Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Amenajare restaurant


40 raspunsuri la acest subiect

#31
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 19:11

conteaza si tipul de reastaurant, ce fel de mancare se serveste...(romaneasca, italiana, Mexicana, greceasca...)...si sa se mearga pe idea asta.

 

mie imi plac in restaurant canapele pe margine langa geamuri si mese cu scaune tapitzate in mijloc.

 

décor Italian, cu piatra pe pereti, ornamente din fier forjat...sau mai stylish cu  candelabre.

pt ca e la mare, sa pui niste Palmieri naturali sau chiar artificiali...plante agatzatoare...multe flori.

eventual in acvariu mare cu pesti....scoici, ancora de vapor, o jumatate de barca aplicata pe perete...etc daca se merge pe tematica marina

 

daca e spatiu suficient, pe pereti poti sa ai o galerie de pictura...cu tablourile unui pictor roman (ti-o recomand pe nepoata mea [:)]...are niste tablouri fantastice )..ar fi in punct de atractie.

 

noi cand am avut vila la eforie vroiam sa facem restaurant la parter...aveam atitea vise si planuri...


Editat de michelle-usa, 13 ianuarie 2017 - 19:14 .


#32
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 19:17

Eu pe aici n-am vazut tablouri decat in spitale sau in salile de asteptare ale medicilor. 

N-as merge pe tablouri decat daca este o amenajare foarte, foarte moderna. Dar astemenea amenajare e si foarte scumpa, prin urmare nu cred ca este cazul.

Si nici pe plante ca aduna mult praf.


Editat de mianda, 13 ianuarie 2017 - 19:18 .


#33
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 21:36

in primul rind (parerea mea) depinde foarte mult de tipul de mincare si de stilul proprietarilor. Daca este o mincare locala, clasica as merge pe o tematica locala. Daca este o mincare "straina", as merge pe linii simple, moderniste.Gradul de sofisticare trebuie corelat cu cit de sofisticata si scumpa este mincarea. Degeaba ai un local la 7 ace daca mincarea e gen fast food (sau prin vecinatate).

 

Un restaurant "la caldura" incarcat cu canapele si tapiterii mi se pare greoi...o astmosfera de vacanta trebuie sa fie aerisita. 

 

Mai da ceva detalii despre proprietari, despre mincare, despre ce fel de restaurant se vrea...care este viziunea care ti-a fost incredintata?

 

Iti las trei poze cu restaurantele mele preferate din oraselul meu la care merg cel mai des. 

Miniaturi atasate

  • Pazzi.jpg
  • Tazza.jpg
  • Mecha.jpg

Editat de antmil, 13 ianuarie 2017 - 21:44 .


#34
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 14 ianuarie 2017 - 11:03

Apropo de punct de atractie, am fost intr-un pub unde pe pereti erau expusi cite un papuc al celebritatilor care le-au trecut pragul. Era papucul lui Jeremy Clarkson (top gear) fotbalisti, jurnalisti, un explorator la polul nord (moaaama ce cizmoaice au aia), citiva actori (nu mai stiu care).

 

Apoi am fost in alt restaurant unde erau caricaturi ale celebritatilor care fusesera acolo. 

 

In multe restaurante am vazut tablouri, iar tablourile nepoatei lui MICHELLE sint superbe. 


Editat de Letitia1, 14 ianuarie 2017 - 11:04 .


#35
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 ianuarie 2017 - 14:25

In primul rand conteaza lumina. 

Are ferestre, cate? Inalte, termopanate, doar ochiuri de geam, nu are? Cum si cat bate soarele? Bate direct? Unde sunt geamurile pozitionate la est, la sud?

 

Apoi care e programul de functionare?

Vrea si un mic bar in incinta? 

Atmosfera cum vrea sa fie? Familiala? De la, la, la si veselie pentru ca suntem la mare?

 

Daca ar fi al meu l-as face din piatra si lemn. Nu, nu rustic. Modelul elegant. 

Daca as avea terasa as face un deck din lemn. Pe deckul de lemn as avea niste stalpi cu piatra care ar sustine niste pergole.

As face ceva care sa exprime caldura, sa te indemne sa stai la taclale, un loc confortabil si pentru copil si pentru parinte. Nu zgomotos.

As avea si separeuri.

 

si nu in utimul rand m-as duce acolo si as sta vreo juma de ora in liniste sa simt ce imi transmite locul, ce sunete exterioare sunt, cum cade lumina, ce am in stanga ce am in dreapta, cum e fatzada etc.



#36
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 14 ianuarie 2017 - 16:43

Eu intelesesem ca Carolinah vrea idei de design nu de contructie. Cladirea e deja construita, sau am citit eu aiurea?



#37
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 14 ianuarie 2017 - 21:44

Eu cand merge la restaurant vreau o atmosfera linistita, intima. Lumea sa vorbeasca incet, fara tipete de copii, fara zdrancanit de vase.o muzica placate Si un décor deosebit, ceva interesant care sa ma atraga.
Nu mi place still rustic. La noiin zonal e unrest faimos stil cowboy, de serveste friptura de vita f bine pregatita. De zile onomastce,sarbatoritul priests o palarie de paid still cowboy Si I de canta still cowboy.
Pe pereti sung roti de carute , galeti...etc
Dar in general e cam zgomotos Si daca n ar fi mancare asa de Buna... nu m as duce.

Dcuze pt scris ... nu pot da corectez

#38
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 00:52

Exista faianta foarte frumoasa ce imita piatra - decorativa, de rau etc.

La fel si gresie care imita lemnul.

Astea sunt iintr-adevar usor de intretinut.

 

Pentru stalpii exteriori (care pot fi facuti din orice, ca sunt doar de design sau poate de sustinere a pergoolei) se poate folosi autocolant ce imita piatra. Sunt si unele 3D foarte misto.

 

Am zis de pergola la terasa pentru ca trebuie ceva protectie pentru soare sau pentru ploaie. 

Umbrelele in general ocupa spatiu mult, e posibil sa nu prea tina la ploaie si nici la vant.

Iar pentru pergolele astea exista un sistem de folii care se deruleaza cand e ploaie.

 

Zic eu ca o data ce se stabileste gresia, faianta, zugraveala, scafe etc, iluminarea deci prizele si firele electrice restul vine de la sine.



#39
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 15:24

Multe idei f bune si faine, si pe gustul meu:)))

 

Restaurantul e deja in constructie, planurile de arhitectura sunt finalizate, evident. Va fi luminos, cu perete de sticla. Are si o mica zona de bar. 



#40
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 16:26

pozele puse de tine mi au placut cel mai mult, Carolinah.

Cea cu decor alb e frumoasa rau dar nu ar atrage asa multi clienti ca primele, cu mai mult lemn.

Asta e un ....restaurant/bar/chill out place din Timisoara unde ne place la nebunie>

http://www.zilesinop...04.05443170.jpg

 

 

nu e restaurant elegant, e facut intr o casa veche, in gradina casei au pus mese si scaune iar vara proiecteaza filme, e o atmosfera super, efectiv ai impresia ca mergi la un chef unde gazda a amenajat in gradina o sezatoare.

mancarea e delicioasa. :D

 

cel mai important e sa faci ceva neutru, adica si pt barbati si pt femei. daca e prea de fete vor pierde clientii barbati si viceversa.

 

la noi in Tm este Curtea berarilor, acolo merg doar cand sunt cu un grup de baieti, cu fetele aleg alte localuri. iar baietii nu merg in locuri amenajate mai girlish....




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -