Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Millennial kids si noi, parintii ...

parenting milenials

16 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 10:19

Se vorbeste tot mai mult despre Millennials - Millennial Kids - acei copii nascuti dupa 2000. COpii nascuti in pufulet, cu parinti super saritori (ca noi) care am stat si am citit serios despre parenting, despre cum sa le oferim o viata cat mai buna, sa nu le lipseasca nimic ... stiti voi. 

Noi cei care cantam pe vremuri ... noi in anul 2000 cand nu vom mai fi copii ... iata ca avem copii Milenials... niste ratuste nascute in puf.

 

Insa, tot mai multe voci spun ca acesti kids - ai nostri deci sunt cam decuplati de realitate. Ca sunt prea idealisti, ca isi doresc toul cat mai usor si ca sunt cam superficiali.

 

Citeam azi un articol despre ei - si mi-a sarit in ochi acest paragraf

 

I have long noticed that a good number of children now known as Millennials seem to believe that a life without drama is a life without meaning. And so, because life is not drama, they manufacture it out of the mundane. Every insult is cause for drama. Every conflict is cause for drama. Every disappointment is cause for drama. Every bump in the road is cause for drama. This is the inevitable consequence of a childhood that is high on indulgence and short on reality.

 

voi ce credeti? Va invit la dezbatere.  [flo2] 

Si eu am un milenial acasa .... [bib] 



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 13:40

Multe generalizari in textul de mai sus. Cum adica decuplati de realitate? Micutii dau piept cu realitatea incepand cu gradinita, apoi scoala.

Ca incercam sa i ferim de ce i urat in realitate, violenta, limbaj vulgar, mizerie, saracie...e normal, fiecare generatie de parinti procedeaza asa.

E drept ca sunt tot mai cocolositi copiii, cei nascuti inainte de 2000 tot asa erau.

 

Nu vad in ce millenias sunt diferiti. Poate expusi la mai multi stimuli dar si surse de stres si, da, poate de alienare ( net, jocuri video).



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 13:50

Fleur - nu generalizez cand imi spun punctul de vedere. Am si eu un milenial acasa. Fiecare isi poate spune parerea fara a generaliza.  [flo2]

 

Decuplarea de realitate cred ca este efectul faptului ca acesti copii - nascuti in jurul anului 2000 (care acum sunt adolescenti) sunt mereu conectati la lumea virtuala a mediei sociale.

 

Stiu ca de acolo isi iau stirile, acolo isi comunica emotiile, acolo isi expun viata si sentimentele. Acolo isi fac prieteni si acolo de decupleaza -des - de realitate.

Am un adolescent si stiu ce spun.

 

Cred ca m-am exprimat bine - a fi milenial nu e cel de gradinita de acum ci acei copii nascuti in jurul anului 2000 - care acum sunt adoelscenti.



#4
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 15:48

Redactor, copii nascuti dupa late 90s, early 20s nu mai sunt millenials. Ci igen (centennials, gen z)

 

socio-statistic prezinta alte carecteristici decat millenials.

 

despre care generatie si generalizari vrei sa vorbim, din cele 2?



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 16:11

- The millennial generation is the generation of children born between 1982 and 2002.

 

- Millennials. In October 2004, researchers Neil Howe and William Strauss called Millennials "the next great generation," which is funny. They define the group as "as those born in 1982 and approximately the 20 years thereafter." In 2012, they affixed the end point as 2004.

 

Da, la Milenials ma refer. La ei ma refeream.



#6
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 16:15

Nu cred ca e neaparat un acord... adica perioadele sunt destul de fluide. Cred ca depinde pe unde te uiti, diverse surse dau datele astea si practic cam ultima decada sin intindera fiecarei generatii o gasesti fie ici fie colo in functie de ce citesti.

 

la noi se folosesc mult genul asta de statistici pentru ca in functie de caracteristicile generale se adapteaza programe pt studenti ( gen camine, programe in camine etc, nu neaparat academice)



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 16:16

ok - poate ca granita e permeabila - insa eu de exemplu ma refer la copiii care sunt nascuti +_ 2000



#8
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 16:27

Da, tocmai ma gandeam si eu ca daca ai copii nascuti chiar la inceputul anilor 2000 atunci e la limita :))) stii, ca la zodii, :) cred ca apartin un pic in ambele directii.

 

acum, parerea mea, e ca mai conteaza si cum te identifici tu ca parinte. Millenials mai sunt definiti si ca " Millennials are sometimes called Echo Boomers,[7] due to them being the offspring of the baby boomer

 

 

Mno, nu incerc sa starnesc o controversa sau sa dezbat exact anii, ca sunt deja o multime de sociologi care fac asta, dar inclin sa cred ca generatia noastra (adica si tu si eu:))) a adus pe lume si crescut copii in alte circumstante decat the baby boomers, cu alte posibilitati si alte constrangeri, determinad caracteristici altele decat cele mileniale.

 

acum, of course, statisticile astea nu se aplica estului europei :). Adica baby boomers, gen y si oarecum poate si milenialii timpurii est europeni au avut cu totul alte conditii socio-economice decat cei vestici. Chiar diametral opuse as zice :)

 

dar pe final de mileniali, inceput de gen z cred ca diferentele s-au estompat in marea majoritate.



#9
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 16:29

Sa stii ca o sa revin sa povestim despre cum sunt perceputi studentii nostri ca mileniali in comparatie cu statisticile, daca vrei :) dar acu' tre' sa maretrag.

 

mai zic numai ca e de bine, sa stii :)



#10
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 16:48

 

I have long noticed that a good number of children now known as Millennials seem to believe that a life without drama is a life without meaning. And so, because life is not drama, they manufacture it out of the mundane. Every insult is cause for drama. Every conflict is cause for drama. Every disappointment is cause for drama. Every bump in the road is cause for drama. This is the inevitable consequence of a childhood that is high on indulgence and short on reality.

Cand am zis generalizare, ma refeream la textul asta de articol pe care l-ai citat, nu la parerea ta personala.

 

Dealtfel putem sa generalizam cand ne spunem parerea, nu-i asta o problema.

 

Acum am inteles mai bine ca te referi la copiii nascuti in jurul anului 2000, nu in 2012 ca al meu.

 

Cunosc mai bine copiii pana in 11-12 ani, sunt rasfatati, da, capriciosi, da, enfants-rois cum sunt numiti pe aici, unii. Nu mi se par totusi mult diferiti de generatiile anterioare.

 

Este interesant de analizat impactul media sociale si realitatii virtuale asociate acestora si jocurilor in viata lor.





Etichetat si cu parenting, milenials

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -