Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2017 (Dovlecei deSeptembrie 2017)

septembrie 2017 sarcina gravida bebe

795 raspunsuri la acest subiect

#781
ana_le1

ana_le1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 19:24

Felicitari dragelor si bebei sanatosi.Am uitat sa intreb,mie de la RM au recomandat intre 4 si 6 saptamani ecografie de sold;doctorul a spus ca ei recomanda la toti nou nascutii.Voi aveti la fel??

#782
ronina

ronina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 11:13

Și noua ne-au recomandat ecografie de sold la o luna, pe motiv de prezentatie pelvina. La noi nu cred ca recomanda la toți. De asemenea, datorita restricției de crestere, ne-au recomandat sa repetam și ecografia transfontanelara la 1 luna.



#783
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 12:40

Buna fetelor,

 

Avem si noi 1 saptamana si mancam  exclusiv doar  san acum.

Nu mi-au recomandat ecografia de sold, de  ce oare trb facuta?

Eu  i-am facut un screenening metabolic, astempam rezultatele de sange sapt viitoare.

Eu am auzit ca   la 10 zile Vigantol(vit D3)  2 pic zilnic impotriva rahitismului pana la 1 an si 6 luni.  Voua v-a zis?



#784
ronina

ronina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 17:06

Felicitări pt alăptare sweet! Tine-o tot așa! 

Ecografia de sold se face pt a depista o eventuala displazie de sold. De regula bebelușii care au fost poziționați cu fundul în jos intrauterin au risc de a dezvolta așa ceva. Poți intreba pediatrul la controlul de 1 luna dacă e cazul la voi sa verificați așa ceva.

Da, începând cu a 10-a zi se dau cate 2 picături de vigantol. Pediatra mea zice sa țin sticluța la întuneric și sa o schimb la 3 luni de la deschidere, chiar dacă nu s-a golit.



#785
Irina03

Irina03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 18:24

Felicitari dragelor si bebei sanatosi.Am uitat sa intreb,mie de la RM au recomandat intre 4 si 6 saptamani ecografie de sold;doctorul a spus ca ei recomanda la toti nou nascutii.Voi aveti la fel??

 

 

Ana, in Austria se face control obligatoriu in spital in primele zile ( ecografie de sold ) si apoi intre 6-8 saptamani iar. Ti-as recomanda din suflet sa o faci... fetita mea s-a nascut cu dispazie de solduri si am descoperit la controlul din spital si astfel la 5 zile avea deja montat ham pavlik( cauta pe net pt informatii ) trebuie sa il purtam

pana la 3 luni... luni am fost la control si soldul drept care era mai grav si-a revenit complet, iar stangul care nu era asa grav inca nu si-a revenit complet dar e pe drumul cel bun... am fost distrusa in prima zi cand am vazut-o asa de mica si in hamul ala dar cu timpul m-am obsinuit... mai bine acum cat e mica si nu o deranjeaza decat mai tarziu sa treaca prin operatii chinuitoare  

deci fetelor va recomand din inima sa faceti ecografia de sold, sper bebelusii vostri sa nu aiba probleme dar in cazul in care au, cu cat tratezi mai devreme cu atat sunt sansele de vindecare de 100%



#786
sweetgys

sweetgys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 225 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 01:29

Buna fetelor, Avem si noi 1 saptamana si mancam exclusiv doar san acum. Nu mi-au recomandat ecografia de sold, de ce oare trb facuta? Eu i-am facut un screenening metabolic, astempam rezultatele de sange sapt viitoare. Eu am auzit ca la 10 zile Vigantol(vit D3) 2 pic zilnic impotriva rahitismului pana la 1 an si 6 luni. Voua v-a zis?
Felicitari mamico, bafta in continuare sa ai laptic mult! Mie la intalnirea cu neonatologul de la Regina Maria dinainte de nastere ne a recomandat acest pachet metabolic, tu ce stii, e chiar util? Mie initial mi s a parut asa o afacerea de a lor, practic pt ce e? Analize preventiv n am mai auzit, ma gandeam ca Poate daca Doamne fereste observa ceva la copil sa il recomande, insa dinainte de nastere??.....

#787
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 12:06

Felicitari mamico, bafta in continuare sa ai laptic mult! Mie la intalnirea cu neonatologul de la Regina Maria dinainte de nastere ne a recomandat acest pachet metabolic, tu ce stii, e chiar util? Mie initial mi s a parut asa o afacerea de a lor, practic pt ce e? Analize preventiv n am mai auzit, ma gandeam ca Poate daca Doamne fereste observa ceva la copil sa il recomande, insa dinainte de nastere??.....

Multumesc Sweetgys,

 

Nu mi -a recomandat nimeni, am gasit eu p net, cand cautam despre celuele stem. Mi a spus asistenta de l pediatrie ca  e f bine asa pot sa stiu inainte daca o sa aiba probleme cu tiroida de ex, ca pana la 2 ani nu iti dai seama,vezi doar ca nu mai creste copilul,  daca stii de l inceput poti sa previi.Pachetul meu avea vreo 50 d analize, la Euromedics ca tot cu ei am recoltat si celule stem, altii au  pachete cu mai multe analize.

Irina03  cum ai descoperit ca avea displazie de sold? la ecografie sau se  vedea ceva in neregula?

Ronina am auzit de la alte fete ca le-a recomandat sa schimbe sticluta  de Vigantol la 3  saptamani  pediatrul,  eu inca nu am vb cu pediatrul meu.

Nastere usoara la restul fetelor!



#788
ronina

ronina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 14:12

La primul copil acum 5 ani mi-a zis și mie sa schimb sticluța de vigantol la 1 luna, dar acum mi-a zis ca si-au inbunatatit formula și e ok 3 luni.



#789
Irina03

Irina03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 07 octombrie 2017 - 09:28

Multumesc Sweetgys, Nu mi -a recomandat nimeni, am gasit eu p net, cand cautam despre celuele stem. Mi a spus asistenta de l pediatrie ca e f bine asa pot sa stiu inainte daca o sa aiba probleme cu tiroida de ex, ca pana la 2 ani nu iti dai seama,vezi doar ca nu mai creste copilul, daca stii de l inceput poti sa previi.Pachetul meu avea vreo 50 d analize, la Euromedics ca tot cu ei am recoltat si celule stem, altii au pachete cu mai multe analize. Irina03 cum ai descoperit ca avea displazie de sold? la ecografie sau se vedea ceva in neregula? Ronina am auzit de la alte fete ca le-a recomandat sa schimbe sticluta de Vigantol la 3 saptamani pediatrul, eu inca nu am vb cu pediatrul meu. Nastere usoara la restul fetelor!

 

 

La ecografia de sold am descoperit.

Displazia de sold nu se vede cu ochiul liber decat dupa varsta de 1 an cand incepe copilul sa mearga, de aia va recomand din suflet sa o faceti... am inteles ca sunt clinici in Bucuresti unde poti merge cu trimitere de la medicul de familie sau pediatru si atunci este gratuit



#790
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 07 octombrie 2017 - 13:01

Of   cate probleme pot sa apara la bebelusi sunt asa fragili.Saptamana viitoare o sa vina pediatrul la noi acasa  sa vedem ce recomandari ne face .Deocamdata in spital la 2 zile i-am facut vaccinul antituberculoza, sa vad ce doza  de Vigantol o sa-i dea.

Despre vigantol am vb cu o fata care  i-a dat  la bebe dar nu era doza buna si la 1 an sternul ramasese putin adancit asa inauntru avea rahitism, si  acum i-a marit doza la 7 picaturi pe zi.

Am grija de bebel ca de ochii din cap dar vedeti si voi  ce de pericole sunt.

Voi ii faceti baie zilnic?Mie asa mi-a recomandat dar  mi-e frica sa nu raceasca  il mai sterg si cu multe sevetele umede cand schimbam scutecelul.

I am cumparat batista sugarului  nu stiu daca sa o folosesc ca e putin infundat in nasuc





Etichetat si cu septembrie 2017, sarcina, gravida, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -