Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ce tara trista si despre lectia de civism a tinerilor

politica viitor familie copii speranta

22 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 13:34

cu totii stim ce se intampla in Romania. Cu totii stim ca tara este in fierbere. 

Si din nou revenim la politica.

 

De atat de multe ori am incercat si reincercat sa aducem in discutie aici pe forum - politica. De-a lungul anilor am fost de multe ori intrebata de ce amestecam despre copii cu politica. Si am spus de fiecare data - pentru ca politica este despre viata noastra, despre familia noastra - despre copiii nostri, despre viitorul lor.

 

Este vital in ce spital alegem sa aducem copilul pe lume, ce gradinite sau scoli urmeaza copilul nostru, ce invatamant, pe ce strazi sau lipsa de autostrazi mor sau nu cei apropiati noua...

 

In spitale sunt gandaci, bacterii, aparate care nu functioneaza, multi copii nu au manuale, profesorii sunt prost platiti, bacu insa se poate cumpara... si apoi ce urmeaza.... ? 

 

Da, trebuie sa ne intereseze politica pentru ca ea determina fiecare aspect al vietii noastre. Si asta trebuie sa incalzeasca si sa aprinda spirtiul civic. Nu vrem sa fim manipulati de policitieni penali ... si vrem sa aratam ca ne intereseaza in ce tara vor creste copiii nostri. Asa e normal. 

 

Am vazut atat de multe poze frumoase cu familii tinere care au iesit in Piata ... in toate orasele Romaniei - pentru a arata ca le pasa, ca nu acepta instaurarea hotiei ...ca nu accepta legi facute pentru a salva pe cei corupti ...Si am vazut ca parintii au iesit cu copiii in strada. Ce lectie mai frumoasa de civism e asta!!!

 

Fisier atasat  copil-in-piata.jpg   70,78K   2 descarcari

 

Tara e clar impartita in doua. Tocmai de asta este atat de dureros de real acest mesaj de pe FB al unui tanar din Piata

 

Ce țară tristă...

Copiii ies în stradă să oprească hoția, dar părinții știu ei mai bine de la dl Gâdea sau dl Ghiță că de fapt au fost plătiți de Soros cu 50 de lei de om și 30 de lei de câine. Și oricum au protestat doar ăia din galerie, vreo 100 de derbedei.
Copiii trimit poze cu mulțimea inundând Bucureștiul de la Universitate la Piața Victoriei, părinții sunt convinși că pozele sunt trucate de "agenturile străine" care sug sângele patriei.
Să urmezi orbește niște hoți pentru câțiva lei în plus la pensie mi se pare de neiertat. Să nu-ți dai seama că ești complice la furtul din buzunarul copilului tău și că îl alungi peste hotare câte puțin în fiecare zi... Să îl înveți să învețe ca să devină cineva și apoi când el devine cineva, să te îndoiești de judecata lui și să adulezi mediocri și impostori...
Nu-mi dau seama dacă este egoism sau nu. Dar, după ce își vor fi văzut copiii plecați în lumea largă, mulți vor sfârși singuri prin spitale pline de bacterii, gândaci și mucegai, cu televizorul înghețat pe Antena 3.

 

mesajul de sus e simbolic si trist.

Insa acum am inceput sa cred ca Romania se schimba. Merge spre mai bine. Faptul ca in Piata ... atat de multe familii cu copii au iesit in frig pentru principii e fantastic. Pentru ca acei copii vor incepe si ei sa inteleaga ce importante sunt principiile. Si ca merita sa crezi in ele.



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 13:51

M-am gandit des ca planul PSD ar putea fi diabolic.

Tinerii sa plece din Romania, scarbiti de ce se intampla, nu mai e nevoie de investitii, in tara raman pensionarii si agricultorii usor de manipulat. 

 

SI in plus, toti tinerii care pleaca, trimit bani acasa parintilor si se rezolva problema. 

In acest timp, PSDul si gasca fura in big time. In alta liga ... cum ar spune unul de-al lor. Isi dau legi rapide, modifica tot codul penal ... si pa si pu la revedere.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 13:58

da da - despre asta spuneam:

 

Un protest inedit: Sambata, in Piata Victoriei, va fi organizat un mars al copiilor



#4
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 14:01

Da, tara e impartita, clar este... 

Dar ce ma bucura in toata aceasta impartire e ca cei vocali sunt tinerii. Aia care au fost sau n-au fost la vot - dar cine i-a invatat pe ei vreodata la scoala cat e de important sa se implice in societate? Asta apropo de facut politica... nu trebuie politica in scoala, trebuie cultura civica. Acea cultura civica pe care noi n-am mostenit-o de la parinti si bunici datorita situatiei istorice, pe care noi am copiat-o fara convingere si fara entuziasm la modul pur teoretic. De unde sa fi stiut ei sa o puna in practica?

Iata ca stiu. Si de asta am incredere in ei. 

Am fost si eu la proteste, zilnic, si mi-am intalnit cateva grupe bune de studenti galagiosi si frumosi. Au zambit cand m-au vazut, si-au dat coate: 'uite, ba, profa!"  Eu i-am indreptat unuia pancarta pe care o tinea cu capul in jos. In fond, mergeam in aceeasi directie.

Cred ca tara nu e trista atat timp cat ei devin tot mai vocali. Asta e marea noastra sansa, ei nu au nici complexele nici frustrarile generatiei noastre. 

Doua lucruri mi-au ramas intiparite pe retina si in memorie.

Primul, o lozinca strigata cu sau fara accent: "Romanii si maghiarii dau jos penalii" ceea ce a insemnat (inca o) confirmare ca politica la nivel inalt inseamna multa manipulare, mult praf in ochi si, ca sa ma exprim in ton cu o tema actuala, mult bullshit. 

Al doilea, un dialog intre o mamica si fetita ei de 5-6 anisori:

"Mami, ce-i aia "ciuma"?

"O boala".

"Si trece?"

Trece. 


Editat de Nana01, 03 februarie 2017 - 14:05 .


#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 14:38

in contextul diferentei de opinie intre generatii mi se pare fain de citit Ghid de împăcat cu părinţii (înainte şi după proteste)



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 17:02

dupa ce am ras 3 minute singura - cu lacrimi - iata mailul zilei

 

(care vine de la cineva din familie - generatie de bunici - (intamplator sau nu, fan rtv si A3)

 

- iata care ar fi motivul protestelor - (mi-a trimis si mie cu cc cam 50 de persoane)

 

iata un print screen



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 februarie 2017 - 17:02

Fisier atasat  ipoteza.jpg   102,44K   2 descarcari

 

[:-)))]



#8
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 10:14

Si eu m-am mirat ca nu se vorbeste despre protestele din zilele astea  pe forum. Sunt cel putin doua subiecte despre Trump cu zeci de pagini iar cel mai mare protest din Ro de la revolutie incoace n-a strins comentarii sa le numar pe degetele de la ambele miini.

De ce? Alta intrebare :)



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 10:51

Si eu m-am mirat ca nu se vorbeste despre protestele din zilele astea  pe forum. Sunt cel putin doua subiecte despre Trump cu zeci de pagini iar cel mai mare protest din Ro de la revolutie incoace n-a strins comentarii sa le numar pe degetele de la ambele miini.

De ce? Alta intrebare :)

Pentru ca oamenii protesteaza nu comenteaza.  [:)]



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 februarie 2017 - 11:26

speed, inca sunt multe mamici care nu vor sa se angajeze in discutii politice. Intr-un mod oarecum ciudat, multe femei considera ca politica este treaba de barbat sau ca nu trebuie ele sa faca politica.

Mie mi se pare gresit. Pentru ca femeile sunt jumatatea societatii = sunt cele care percep primele efectele politicii in viata lor. Sunt atatea gravidute pe aici - si vad ca nu au nici o opinie. Insa ar trebui sa aiba pentru ca viitorul lor e in burtica si bate la usa  [flo2]

 

Acum insa, se naste un trend pe care il apreciez: sunt multi parinti cu copiii in Piata. Bravo lor - au plecat cu totii de acasa ca sa impiedice oficializarea hotiei in tara lor. PSDul nu intelege ce se intampla insa e clar ca vremurilor lor incep sa ajunga la apus ...si romanii isi doresc o tara mai buna. Era timpul ...





Etichetat si cu politica, viitor, familie, copii, speranta

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -