Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2017 (bobocei de Octombrie)

octombrie 2017 sarcina

861 raspunsuri la acest subiect

#31
cccrissa

cccrissa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 07 februarie 2017 - 21:45

Fetelor,

 

Voi aveti intepaturi?

 

Eu am intepaturi in partea dreapta jos,mai bine zis niste zvacnituri...

Doctorul mi a dat sa arefam,acid f,aspenter, cyclo-progynova(doar pastilele albe)no spa forte 2/zi ,supozitoare si mi a interzis efortul.

 

Ieri am coborat scarile foarte repede,mai mult in joaca, sotul mi a atras atentia sa fiu mai linistita...iar cand am ajuns jos m a intepat f tare.nu numai ca mi s a oprit respiratia dar am simtit vibratie in osul piciorului de la intepatura aceea puternica...

 

Voi ati avut asa ceva?

 



#32
Ana03

Ana03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 08 februarie 2017 - 10:42

buna dimineata! Da, eu am intepaturi insa nu atat de puternice precum spui tu....inca nu am fost la doctor pt primul control. Sambata sunt programata. Sper sa fie totul bine



#33
Adriaho

Adriaho

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 08 februarie 2017 - 11:18

neata mamici, eu sunt in 6 saptamani si pana acum nici un simptom de greata :) Sper sa ramana asa. Nici data trecuta nu a fost mare lucru, dat atunci am avut probleme cu mirosurile ca nu puteam suporta nici un miros. A trebuit sa cumpar sapun si sampon special fara miros :) Si eram foarte obosita in primele trei luni. Nu puteam sa imi inchipui cum e sa fi in acea perioada de oboseala cand deja e in preajma un copil mic care cere mereu atentie, si trebuie ridicat in brate, schimbat, etc. Si nu puteam sa mananc ciocolata.

Dar deocamdata nici problema asta nu o am...

Mai fac din cand in cand cate un test de sarcina sa vad daca mai e pozitiv :)

Soacra mi-a zis ca exact asa a fost sie a instarcinata cand l-a avut pe sotul meu. daca nu era sa creasca burta si sa lipseasca menstruatia nu ar fi stiut ca e gravida. Sper ca bebele din burtica sa fi mostenit genele lui taicas-o din acest punct de vedere.

 

Crampele si inteparurile in abdomen sunt foarte normale in aceasta perioada pentru ca uterul creste si se intinde destul de repede. Asa ca la miscari bruste se simt aceste dureri. cel mai naspa e cand stai intinsa pe spate si stranuti, am invatat lectia asta destul de repde data trecuta cand dupa un stranut am crezut ca efectiv mi-a explodat uterul :)

Mie mi-au explicat la cabinetul de moase ca astea sunt dureri normale, si decat in cazul in care sunt de nesuportat, nu trebuie sa iau nimic pentru ele. Si nici n-am luat :)

Eu locuiesc in Olanda, si aici sunt exact la extrema opusa cu medicamentele decat in Romania. De cele mai multe ori te trimit acasa cu o explicatie de ce ai acele dureri si un sfat cum sa treci peste. In cel mai bun caz poti sa iei paracetamol, si lasa corpul sa isi faca treaba..

Multa putere fetelor care au greturi, o sa treca si astea in cateva saptamani :)



#34
Ana03

Ana03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 08 februarie 2017 - 13:05

Fetelor, voi cand ati fost la ginecolog? Imediat cum ati aflat de cele 2 liniute roz? Eu am aflat luni si merg tocmai sambata la primul control. Calculatorul imi arata ca am 4 sapt si 4 zile. Oare o sa se vada ceva la eco? 



#35
Adriaho

Adriaho

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 08 februarie 2017 - 13:49

La mine primul control e la 7 saptamani. Asa a fost si data trecuta. Atunci am putut vedea si embrionul si bataile inimii. 

La 4 sapt jumate nu stiu daca se vede mare lucru, din cate am citit primele semne de activiatate cardiaca apar in saptamana 5.

 

Suces si sa ne zici ce ai vazut:)



#36
cccrissa

cccrissa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 08 februarie 2017 - 13:54

Buna,

 

Pe mine m-a programat la 6saptamani.

 

La 5saptamani cand am fost pt discutii, a zis ca nu are ce sa vada...dar tare as fi vrut sa ma vada..

Doar am discutat si atat...



#37
andraizab3la

andraizab3la
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 09 februarie 2017 - 19:16

Buna mamici...este obligatoriu sa am sangerarea de implantare? Daca am mici crampe e normal? Sunt la al doilea bebe...dar sarcinile par diferite de la inceput. Va pup



#38
andraizab3la

andraizab3la
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 09 februarie 2017 - 19:19

Fetelor e normal sa lipseasca sangerarea de implantare? Mi-a intarziat CM, am facut 3 teste toate au iesit pozitive. Am unele crampe, sunt in regula? 



#39
Adriaho

Adriaho

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 10 februarie 2017 - 08:19

Fetelor e normal sa lipseasca sangerarea de implantare? Mi-a intarziat CM, am facut 3 teste toate au iesit pozitive. Am unele crampe, sunt in regula? 

Eu n-am avut sangerar de implantare nici la prima si nici la acum. Procentajul femeilor care au aceasta sangerare e mai mic decat a celor care nu o au.

Crampele sunt normale in masura in care sunt suportabile. Uterul incepe sa se schimbe, se intinde, se mareste.

Asa ca stai linistita, e normal :)

Sarcina usoara.


Editat de Adriaho, 10 februarie 2017 - 08:20 .


#40
Ana03

Ana03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 10 februarie 2017 - 09:05

Nici eu nu am avut sangerare de implantare si sunt la prima sarcina.





Etichetat si cu octombrie 2017, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -