Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ce tara trista si despre lectia de civism a tinerilor

politica viitor familie copii speranta

22 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 11:45

Exista un subiect pe aceasta tema.... nu este atat de "vocalizat" dar nici nu prera sunt multe de spus, esenta este simpla. Atitudinea. Aici nu discutam de poitica, nu discutam de guverne (sau mult mai putin) insa discutam de atitudine. De acel:  "imi pasa si vreau sa fiu auzit si considerat!" 
I-am spus Dariei si aseara cand era nedumerita de ce oamenii ies in strada? 
Pentru ca exista. Iar daca tu vrei sa insemni pentru altii si altii se insemne pentru tine ai obligatia morala de a exista dincolo de un corp ce umbla pe o strada la un moment dat. Si ca tine, toti. 

Nana01 - ma raliez 100% in ceea ce ai scris. [flo2]

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  azi.jpg   54,42K   0 descarcari


#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 12:01

speed, inca sunt multe mamici care nu vor sa se angajeze in discutii politice. Intr-un mod oarecum ciudat, multe femei considera ca politica este treaba de barbat sau ca nu trebuie ele sa faca politica.

Mie mi se pare gresit. Pentru ca femeile sunt jumatatea societatii = sunt cele care percep primele efectele politicii in viata lor. Sunt atatea gravidute pe aici - si vad ca nu au nici o opinie. Insa ar trebui sa aiba pentru ca viitorul lor e in burtica si bate la usa  [flo2]

 

Acum insa, se naste un trend pe care il apreciez: sunt multi parinti cu copiii in Piata. Bravo lor - au plecat cu totii de acasa ca sa impiedice oficializarea hotiei in tara lor. PSDul nu intelege ce se intampla insa e clar ca vremurilor lor incep sa ajunga la apus ...si romanii isi doresc o tara mai buna. Era timpul ...

Nu sunt de acord cu fraza asta.

In astfel de situatii toata lumea face politica, indiferent de sex sau de varsta. Toata lumea are o opinie.

Crede-ma ca stiu ce spun.

E timpul scurt, dimineata serviciu, seara proteste - nu prea e timp de comentarii si se navigheaza mai mult pe site-urile pe care grupurile le folosesc si de unde pot  lua informatii pentru a doua zi, iar pentru a comunica intre noi e mai simplu sa folosim telefonul.

 

Stiai de exemplu ca in Bucuresti din cauza sutei de mii si ceva de manifestanti prezenti in piata Victoriei, antenele de  mobil sunt suprasolicitate si nu exista semnal? Stiai ca din acest mottiv Vodafone a adus o antena suplimentara?

 

Stiai ca protestatarii tot din acest motiv folosesc aplicatia fire chat, ce nu are nevoie de wi-fi, sau 3-4G pentru a comunica?

 

In fine, mie dupa ce ma intorc nu prea imi arde de comentarii.

 

Si inca un aspect cuvantul de ordine este "PASNIC" nu ne certam, nu discutam cu nimeni in contradictoriu.

 

Edit: cum a spus Marius: Atitudine, nu vorbe.



#13
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 12:34

Am participat si voi participa la aceste proteste. Drapta a facut greseli si nu a reusit sa castige alegerile. A castigat stanga, lucru pe care-l pot accepta pana la un punct, cel dupa care totul devine foarte trist. Nu mai au niciun pic de decenta.

Vreau sa-mi cresc copiii in tara mea, nu vreau sa-i vad o data pe an sau sa -mi vad nepotii pe skype. Vreau sa nu-mi mai fie frica sa merg in spitale, vreau o sansa reala si cinstita sa-si gaseasca un loc in societate. Nu mai vreau licitatii trucate, contracte false si umflate. Vreau sa pot merge cu capul sus in Europa, vreu liniste si cinste!



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 12:42

viviana, nu trebuie sa o iei personal. Am vorbit de multe femei - atat.



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 12:57

viviana, nu trebuie sa o iei personal. Am vorbit de multe femei - atat.

Tocmai ca nu am luat-o personal.



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 13:31

[:)]  Am vorbit cu o mamica DC care la ora asta se afla printre alte 7000 de mamici, cu fetita, la protest, in piata Victoriei:

"Ceea ce se intampla acum este dincolo de orice controversa si nimeni nu vrea sa iste polemici inutile"



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 13:37

Aici discutam de o pozitie de forta gen skandenberg nicidecum de democratie.
 Ori eu, ori voi!

 

Fisiere atasate



#18
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 14:29

Am fost in fiecare zi in strada, la Ploiesti - unde am vazut cele mai mari proteste care au existat vreodata in orasul meu. Jumatate din dati am fost cu Carla dupa noi - dar aici au fost incidente minore, gen aruncat de la geam oua sau apa.

Dar nu simt ca am ce sa dezbat... acum cateva zile m-a intrebat un unchi de ce ies, e genul de privitor la rtv - nu intelege ca iesim din convingere si atat, ca nu ne pune nimeni, ca nu ne plateste nimeni... ce sa-i explic eu lui? Nu am ce sa-i explic, pentru ca apartine altor vremuri. Atata multumesc sortii ca ai mei nu se uita la rtv sau antenna 3 si au fost si vor ramane mereu anti-comunisti si anti-pesedisti. Mi-ar fi foarte greu, recunosc, daca ai mei ar crede aberatiile care se spun la tv si s-at contrazice cu mine.

 

Voi iesi la proteste in continuare!



#19
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 14:57

Nu cred ca e vorba ca femeile nu se amesteca in politica, s-au dezbatut subiectele cu brexit si trump si imigratie si atacuri teroriste o gramada . 

Probabil fetele de pe forum sunt mai afectate de brexit si politica americana decit de cea romaneasca? 

Oricum, cinste cui a iesit in strada si sper sa invinga odata democratia si bunul simt si in Romania 



#20
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 14:59

Am fost si noi, ziua la munca, seara pana noaptea in Victoriei, pe principiul - "Ziua corporatisti, noaptea anti-psd-isti". Din pacate, parintii mei nu au inteles nimic, totul pt 50 lei la pensie, trist.





Etichetat si cu politica, viitor, familie, copii, speranta

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -