Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa facem pasul? Canada->Spania


50 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 01 februarie 2017 - 01:47

Da, imensa. La noi e 4.9. 



#12
LiliM36

LiliM36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 01 februarie 2017 - 08:06

Fetele, va multumesc nespus. Si sper sa imi iertati faptul ca informatiile pe care le dau sunt succinte, dar abia acum incercam si noi sa ne lamurim, sa restrangem cercul, sa adunam informatii. 

Copii sunt de varsta scolara, 9 si 11 ani. Cetatenie avem toti. Limba putem incerca sa o invatam intensiv, ma gandesc. Stiu ca spaniolii nu prea vorbesc engleza, am vizitat Spania de cateva ori si am observat ca nu o vorbesc, am fost uimiti de tineri studenti, de exemplu, sa nu stie engleza nici la nivel de baza, in magazine se chemau unii pe altii nestiind sa spuna nici macar culorile sau numerale. 

Din ce am inteles de la voi, zona spre care am putea incerca sunt Madrid si Barcelona, cu economia cea mai dezvoltata si posibilitati mai mari de job. 

Nu m-am gandit inca la posibilitatea unei scoli internationale, cu predarea in engleza. Copiii invata bine, academic nu ar trebui sa fie probleme. Sunt bilingvi, asa ca limba ar trebui sa o prinda repede cunoscand romana, inclusiv scris. 

O prietena din UK mi-a spus ca as putea incerca sa ofer lectii de engleza copiilor. Cunoasteti persoane care fac asta, macar pe termen scurt? Ar fi oare parintii interesati de asa ceva chiar daca nu sunt nativa in engleza? 

Va multumesc din nou, cu multe imbratisari.



#13
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 01 februarie 2017 - 15:01

lili, paradoxal, dar sunt si in romania orase/zone unde ti-e mai mare dragul sa traiesti si sa muncesti, se gasesc locuri de munca, orasele sunt frumoase, ai cu ce sa-ti umpli timpul liber - festivaluri, tot felul de manifestari, excursii in zona.

 

cluj, oradea, timisoara, chiar si brasov (mai ales prin prisma meseriei sotului tau).

 

chiar zilele trecute era un reportaj despre comuna cristian din jud brasov, au satenii niste facilitati si modernizari cum nici la oras nu vezi. asta pentru ca in bugetul primariei intra bani frumosi din taxele si impozitele firmelor care au sediul/punctul de lucru pe raza acestei comune, iar primarul a investit banii cu folos, nu a tinut neaparat sa fure sau sa deturneze sumele, cum fac atatia alti primari de sate, comune, orase.

eu nu pledez sa reveniti in tara, ci doar sa va mai interesati cum stau lucrurile in partea ardealului/banatului. pana si locuitorii de acolo sunt mai calmi, mai cu bun-simt, mai cu respect fata de lege si cei din jur, fata de alte zone ale tarii...



#14
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 01 februarie 2017 - 15:59

Lili, copiii mei erau de varsta copiilor tai cand ne-am mutat. Scoli bilingve exista, dar costa, pt ca sunt private sau concertados, cum le spune aici - public/private. Scoala publica e gratuita pana la cls 10 inclusiv.

 

Mai sunt si alte zone prospere in Spania. Daca ai timp sa te uiti, spaniolii au niste statistici incredibile si sunt complet gratuite spre consultare. Daca te descurci putin in spaniola (si daca nu, Google Translate e surprinzator de bun la spaniola), cauta statisticile ref industria/zona/meseria care va intereseaza. Sunt toate updatate si te ajuta sa-ti faci o impresie mai obiectiva.

 

www.ine.es  - institutul de statistica



#15
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 01 februarie 2017 - 16:00

Si eu stiu aici englezoaice care dau lectii de engleza si chiar predau la scoli fara a fi profesoare cu diploma.



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 01 februarie 2017 - 16:55

am o fosta colega de serviciu care recent a emigrat in spania - barcelona.

din cate stiu, sotul ei era plecat de ceva timp acolo, sa lucreze legal. acum probabil au reusit sa se puna pe picioare acolo si a plecat si ea, impreuna cu cei 2 copii.

acum 2 saptamani, cand a venit sa ceara incetarea contractului de munca (era in CIC), ne-a povestit ca e foarte incantata de tot ce a gasit acolo.

chiar urmeaza sa discut zilele astea cu ea, o s-o intreb si cateva detalii privind emigrarea si viata in barcelona.



#17
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 01 februarie 2017 - 18:00

Urmaresc cu foarte mult interes subiectul, pentru ca Spanoia ne sta si noua in minte de cateva luni bune.

 

husbandul e programator, eu contabil, ar trebui sa ma interesez cum echivalez CPA cu ACCA la o nevoie, dar tot la o nevoie exact la asta ma gandesc, imi deschis un business.

 

nu stiu, o fi mid-life crisis, dar am o multime de idei de schimbare :) si Canada nu e neaparat un loc de care suntem legati



#18
maria2016

maria2016

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 01 februarie 2017 - 18:26

Am si eu o curiozitate.

Ce nu va place atit de mult in Canada de vreti sa va mutati ?

 

liliM36 unde in Canada stati?

 

In Toronto anul trecut si anul asta vremea a fost comparabila cu Bucuresti , anul asta nu a nins decit odata mai serios .... temperaturile sint mai ridicate decit mi se plinge mama care sta pe linga Bucuresti....


Editat de maria2016, 01 februarie 2017 - 18:33 .


#19
LiliM36

LiliM36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 09:10

Cor

 

am o fosta colega de serviciu care recent a emigrat in spania - barcelona.

din cate stiu, sotul ei era plecat de ceva timp acolo, sa lucreze legal. acum probabil au reusit sa se puna pe picioare acolo si a plecat si ea, impreuna cu cei 2 copii.

acum 2 saptamani, cand a venit sa ceara incetarea contractului de munca (era in CIC), ne-a povestit ca e foarte incantata de tot ce a gasit acolo.

chiar urmeaza sa discut zilele astea cu ea, o s-o intreb si cateva detalii privind emigrarea si viata in barcelona.

Corina, ar fi excelent daca ai putea sa imi/ne spui parerea colegei tale. Din experienta stiu ca un oras/o zona il/o vezi intr-un fel cu ochii de turist si destul de diferit (si nu mereu in sens pozitiv) cu ochii de rezident. In Barcelona mi-a placut mult clima. 



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 februarie 2017 - 09:41

lili, iti dau de veste dupa ce reusesc sa vorbesc cu colega.

printre putinele chestii pe care ni le-a povestit la repezeala, tot de clima era si ea incantata (chiar era bronzata) si de multitudinea de facilitati/posibilitati pentru copii.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -