Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de iunie 2016 - capitolul 3


1052 raspunsuri la acest subiect

#31
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 15:37

Preventiv fier, fara analize, etc? Si daca i-a iesit la 5 luni sideremia ok? Nu am mai auzit, nu mi-au zis :S

 

Ooka, bine ca sunteti bine!

 

A mea a inceput sa manance brusc (ptiu ptiu sa nu o deochi :)))) de ieri. I-am facut o chestie mai curgatoare si se bat turcii la gura ei. Accepta pana si bavetica



#32
mandarina2

mandarina2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 15:53

Bine v-am găsit in capitol nou!

 

Nu prea am mai avut timp sa scriu pentru ca al meu pitic vrea numai in brațe, plus ca doarme foarte prost. Azi noapte ne-am plimbat prin casa de la 2:30 la 4:30, iar la 5:30 s-a trezit cu totul.

Nu am nici cu ce sa ma laud, tot nu vrea sa mănânce, își pune mâncare in par, in nas, in ochi, numai in gura nu. Nu ma lasă cu niciun chip sa-i bag lingurița in gura, doar el are voie sa faca asta si bineînțeles pierde tot conținutul pe drum.

Nu am avansat nici cu statul in fund, îmi da impresia ca nu ii place. In schimb vorbește toată ziua - eu il învăț sa spună ma-ma si el îmi raspunde ta-ta :). 

 

Gata, m-am vaitat :). 

 

Cat, vacanța frumoasa! Poohy, felicitari lui Lizzy, Matei nu ridica deloc fundul de jos, e un leneș, poate ar trebui sa ma gândesc la ceva ședințe de kinetoterapie. Ooka, multă sănătate lui Vladimir! Adina, sper sa ii revină apetitul Sarei, te înțeleg, si pe mine ma dispera Matei. 


Editat de mandarina2, 15 decembrie 2016 - 15:57 .


#33
oani81

oani81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 16:06

As incerca sa atasez documentul dar nu cred ca pot. Se numeste Ghid preventie 2016. Nici eu nu eram de acord cu treaba asta. De aceea am si facut analize. Dar chiar si in urma analizelor ni s-a recomandat fier pentru ca erau in limite dar spre limita de jos. Ah, uite- aici, mai jos pe pagina, este ghidul cu nr.6: https://edu-cnsmf.ro...php?page=despre


Editat de oani81, 15 decembrie 2016 - 16:09 .


#34
Adinastefanita

Adinastefanita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.844 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 16:33

Da,Mandarina e groaznic,nici lapte nici mancare,eu sincer am inceput si cu fructele,le mananca putin mai bn dar nu excelent

#35
oani81

oani81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 16:43

Mandarina, poti incerca lingurita cu rezervor. Cand ajunge cu ea la gura apesi pe rezervor si iese piureul si cred ca ai sanse mai mari sa ii ajunga ceva si in gurita. Eu zic ca e bine totusi ca vrea sa pape singur. Macar incearca.



#36
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 16:44

vai, imi dati emotii cu diversificarea asta. al meu insa nu doarmre ziua deloc. seara se duce spre ora 11 cu somnul, se trezeste tot la 2 ore. in schimb a avansat repede cu rostogolitul. nu l mai pot lasa deloc nesupravegheat. urla sa l pun in fund sprijinit. trancane cu noaptea in cap. mai nou plange cu lacrimi. 



#37
Adinastefanita

Adinastefanita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.844 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 17:06

Ohoo,astea cu lacrimile....si la noi e la fel,ti se rupe sufletul cand ii vezi cum se scurg lactimile pe obrajorii lor

#38
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 17:26

Îmi pare rău :(

 

Adina, poate sunt dinții?  Am tot citit ca mulți copii nu mănâncă în perioada asta. 

 

Mandarina, poate totuși îi poți da finger food. Sau poate merge lingurita num-num, ca doar pentru asta e. A mea (de ieri) ia și ea lingurita și ronțăie,  dar deschide și gurita (nu am încercat cu num-num).

 

În fund sta, doar ridica fundul cu picioarele in general întinse dar și neintinse, dar nu da semne sa o ia de-a busilea în curând. Mandarina, are destul timp sa stea în fundulet, dacă pediatrul a zis ca e ok eu nu m-as stresa.

 

Lizzy vorbește deloc, a zis o data mama la 6 luni fix și de atunci nimic. De marți si-a descoperit glasul, dar doar aaa-ee-aaa zice. Eu nu țineam minte sa fi vorbit cei mari așa devreme (7-8 luni îmi aminteam pentru ma-ma, ta-ta) dar dacă ziceți voi, poate ar trebui sa mă îngrijorez? 



#39
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 20:59

Ooka, sa fie doar de la dintisori!

 

Adina, sa treaca repede faza asta!

 

Bravo, Lizzy! 

 

Am facut si noi azi doza a doua de hexacima. Sper sa fie ca prima data, fara efecte adverse. La greutate nu stam super. in ultima luna aproape 400 g. peste o sapt o sa-i introduc carnita, apoi galbenus.

 

A mea nu sta singura in fundulet. Am inceput sa o mai pun la exersat. Ai vostri se aseaza singuri in fundulet sau ii puneti voi? Pediatra ne-a sugerat sa mergem la o evaluare la kineto.

 

In schimb, gangureste mult, isi admira manutele, da usor jucariile dintr-o mana in cealalta, are o mare placere sa rupa servetele.

 

 

 



#40
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 21:01

Pt dureri gingivale ne-a recomandat multi-mam babydent. 


Editat de MIMA2016, 15 decembrie 2016 - 21:02 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -