Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Trump - Make America Great Again sau Bring America 200yrs Back Again?


1340 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 08:26

Carolyne, eu nu cred că e vorba că poporul american a "pățit" nenorocirea de a avea acest președinte. Mentalitatea oamenilor, educația, situația economică și multele altele au adus populația la diferente atât de mari de mentalitate. Pur și simplu unii nu evoluează și asta este rezultatul când nr lor este atât de mare.


Editat de andaghe, 27 ianuarie 2017 - 08:27 .


#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 08:32

Adică în istoria tuturor au fost și perioade mai proaste, cu conducători contestați și dovediți a conduce prost, dar tine de poporul respectiv sa depășească și să înțeleagă ceva , evoluând ulterior.



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 08:42

La noi in presa:

 

  • Primul sau ordin, in ziua investirii in functie, a vizat "diminuarea poverii economice" a principalului proiect privind reforma in sanatate intreprins de Administratia Obama, asa-numitul Affordable Care Act (ACA). Ordinul primite autoritatilor guvernmentale sa amane implementarea oricaror prevederi ale ACA ce ar creste povara financiara asupra statelor americane sau reglementari ce ar reprezenta poveri individuale.
  • A inghetat toate reglementarile aflate in proces de aplicare, pana cand vor fi aprobate direct de administratia sa.
  • A reintrodus o politica aplicata initial de fostul presedinte Ronald Reagan, ce blocheaza utilizarea de fonduri de la buget pentru a finanta ONG-uri straine care sustin avortul.
  • A decis retragerea SUA din acordul de liber schimb Parteneriatul Transpacific, negociat de Obama cu 11 tari, dar care nu fusese ratificat de Senat. Administratia Trump spune ca intentioneaza sa negocieze acorduri bilaterale cu fiecare stat.
  • A inghetat angajarile in agentiile guvernamentale, cu exceptia celor ce implica personal militar sau sunt active in securitatea nationala si siguranta publica
  • A incurajat constructia unor conducte controversate - Dakota Access Pipeline si Keystone XL Pipeline, tinta a numeroase critici si, in primul caz, a unor proteste rasunatoare, din cauza efectelor negative pe care aceste proiecte le-ar avea asupra mediului.
  • A luat masuri pentru accelerarea procedurilor de evaluare a impactului asupra mediului pe care l-ar avea proiectele de infrastructura.
  • A introdus un memorandum ce urmareste ca toate conductele folosite in SUA sa fie produse, reparate si extinse folosnd echipamente si materiale produse in tara.
  • A inceput o evaluare a impactului pe care reglementarile federale il au asupra productiei interne.
  • A semnat un ordin executiv pregatitor pentru "zidul" de la frontiera SUA cu Mexic, unul dintre punctele centrale ale campaniei sale electorale
  • A semnat un ordin ce vizeaza intarirea controlului si expulzarea imigrantilor fara documente


#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 09:02

Carolyne, eu nu cred că e vorba că poporul american a "pățit" nenorocirea de a avea acest președinte. Mentalitatea oamenilor, educația, situația economică și multele altele au adus populația la diferente atât de mari de mentalitate. Pur și simplu unii nu evoluează și asta este rezultatul când nr lor este atât de mare.

Exact ca in Romania in anul 2016 decembrie.... exact... tras la indigo.



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 09:41

Carolyne, eu nu cred că e vorba că poporul american a "pățit" nenorocirea de a avea acest președinte. Mentalitatea oamenilor, educația, situația economică și multele altele au adus populația la diferente atât de mari de mentalitate. Pur și simplu unii nu evoluează și asta este rezultatul când nr lor este atât de mare.

Parerea mea e ca nu as putea spue ca "nu evolueaza'' ci ca evolueaza diferit.



#16
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 09:48

Da, corect, de fapt așa e



#17
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 09:59

Am gasit dimineata interviul acesta facut cu Trump. M-am ingrozit efectiv! 

 

http://abcnews.go.co...ory?id=45047602 

La partea cu Irak-ul, ce inseamna "trebuia sa luam petrolul, Isis nu ar fi fost daca luam petrolul!?!?" WTF ? Cum adica sa ia America petrolul Irakului? Asa, pt ca ...  Mai zice ca tortura functioneaza si daca functioneaza, atunci ok ... 

 

 



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 10:04

"Trebuia să fi păstrat petrolul când am decis retragerea trupelor din Irak. Şi, ştiţi, este foarte interesant: dacă noi am fi luat petrolul, nu ar exista reţeaua teroristă Stat Islamic, pentru că ei se alimentează cu petrol. Din petrol au banii", a declarat Donald Trump într-un interviu acordat postului ABC News.

"Ar fi trebuit să luăm petrolul. Nu ar exista ISIS dacă am fi luat petrolul", a subliniat noul lider al Statelor Unite.

Moderatorul ABC David Muir i-a amintit lui Donald Trump că există "critici" care susţin că preluarea de către Statele Unite a controlului asupra zăcămintelor de petrol din Irak ar fi echivalat cu un furt de la civili, deci ar fi fost o încălcare a normelor internaţionale. Însă Donald Trump, care a cerut în mai multe rânduri bombardarea sondelor de petrol din Irak pentru a împiedica organizaţia teroristă Stat Islamic să obţină profituri, a adăugat : "Vă vine să credeţi!? Cine sunt criticii să spună acest lucru? Proşti. Eu nu îi numesc critici. Îi numesc proşti".

 



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 10:47

Da, azi Theresa May are intalnire cu Trump.

Ea a ajund in statecu o zi mai devreme si s-a adresat Congresului sustinand NATO si interesle economice ale GB dar si ale UE.

 

Si da ''  a condamnat folosirea torturii, la numai cateva ore dupa ce presedintele Trump declara ca ar fi de acord cu reintroducerea simularii inecului ca tehnica de interogare pentru supectii de terorism.''

Cred ca CIA exulta.



#20
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 12:25

Oamenii de stiinta de la "Bulletin of the Atomic Scientist" spun ca doar o singura data lumea a mai fost asa aproape de o catastrofa ca acum. Si asta in 1953 cand USA si URSS voiau sa experimenteze bomba hidrogena.

Acum Trump a facut ceasul lumii sa stea in loc iar. Nu e el raspunzator de aceste multe probleme care sunt deja in lume, dar acum el fiind presedintele celei mai puternice tari, comentariile, reactiile si deciziile lui pot aduce pacea sau razboiul, dupa caz. Dar la cum e Trump, numai pace nu aduce el!

 

Sursa: http://thebulletin.o...k Statement.pdf

 

Sa speram ca intalnirea cu Theresa May il invata un pic despre diplomatie si ce inseamna sa fii lider politic.


Editat de stefaniya, 27 ianuarie 2017 - 13:46 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -