Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 140


751 raspunsuri la acest subiect

#121
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 30 ianuarie 2017 - 20:32

@ Marushelu37

Maru, spuneai ca protocolul lung se incepe "prin" ziua 21... adică este o data aproximativa, in functie de lungimea ciclului?

Eu, de exemplu, am ciclul in jur de 30 de zile. Un protocol lung ar putea incepe chiar si in ziua 22?



#122
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 30 ianuarie 2017 - 20:35

   Piscotica,nu e rau ca iei atatea,dar prea multe Beuri ai in meniu.Eu in prezent iau zilnic aspenter,seleniu si taxofit,uneori si omega si vit D...dar nu zilnic,mai uit.Dupa transfer,daca beta e pozitiva si bebe va inregistra retard voi lua si Elevit,dar pana atunci nu.Femibionul e cam acelasi lucru cu taxofitul:))).Cand caut de exemplu ceva la medicamente,caut prospectele si fac comparatii la compozitie si concentratii.

   La capitolul urmator voi linkui in primul mesaj si discursul lui Maru,ca sa nu mai explice fomeia de fiecare data acelasi lucru:)))

   Referitor la transfer si aici ma refer strict la blasto eu merg pe varianta 1,adica doar 1.Eu nu vreau gemeni,tripleti,etc.Vreau copii dar nu toti deodata.Citisem si de curand un studiu care imi confirma temerea ca transferul de mai multi embrioni poate scadea sansa de implantare cu 20% cel putin...nu retin daca era valabil la blasto sau la orice tip de embrion(pe Sosi era pus articolul,daca il gasesc vi-l pun si aici).



#123
Ramo2016

Ramo2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 30 ianuarie 2017 - 20:43

Fetelor,

 

Ma puteti "lumina" putin mai mult...

Incerc sa atasez parte din rezultatele la analize a soatei...

Eu sunt praf la capitolul asta... nu inteleg decat ca are colesterol marit...

 

Miniaturi atasate

  • Screenshot_2017-01-30-20-34-59.png
  • Screenshot_2017-01-30-20-34-59.png

Editat de Ramo2016, 30 ianuarie 2017 - 20:46 .


#124
EllaMari1981

EllaMari1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 30 ianuarie 2017 - 20:46

Mulțumesc, Nikos si Mimi! [flo2]

Voi face prima perfuzie fara ser, cred ca 100 ml, este suficient? Voi cat ați facut? As face in ziua 5 de stimulare si in ziua transferului tot 100 ml. Azi am început pregătirea, am zilnic 4 fiole de menopur plus jumătate de Gonapeptyl, sâmbăta merg la eco, sper sa fie potrivită pt mine noua schema. 

Pe lângă injectii iau începând de azi, din nou lăptișorul de matca ( pe care l-am oprit câteva zile) cu care merg pana la test pozitiv, tonotil pana la punctie, ceai de crețișoara. 



#125
Piscotel135

Piscotel135

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 908 mesaje

Postat 30 ianuarie 2017 - 21:15

Ramo, nu sunt vreo experta, insa pe mine TGO m-ar ingrijora. Cu colesterolul se rezolva cu un pic de regim. Despre prolatina marita la barbati, nu stiu sa-ti spun nimic. Insa din pacate stiu cate ceva despre TGO...Are sotul tau cumva probleme hepatice? Nu vreau sa te ingrijorez, insa eu ani la rand am avut TGO si/sau TGP un pic marite, dar niciodata nu le-am luat in seama. Si dupa multi ani am descoperit ca de fapt aveam hepatita (C- de care m-am vindecat acum un an jumatate). Poate n-ar strica sa se testeze (daca nu a facut-o deja). Poate nu e nimic, chiar nu vreau sa te panichez :)))) Poate sunt eu paranoica, nu toata lumea are hepatita :)))). Dar daca nu s-a testat, n-ar fi rau sa faca AgHBs (pentru hepatita B) si anticorpi anti HVB (pentru hepatita C). Sper sa nu ma insel, parca astea erau.

Sanatate!



#126
Piscotel135

Piscotel135

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 908 mesaje

Postat 30 ianuarie 2017 - 21:23

Lore, ai incredere in puii tau [:)] Cred ca tot pe aici pe undeva am citit de fete care au transferat blastocisti proaspeti si au congelat embrioni cu o evolutie deficitara. Si culmea, exact aia s-au prins :)))))

Dea, cred ca ai dreptate. Dozele de B-uri sunt mult mai mari la Taxofit, insa Femibionul mai are un pic si de vitamina E, C, D, biotina....si nu mai stiu exact ce :). Adevarul e ca femeia aia insarcinata de pe cutie imi place mult :))) Tot sper sa se ia si la mine [gravi]  Cred ca voi face ca Mimi, o zi Femibion, o zi Taxofit [soricel] 

V-am pupat! Am un film de vazut: "Saroo"- drumul spre casa.



#127
Lore3

Lore3

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 30 ianuarie 2017 - 21:38

Piscotel multumim...sper sa se ia optimismul tau si la mine [flo2]

Dea exact asa simt si eu referitor la transfer...prefer 1 dar......daca sunt 2 ii acceptam si speram sa fie o decizie corecta :( ... nu as putea sa renunt la unul :(



#128
mimi32

mimi32

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 607 mesaje

Postat 30 ianuarie 2017 - 21:41

Ella eu am facut 75 ml de intralipid. Am colesterolul un pic marit si nu vreau sa ma risc la mai mult.

Saroo e si pe lista mea de filme, Piscotel [:)] . 

Eu imi simt ovarele destul de pline asa ... sper sa nu fac hiperstimulare si sper sa nu fi crescut progesteronul, ca se amana transferul si nu as vrea ... dar cine stie ... vedem maine ... Ieri, in ziua 6 de stimulare aveam endometru deja de 10, si am inceput orgalutran. Mai vedem maine la analize si ecografie cum stau.

Legat de transfer si noi transferam tot cate unul, e si recomandarea medicului sa nu fie mai multi ca eu sunt mai mica si sincer mi se pare grea o sarcina cu gemeni. Dar noi suntem diferite unele de altele si ce nu pot duce eu, poate duce una dintre voi fetelor si invers.



#129
mimi32

mimi32

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 607 mesaje

Postat 30 ianuarie 2017 - 21:42

Lore, Piscotel, daca i-as avea inghetati pe aceeasi lamela i-as alege pe amandoi cred, nu stiu ...


Editat de mimi32, 30 ianuarie 2017 - 21:47 .


#130
Piscotel135

Piscotel135

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 908 mesaje

Postat 30 ianuarie 2017 - 22:44

Mimi, e foarte bun filmul, o sa-ti placa. Am facut o pauza mica pentru a-ti ura bafta multa maine!!! Numai vesti bune sa auzi si sa ne oferi si noua [flo] 

Si eu tot micuta, tot un bebe imi doresc. Doi sigur nu au cum sa se dezvolte sanatos....Sincer, ma si mir ca au fost congelati impreuna...


Editat de Piscotel135, 30 ianuarie 2017 - 22:46 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -