Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Noiembrie 2016 - capitolul 1


16 raspunsuri la acest subiect

#11
Astrid_

Astrid_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 13 februarie 2017 - 22:03

Salut fetelor, noi la puseu pe 3 luni, după ce dormea 6-7h legate acum iar treziri la max 2h...vai și amar de 5 nopți. Se văd în schimb achizițiile,  f preocupat de mâini,  jucării,  îi fug ochii peste tot. E un vesel, numai în zâmbete ne ține, a început sa râdă, e un simpatic. Voi ce vaccin faceți,  de la stat sau infarixul? 



#12
puiul11

puiul11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 456 mesaje

Postat 14 februarie 2017 - 19:25

Astrid ai copil cuminte daca dormea asa mult.La mine doarme seara de la 22 pana la 1,30 dapoi daca am noroc si bea bine doarme inca 3 ore si tot asa pana la 8,30. Dar daca dupa primul somn apoi trage de 2 ori se trezeste din ora in ora. 

Acum doarme si are ceva febra 38,4 , am facut astazi vaccin mai las pana la 39 apoi am sa-i dau un supozitor. Azi a fost somnolenta fata de alte zile cand doarme cca o jumate maxim o ora la 2-3 ore. In rest este ffff activa, vorbeste si suge la manute continuu.



#13
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 16 februarie 2017 - 02:32

Ma bucur sa aud vesti de la voi, fetelor. Noi am facut vaccinul de la stat, asteptam a doua doza acum in luna a patra. Ce vroiam sa va intreb, voi faceti si vaccinurile suplimentare sau doar pe cele obligatorii? Eu imi schimb pediatra caci nu imi place abordarea ei si nu mi se pare prea implicată si nici cu vaccinurile nu a stiut sa imi explice clar.



#14
Astrid_

Astrid_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 16 februarie 2017 - 23:57

Așa este,  era bine cu somnul dar și a pierdut bunul obicei, f des se trezește în continuare. Cumva văd ca a scăzut și fluxul de lapte, o fi și asta o cauză...și nu 8nteleg de ce ca el a fost mereu alăptat la cerere, nici măcar suzeta n a primit. Înghit suplimente de lactatie cu carul, sper sa o scor la capăt.

Vaccin cred ca o sa fac ror și cel pt pneumococ. ..prevenar parcă I spune dar nu acum ror pe la 6 luni prevenar la 1 an, sa fie puține doze. La cel mare n am făcut decât schema clasica, pe atunci 2 doze de infarix erau de la stat, 2 plătite.  Dar cum intra bb în contact zilnic cu fratele său care merge pe la grădiniță, locuri de joacă etc e mai mare risc.



#15
puiul11

puiul11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 456 mesaje

Postat 08 martie 2017 - 17:15

LA MULTI ANI DE 8 MARTIE!!! Cum sunteti mamici?? Dar bebelusi? Noi ne apropiem de 4 luni si tot odata incepe sa iasa si primul dintisor. Bebelina nu mai sta doar pe spate imediat se intoarce pe burta. Incet incepe sa isi impinga si picioarele sub burta si se taraste. Cu somnul nu stam stralucit, ziua are somn doar de juma de ora la fiecare 2 ore , dar noaptea ceva mai bine cu trezire la 3 ore, dar alte ori si mai des.

De supt suge de cate ori cere se impinge in mine la san si atunci ii dau, nu avem un program. 

La voi cum este? Au crescut si bebelusi vostrii, cum va descurcati?



#16
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 28 martie 2017 - 17:03

Buna si de la noi!!

Mai cateva zile si are si puiul meu 5 luni. A descoperit si el intoarcerea pe burta si acum mai mult asa sta. Si in somn se intoarce si tre sa fiu atenta sa nu stea cu fata in jos, in rest am trecut si de prima bronsiolita de care nu a scapat fara antibiotic. Dar e un cumintel, doarme bine si-a facut program ziua are trei somnuri si noaptea se culca pe la 7 seara si se trezeste de doua ori odata pe la 1 si odata pe la 5 si la 7 e trezireaaaa 

De mancat mananca doar san si acum cu toate ca nu e vreun grasun (avea 6 kg si 64 cm la 4 luni) dar nu vreau sa incep diversificarea inainte de 6 luni.

A inceput careva diversificarea mai repede? Cum e?



#17
Astrid_

Astrid_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 31 martie 2017 - 21:03

Otilia al meu are 5 luni și am început zilele astea pt că e f interesat de mancare, numai cu gura căscată sta când mâncăm. M a convins când mi a prins mana în care țineam o pară și imediat a început s o molfaie. Oricum am început ușor, o linguriță de avocado pasat în lapte matern ieri, 2 azi. O sa continui cu piure de rădăcinoase dar la fel regula de 3 zile respectată și cantități f mici. El se vede ca I dornic dar se frustrează ca nu știe sa înghită bine, prinde el lingurița și o tot molfaie. Oricum nu te baza pe cine știe ce câștig în greutate de la mâncare în primele luni, pana testează ei gusturi, consistente etc nu ajunge mare lucru în stomac. Și eu am zis ca nu încep pana la 6 luni dar de vreme ce s a descurcat sa ronțăie para și sa inghita chiar și bucatele de coaja am zis ca un pic de obișnuință cu mancarea nu strică, mai ales ca ziua nu prea mai are răbdare sa suga.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -