Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Millennial kids si noi, parintii ...

parenting milenials

16 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 16:56

Sigur - orice observatie poate cadea in capcana de a generaliza. Eu ca parinte de adolescent  - pot, din punct de vedere personal sa am o sinceritate cruda. Da - ne-am crescut copilul intr-o lume diferita de lumea noastra cand eram copii. SI poate ca l-am si pamperizat - dar cine nu face asta?

 

Eu parca  - aveam mai multa grija pentru banii parintilor - ma bucuram extrem la o hainuta sau la punga cu portocale -  nu faceam nazuri la mancare - nu ceream bani ori de cate ori ieseam in oras cu prietenii.

Si apoi - desigur, nu stateam cu nasul in telefon - atat de mult incat trebuie sa zbier sa il lase jos la masa, nu ceream wifi peste tot, nu refuzam friptura la restaurant pe motiv ca  nu e prea done ...Petrecerile trebuie sa contina si niste alcool, boxe de muzica de vine politia, fetele stau pana pe la 4 dimineata, inca din liceu se pune problema sexului oral de la prima intalnire.

 

Sunt acesti milenials un pic deconectati?  Da, cred ca sunt - sunt un pic deconectati de o realitate dura, pe care, din fericire nu o cunosc. Prieteniile se leaga pe social media, pozele cu desertul se trimit rapid pe Snapchat, gagicile se cauta pe Tinder ... [bib]



#12
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 17:18

Copiii sunt crescuti in alte conditii azi si au acces la o alta tehnologie.

 

Eu nu cred ca asta ii face fundamental diferiti. Societatea difera, lumea in care traiesc e diferita de a noastra cand eram ca ei.

 

Totusi valori fundamentale se pot transmite prin continuitate intre generatii. De ex. respectul pentru munca si implicit valoarea banului, modestia, empatia etc etc.

 

Copiii millenials de aici incep de pe la 16 ani cate un job part time si isi castiga bani d evacante chiar daca parintii lor au acesti bani sa li-i ofere.

 

Redactor, parca spuneai ca si baiatul tau isi ia un astfel de job, daca ma Insel si te confund cu altcineva imi cer scuze.



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 17:20

FLeur, copilul meu lucreaza uneori voluntar in vacanta insa nu are timp de job part time. Are mult de invatat si face si muzica. No way sa il imping catre un job part time pentru ca daca o face adio studii. Cerintnele de facultate sunt inalte si trebuie ori-ori.

 

Scoala are un nivel ridicat. Cerintele sunt foarte mari. Sunt colegi care s-au lasat de scoala la 16 ani si lucreaza insa by by studii....



#14
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 19:00

Aici un job part time in timpul verii nu impiedica studiile.

Era doar un exemplu cum poti pune un copil millenial in contact mai direct cu realitatea.

Voluntariatul e un altul si din cate stiu multe universitati prestigioase au ca regula scrisa sau nescrisa voluntariate in dosarul candidatului la admitere.Tocmai in ideea de a avea studenti care, pe langa calitati intelectuale, sunt si grounded,  in contact si implicati in realitate.

 

Copilul meu e de gradinita, stiu, nu ma calific sa vorbesc despre generatia millenial dar, coincidenta, chiar zilele astea ma gandeam sa ma ofer acum in preajma Craciunului sa voluntariez insotita de baiat intr un camin de batrani. Sa le citim, sa i ajutam la cumparaturi sau ei sa i citeasca celui mic, sa le tinem companie. Sa vada si baiatul cum traiesc batranii singuri, el care mai are un singur bunic si acela departe.

 

Scuze daca m am indepartat de subiect.



#15
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 21:33

Asa, revenind la mileniali. 

 

In generation me spune autorul ca au trasaturi pronuntate  d incredere in sine si toleranta, dar sunt si puternic narcisisti si self-entitled, caruia nu stiu sa-i zic in romaneste. 

 

In acelasi timp ai un puternic spirit civi csi sunt preocupati de probleme sociale.

 

vad asta la student leaders cu care intru in contact in diverse proiecte si vad asta si la tinerii nostri angajati milenials. Vorbesc cu oricine de la egal la egal, nu au nici un simt ierarhic, sunt muncitori si energetici.

 

majoritatea dintre ei au muncit in liceu si facultate dar au si datorii, asa ca muncesc din greu sa le plateasca.

 

din nou, vorbesc despre tinerii cu care intru eu in contact.

 

asa ca desi multi cercetatori si multe aricole ii caracterizeaza destul de negativ, la noi sunt multe  voci care le recunosc calitatile, pe buna dreptate.



#16
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 21:36

Acuma revin la punctul meu de vedere intial, caci daca e sa vorbesc de generatia copiiilor mei, vorbesc de igen (gen z)

 

apoi ei, da, sunt inca tinerei, abia prin liceu, copiii din generatia asta. Sunt afundati in internet :) si asta ii face foarte, foarte cuminti :)))

 

 

Generation Z is generally more risk-averse in certain activities than earlier generations. In 2013, 66% of teenagers (older members of Generation Z) had tried alcohol, down from 82% in 1991. Also in 2013, 8% of Gen. Z teenagers never or rarely wear a seat belt when riding in a car with someone else, as opposed to 26% in 1991.[47]

Research from the Annie E. Casey Foundation conducted in 2016 found Generation Z youth had lower teen pregnancy rates, less substance abuse, and higher on time high school graduation rates compared to Millennials. The researchers compared teens from 2008 and 2014 and found a 40% drop in teen pregnancy, a 38% drop in drug and alcohol abuse, and a 28% drop in the percentage of teens who did not graduate on time from high school.[50][51]



#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 00:00

Pai, Aqai, mie mi se pare o veste bună, poate că ei vor aduce schimbarea si responsabilizarea de care are toată lumea nevoie. Cei pe care îi cunosc eu sunt tare preocupați de integrare, drepturi, corectitudine, asumare, așa că eu abia îi aștept să devină maturi, să învățăm de la ei!





Etichetat si cu parenting, milenials

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -