#29
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 11 februarie 2017 - 22:08

Daaa, eu merg!Ne vedem acolo deci :d.E super tipa care tine cursul, mie mi-a placut tare de ea la cursul de puericultura.

Cum ne recunoastem ? :d

 

Merge cineva la cursul de alaptare de marti 14 februarie facut cu bebe tei? 

 

Eu am calculat la nastere 10 mai ca as putea pune concediu prenatat din 20 februarie. Ceea ce am sa si fac, cred.



#30
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 11 februarie 2017 - 22:23

Noi am fost astazi sa mai analizam patutul, o sa-l luam de la Pufinas.Doar ca mai asteptam targul pt ca vrem si dulap din acelasi set si nu-l aveau expus insa au zis ca o sa-l aiba la targ, in martie.Am cumparat si primele hainute...le-am aranjat deja de doua ori de cand am ajuns acasa, asa drag imi este de ele :)).Toate mamicile mi-au spus si am si citit ca cele mai bune body-uri si pijamale sunt cele cu capse laterale, cel putin pt primele 3 luni, este mult mai usor de imbracat bb.M-am conformat :D.

Mi-am comandat si sutiene de alaptat de pe bonprix, sper sa le fi nimerit pt ca eu nu am gasit nimic altceva sa-mi placa.Mi-am luat unul de la H&M si imi este groaznic de incomod :(, am ramas intr-o bustiera luata de la Waikiki.

Ah, si mi-am umparat 2 camasi de alaptat(dar genul care se desfac in fata) si o pijama de la Bonprix si pot spune ca sunt superrrr, pijamaua o port si ma simt excelent in ea.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -