Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2017 (Dovlecei deSeptembrie 2017)

septembrie 2017 sarcina gravida bebe

795 raspunsuri la acest subiect

#31
Sorana173

Sorana173

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 11:29

Oti2101 ma bucur ca totul a decurs ok la ecograf.

 

Pentru cele care au ajuns deja la doctor ce dozaj de acid folic vii s-a recomandat? Eu am inceput sa iau de 1 mg, dar farmaciasta mi-a arata si unul de 5 mg.  Pana ajung la dr continui cu 1mg, dar era curioasa voi cat luati?



#32
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 12:00

Salut tuturor,

Mă bucur să văd atâți copii doriți cu nerăbdare aici. Mă simt nițel în plus - la noi 
”s-a prins” cam în a doua lună de când am decis că e ok, trecem la al doilea. Mi-a luat mai mult să conving soțul să avem doi copii, în schimb. 

Am un cui în suflet că n-am reușit partea cu convinsul mai devreme. Aș fi vrut să ne fie apropiați de vârstă. Dar eu sper că vor avea o relație frumoasă chiar și așa, 6 ani jumătate diferență.

Am ajuns ieri în sfârșit la ecografie. Sunt în 6 săptămâni și vreo 4 zile - DPN 1-2 septembrie, pe-acolo.
Dacă astia ingheata scoala si sapt viitoare si reduc vacanta de vara cu 2 saptamani, o sa nasc fix cand se duce fiu-meu la scoala :( Of.



#33
AdrianaBB

AdrianaBB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 13:04

AdrianaBB,multumim de primire.Tu cate saptamani ai? Nici tu nu ai primit detalii mai multe la eco din cauza asta?

 

Diuta09, teoretic am 6 sapt și 2 zile, DPN pe 6 Septembrie..Luni cd am fost Dr a zis ca e sarcina un pic mai micuța, deci probabil am ovulat un pic mai târziu; însă totul evoluează normal. Luni mi-a arată sacul gestațional și embrionul, iar pe 23 avem programare pt. bătăile inimii deși taaare mult as fi vrut sa le fi auzit de atunci.. in rest mi-a dat diverse analize (deși  am făcut f multe și in Noiembrie, înainte sa luam decizia impreuna cu medicul dacă e ok sa încercam sau ar fi indicat sa mai fixam ceva înainte). Analizele de acum conțin homelueucograma completa, sumarul de urina, anticorpi toxoplasma, HIV, trombofilie, rujeola, sifilis, diverse de ficat și rinichi, TSH cu hormonii tiroidieni și anticorpii specifici, etc. Analizele i-au fost trimise, a rămas ca ma contactează dacă e ceva in neregula, altfel discutam pe 23. Analizele pot părea multe, mi-au ieșit ok însă aici așa se fac. :)

(exceptând trombocitele sau sunt un pic peste limita superioară, acum sa vedem care e treaba cu ele.. dacă îmi poate oferi cineva mai multe INFO din experiența ar fi bine, momentan decât google mi-a oferit)



#34
AdrianaBB

AdrianaBB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 13:08

Urat poate fi considerat ce faci tu cand apesi pe Unlike la mesajele lui 2ingerasi. Tu chiar ii stii istoricul? stii ce probleme a avut in sarcinile anterioare? Eu tin minte o mama optimista si curajoasa desi a avut ceva incercari de-a lungul vietii. Felicitari 2ingerasi!

 

@ Otiliav, speram totuși ca osuparata s-a referit la faptul ca Geanina32 a avut sângerarea după ecografie transvaginala.. 

stii tu cum e, speranța moare ultima..



#35
AdrianaBB

AdrianaBB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 13:14

Salut tuturor, Mă bucur să văd atâți copii doriți cu nerăbdare aici. Mă simt nițel în plus - la noi ”s-a prins” cam în a doua lună de când am decis că e ok, trecem la al doilea. Mi-a luat mai mult să conving soțul să avem doi copii, în schimb. Am un cui în suflet că n-am reușit partea cu convinsul mai devreme. Aș fi vrut să ne fie apropiați de vârstă. Dar eu sper că vor avea o relație frumoasă chiar și așa, 6 ani jumătate diferență. Am ajuns ieri în sfârșit la ecografie. Sunt în 6 săptămâni și vreo 4 zile - DPN 1-2 septembrie, pe-acolo. Dacă astia ingheata scoala si sapt viitoare si reduc vacanta de vara cu 2 saptamani, o sa nasc fix cand se duce fiu-meu la scoala :( Of.

 

@Alexina, fii serioasă!! N-ai de ce sa te simți deloc in plus.. hai ca ești simpatica rău!! :))) Ma bucur tare ca v-a "iesit" așa de repede!! Felicitări!!

Legat de diferența de vârsta, îți pot spune decât din propria experiența: între mine si fratele meu e aproape aceeași diferența și ne înțelegem perfect, Învățând amândoi fffff multe unul de la altul. El fiind mai mic, îmi amintesc cum de multe ori m-a zguduit cu simpla lui întrebare și privirea aceea sinceră pe fata: "..dar de ce sa nu poți face X?" Așa ca nu pot decât sa te felicit pentru ca ai insistat sa mai aveți încă unul și sa fie 2!! 

Legat de școala, e vb de Ro, nu cred ca se mișcă ei atât de repede cu schimbările .. :))))



#36
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 14:28

M-am uitat pe la preturile de la privat, nu prea ma pot apropia de ele. 

Cred ca voi naste si al doilea copil in spitalul din provincie, din orasul natal. E mic si curat.
Voi ce decizie ati luat? Stat sau privat?

Ati inceput amenajarile prin casa, sau e prea devreme? Noi ne tot foim si sucim sa ne dam seama cum se vor imparti 2 dormitoare.



#37
Sorana173

Sorana173

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 14:46

M-am uitat pe la preturile de la privat, nu prea ma pot apropia de ele. 

Cred ca voi naste si al doilea copil in spitalul din provincie, din orasul natal. E mic si curat.
Voi ce decizie ati luat? Stat sau privat?

Ati inceput amenajarile prin casa, sau e prea devreme? Noi ne tot foim si sucim sa ne dam seama cum se vor imparti 2 dormitoare.

Doctora la care merg de ceva timp lucreaza la Medlife, deci in proportie de 90% probabil voi naste acolo.

 

Noi nu am inceput amenajarile, dar deja ma gandesc cum sa facem loc patutului in dormitorul nostru mic. Probabil sotul o sa doarma in sufragerie din septembrie :D



#38
Geanina32

Geanina32
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 16:27

Doctorita mea lucreaza la Sanador si la Maternitatea Bucur. Am ales Sanador.



#39
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 18:45

Pot intreba estimativ de preturi? Eu am auzit 120 mil la RM, am zis  "ok" si mi-am vazut de drum, n-am mai insistat.
Inteleg ca din 120 s-ar deduce 30, CASMB....



#40
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 18:47

Sorana, pe noi primul copil ne-a prins intr-o garsoniera inchiriata, cu mobila gazdei - o canapea destul de incomoda, desi aratoasa. Pe noi ne-a ajutat mult sa luam un patut care putea sta in 3 laturi, si sa-l asezam lipit de canapeaua pe care dormeam noi. Am continuat asa si in urmatorul apartament (2 camere). Avantajul a fost ca in loc sa ma ridic si sa ma trezesc de-a binelea noaptea pt alaptat, ne rostogoleam unul spre altul, ne gaseam si adormeam la loc. 
Cand ne-am mutat la 3 camere, am mutat copilul direct in camera sa. A fost incantat. 
Doar o idee, desigur.


Editat de Alexina, 13 ianuarie 2017 - 18:47 .




Etichetat si cu septembrie 2017, sarcina, gravida, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -