Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tulburarea mancatului selectiv (baiat, 4 ani)


26 raspunsuri la acest subiect

#1
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 13:49

Buna sa va fie inima!

 

Sunt o mamica a 2 baietei, unul de 4 ani si 2 luni si a unui piticul de aproape 2 ani. L., cel mare, prezinta simptome de tulburare a mancatului selectiv.

 

Din ce am citit aici, el se prezinta fix asa: Your child can smell the brown rice cooking and notes it is different. He’s never liked the stir-fry, and after several minutes of tense negotiations he agrees to try two grains of brown rice. He cries, sobs and gags before he has even tried it. After he eats one grain, he is allowed to have a dry toaster waffle.

 

Niciodata nu a fost curios despre mancare. Dulciuri a mancat prima data la 2 ani, nici acum nu ii sunt dragi. Singura diferenta este ca pana la 2 ani manca mai diversificat: oua, carnita in piure, piure de cartofi, broccoli, cartof dulce, mere coapte, fructe de toate, ciorbite, tocanite, orice aproape. Nu manca nici atunci pizza sau cartofi si nici nu dorea sa incerce ce mancam noi. 

 

La 2 ani, ne-am mutat din Anglia unde locuiam, in Germania. Aici, pret de 2 saptamani nu a acceptat decat sanul - asta se intampla la 1 an si 8 luni. Usor a acceptat orezul, painea cu unt, laptele, migdale crude, miez de nuca crud si morcovi cruzi.

Pana la 4 ani a adaugat: cartofii prajiti, mamaliguta cu unt, covrig simplu (nu susan, nu mac, nu branza), peshte crochete (fish fingers) si branzica fagaras (cottage cheese), iaurt cu fructe (fara bucati de fructe), supa crema doar portocalie, supa chioara de pui, paste goale sau cu un praf de zahar si cottage cheese. Fructe: banane, zmeura si pepene, mere doar feliate. Legume: morcov crud

Dulciuri accepta doar cateva care sa nu fie foarte dulci, (de ex. il duc in cofetare si-l intreb ce doreste si imi arata un covrig amarat) sau sa fie cat mai simple - tiramisu facut in casa, tort doar daca e cu o singura crema, fara culori, fara fructe. 

 

Noi am revenit intre timp in Romania; de cand am revenit aici, a inceput sa renunte iarasi la alimente. Observ un pattern dar nu stiu cum sa il ajut. In momentul de fata el nu mananca niciun fel de carne, oua, lactate in afara lapte, unt si iaurt cu fructe (doar Danonino cu care eu sunt tare nefericita) De cateva zile nu mai accepta nici orezul sfant pe care nu il refuza sub nicio forma. Nici pilaf, nici doar fiert cu sare, nici *prajit* in wok cu putin unt si curry. 

 

Nu a fost fortat niciodata sa manance, nici acasa, nici la gradinita. Nu incearca lucruri noi nici daca este imbiat cu o recompensa (de ex. i-am oferit o ciocolata daca gusta un varf de deget de piure. Mi-a spus ca ii vine sa verse de la el si nici nu s-a uitat la ciocolata)

 

Orice sfat este binevenit sau indrumare. 

 

Va multumesc din suflet! 



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 13:55

ar fi de ajutor sa vorbiti - si el si cu voi - cu un psiholog special. poate ajuta in deblocarea acestei situatii.



#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 14:13

din experienta mea cu copil mic foarte mofturos si fixist la mancare - al care are acum 12.5 ani a avut cam 2 ani in care manca paste, paine.. si cartofi prajiti. l-am lasat cat am putut in boii lui, era slab... a trecut.

sora-sa (care acum are 8) e inca mofturoasa si fixista. ce a functionat la noi - nimic in afara de mâncarea de la masa. cu urletele si plansetele si supararile când NU era mâncarea pe care o dorea. nu iti place, nu mananci nici paine goala. pentru ca nu manca decat carbohidrati aiurea era si ingrozitor de constipata. si a functionat incet-incet metoda "inainte de ce iti place sa mananci iei 2-3 linguri din mâncarea pe care ti-o dau eu". dar... trebuie nervi de fier si vointa de otel. nici acum nu mananca orice... dar macar mai mananca una-alta :)

succes si voua.



#4
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 14:29

Roxana, am incercat si ce spui tu. Multumesc de raspuns! Ce s-a intamplat la noi? A vomitat tot ce mancat. In Germania doctorii ne-au spus sub nicio forma sa il fortam sa incerce lucruri pe care nu le vrea pt ca e posibil sa renunte si la ce mananca deja. 

Imagineaza-ti ca si-a cumparat el iaurt cu fructe. Prima lingurita a mancat-o, a doua la fel. Ei, la a 3-a a ajuns la fructe. S-a ingalbenit la fata, s-a opintit si a fugit fix la baie unde a varsat tot. 



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 14:39

E complicata problema. Pana la subiectul tau nici nu stiam ca exista asa ceva.

M-am uitat putin pe internet si am citit ca abia in 2013 a fost recunoscuta ca o tulburare si nu e acelasi lucru cu ''a face mofturi la mancare''.

 

Aici am citit.



#6
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 14:39

deci sa ne intelegem, nu am fortat niciodata pe gat nimic :)

am experienta cu al mare care vomita si când respira :)

 

e vorba de rezonat, explicat pana-n pânzele albe.



#7
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 14:43

Hi Kytana , tare rau imi pare ca ai plecat din Uk.

In primul rand Luca nu trebuie fortat , refuzul mancarii e normal la copii in anumite perioade si nu le pericliteaza sanatatea .

Incearca sa pari relaxata , chiar daca nu esti , cand va asezati la masa , si sa deturnati atentia spre altceva , sa discutati despre diferite lucruri interesante in timp ce mancati .

Stati la masa in acelasi timp cu copiii, in felul acesta ei invata de la voi cum sa manance . Poate daca il implici in aranjarea mesei sau sa agatati pe perete langa masa un poster cu copii la masa .

Daca nu i place orezul nu dispera , din experienta mea pot spune ca cel mai mult copiii sunt incantati de pasta , pizza , cartofi in coaja ,Daca le faci acasa sunt sanatoase , mai ales ca in sosul de pasta poti sa strecori ce leguma vrei .

Nu ii mai oferi recompense pentru mancare !!!!!!!

#8
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 14:44

Eu sunt de parere ca ai pur si simplu un copil mai mofturos, cum am si eu, din pacate.

Fii-mea la 18 ani, mananca cam tot atatea alimente cate ai enumerat tu mai sus  [batcap]

Cu dulciurile sta si ea exact la fel, cu diferenta ca, prima bucata de tort a gustat-o pe la 8 ani si n-a fost deloc incantata. Branza n-a gustat niciodata, de nici un fel. Nu stie nici macar ce gust are, dar stie ca nu-i place.

Tare mult m-am mai stresat si eu cu ea, dar atata timp cat sta bine cu kg si cat timp analizele sunt bune refuz sa-mi mai fac griji.

Acum mergem uneori impreuna la cumparaturi si-si mai cumpara cate una, alta. Gusta, nu-i plac si le aruncam apoi, ca nici noi nu mancam chestiile dubioase care-i fac ei cu ochiul.

Uneori isi si gateste cate ceva, dar nu mananca mereu.

 

Stiu ca pare imposibil, dar pana la urma toti cresc mari! [:)]



#9
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 14:45

E complicata problema. Pana la subiectul tau nici nu stiam ca exista asa ceva.

M-am uitat putin pe internet si am citit ca abia in 2013 a fost recunoscuta ca o tulburare si nu e acelasi lucru cu ''a face mofturi la mancare''.

 

Aici am citit.

 

Da, asta este si problema, fiind ceva nou, nu stiu cate persoane specializate pot gasi in tara care sa il poata ajuta. El este o fire foarte sensibila, a fost suspect de autism, a inceput sa vorbeasca abia pe la 3 ani si jumatate. Nici acum nu se poate exprima corect insa este un copil vioi, receptiv si inteligent. 

Initial am crezut si eu ca este vorba de refuzul de la 2 ani, mofturi, mancarea noua, etc. Dar uite ca atunci cand renunta si la chestii pe care le manca pana in prezent, mi se zbarleste pielea pe mine.

Cu greutatea nu imi fac probleme. Are 120cm (aprox) si 22kg la 4 ani si 2 luni. Mananca mult, nu mananca variat. Toata lumea imi spune ca arata f bine dar pe mine nu ma deranjeaza ca ar fi "slab" ci ca pt el mancarea este un chin (implicit si pt noi ca familie).

 

http://www.the-heath...isorder-sed.php

 

http://www.parents.c...urprising-link/



#10
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 14:51

Collins, multumesc de raspuns. Nu este recompensat, spuneam doar ca am incercat si varianta aceasta, din lipsa de optiuni, dar am esuat si asa. 

 

Mancam intotdeauna impreuna la masa, nimeni nu-i spune nimic. Sos nu mananca - ketchup, maioneza, pizza, nici nu vrea sa le vada. Fac paste, noi mancam cu sos, el spune fara sos si le mananca goale. La gradinita la fel le mananca desi ii observa pe ceilalti copii ca adauga sos. Orice lucru nou incercat l-a vomat si evident ca a doua oara nu a mai dorit sa incerce nici ce inceercase nici altceva nou.

 

Cu mandibula/maxilarul nu are probleme. L-a vazut deja un logoped si a facut si logopedie in Germania

 

Mianda, daca vei arunca un ochi catre link-urile puse de mine vei observa ca este o boala recunoscuta in 2013. Gandeste-te ca nu mananca cu orele si se umfla cu apa decat sa incerce ceva nou fie el dulce sau nu. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -