Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Sarcina sau ?

sarcina copil test de sarcina test

8 raspunsuri la acest subiect

#1
Alexiia

Alexiia
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 13:21

Buna mamicilor !!!!  [flo2]

 

Incep prin a va saluta pe toate [cheers]  si a continua cu povestea mea ! Este pentru prima oare cand ma aflu pe un astfel de site/forum asa ca sunt un pic intrigata si emotionata ! :D Vin cu toata caldura aici si sper sa gasesc sprijin si un gand bun,asa cum o sa ofer si eu la randul meu.

 

Cateva lucruri despre mine pe scurt(pentru ce urmeaza sa povestesc/intreb),am 27ani,logodnicul meu 31,avem o relatie de un pic peste 2ani si am hotarat ca este timpul sa intemeiem o familie,

 

Povestea incepe cam asa,pe data de 1 ianuarie a fost prima zi de CM,dupa aproximativ 4/5 zile s.a terminat,bun,m.am documentat un pic pe net despre zilele fertile/ovulatie etc si am descoperit ca la un ciclu' stabil de 28 de zile ovulatie se intampla in a 14 zi de la prima zi de ciclu,la 29 zile in a 15 zi si tot asa,constanta fiind a 14 zi. Ne-am pus pe treaba de pe 12 - 16 ianuarie in zilele cele mai fertile si am sperat din tot sufletul sa se intample minunea !!

 

Ciclul trebuia sa.mi vina pe data de 28(specific ca in ultimele luni mi.a venit pe 5 apoi 3 apoi 1,niciodata nu l.am avut regulat,cu o diferenta de +/-3zile),cu doua zile inainte de nerabdare mi.am facut un test si linia de control a iesit vizibila(din cate stiu,dovada ca testul este corect si valabil) iar in dreptul T-ului o liniuta abiaaa abia vizibila...am fost oarecum fericita dar nu vroiam sa.mi fac sperante si apoi sa aflu...ca nu s.a intamplat nimic :( si a fost doar o simpla eroare de test.

 

Durerile de spate si ovare s.au accentuat tot in perioada aceasta 26/27 ceva mai grav

Inainte cu cateva zile am avut tensiunea un pic ridicata 14 cu 9,iar la cateva zile dupa 13 cu 11,am pus pe seama oboselii chiar daca aveam doar stari de greata dimineata(foarte usoare) si durerile specificate mai sus.

Pe data de 30 inca nu imi venise,durerile persistau si am hotarat sa.mi fac 2 teste pentru siguranta,surpriza ambele teste au iesit pozitiv (cu liniuta de la T ceva mai vizibila) am fost in culmea fericirii,nici nu pot sa va explic in cuvinte sentimentul.

Acum,pe 2 fiind,inca nici urma de menstruatie iar durerile au scazut in intensitate,simt doar o usoara presiune pe ovare,sanii imi mai sunt usor durerosi,dar parca si durerea lor s-a estompat,nu stiu ce sa cred,sa fiu insarcinata sau ? sa fii fost doar pe baza hormonala sau nu? Va rog un raspuns daca se poate !

 

Am citit pe cateva forum.uri,ca un test fals pozitiv este aproape imposibil si ca liniuta aceea usor vizibila inainte de 28* practic este tot pozitiv.Preventiv iau si acid folic(1mg) stiu ca este foarte recomandat mai ales in primul trimestru si mi.am facut si o programare ginecologica abia peste o saptamana si parca nu mai am rabdare pana atunci :(

 

Multumesc mult pentru timpul acordat !



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 13:25

mai fa un test [:)]

 

si bine ai venit pe DC



#3
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 14:09

analiza de sange bhcg iti da raspunsul clar si ai rezultatul in doar cateva ore. bafta!



#4
Adriaho

Adriaho

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 21:11

La trei teste pozitive si fara ciclu venit eu zic ca esti insarcinata.

Liniutele nu conteaza cat sunt de pronuntate, asta este determinata de hormonul HCG , nivelul acesti hormon se dubleaza odata la 2-3 zile in sarcinile normale, asa ca si liniutele tale ar trebui sa fie din ce in ce mai pronuntate.

Simptome poti sa ai sau poti sa n-ai deloc... :)



#5
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 22:03

Repeta testul si sper sa fie cum iti doresti!



#6
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 22:39

Eu zic ca esti insarcinata! Felicitari!

 

 

Dar de ce zici ca ai avut totdeauna un ciclu neregulat? Asa cum spui tu, ca ai avut pe 5, apoi pe 3 si apoi pe 1...mie mi se pare cat se poate de regulat si la 28 de zile.



#7
andrada1989

andrada1989
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 10 februarie 2017 - 21:49

Buna! Si eu sunt noua pe aici, va salut pe toate


#8
ada_tw1

ada_tw1
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 iunie 2017 - 22:41

Buna. Si noi avem doua liniute ieri, doua azi ... asteptam cu nerabdare saptamana viitoare vizita la dl. dr. Suntem fericiti si speram sa fie bebe mic si sanatos. Dupa informatiile de pe aceasta aplicatie, avem 1 mm si 0 g. Si deja il iubim!!!


#9
dory_d1

dory_d1
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 iunie 2017 - 09:28

Bună mămici! 

5 săptămâni confirmate la medic ,ieri.




Etichetat si cu sarcina, copil, test de sarcina, test

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -