Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Cum stati cu premenopauza?


132 raspunsuri la acest subiect

#21
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 12:48

Totusi, daca femeile care intra in menopauza au deficit de estrogeni, eu de ce-am primit pentru sani unguent cu progesteron? Sanii mei sunt umflati si durerosi cam de 3 luni. Uneori durerea mai scade din intensitate, dar nu de tot.

Pilozitatea pe fata este tot de la lipsa de estrogeni, nu? Cam de doi ani, am observat ca trebuie sa-mi epilez mai des mustata si barba. Firele sunt mai lungi iar unele si-au schimbat si culoarea. Sa nu va inchipuiti ca sunt "femeia cu barba" [:-)))] dar fata de perioada anterioara sunt ceva schimbari.

ca bine zici, si eu am observat asta, tot de vreo 2-3 ani, am vreo 4-5 fire rebele si tepoase care tot imi apar in zona barbiei, in acelasi loc. mustata e la fel ca in trecut, nu observ modificari.



#22
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 13:13

[:-)))]

 

ca bine zici, si eu am observat asta, tot de vreo 2-3 ani, am vreo 4-5 fire rebele si tepoase care tot imi apar in zona barbiei, in acelasi loc. mustata e la fel ca in trecut, nu observ modificari.

Ce credeai ca tu scapi de menopauza? 

 

Eu am observat la mine ca si aspectul unghiilor s-a schimbat, iar pielea fetei si-a pierdut din elasticitate. Nu arata tot timpul ca un cearsaf botit, dar uneori nu ma recunosc. Si ma enerveaza chestia asta de numai. Tocmai eu, care ma tineam supla si fara riduri la 40 de ani...Nu-mi place! Absolut deloc nu-mi place!

 

Trebuie sa studiez treaba asta cu estrogenul mai amanuntit si sa vad pe ce dieta trec, ca daca o las asa, nu cred ca ajung teafara la menopauza.

La doctor nu ma duc ca-mi prescrie anticonceptionale obligat fortat. Am mai trecut prin experienta asta cu anticonceptionalele acum cativa ani si ma simteam tot ca acum, adica mizerabil.


Editat de mianda, 07 decembrie 2016 - 13:13 .


#23
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 13:31

   La premenopauza nivelul estrogenilor scade si cei totusi produsi de corp nu se mai impart corect.La tine s-au dus la tzitze probabil,la altele se duc la nivelul genital(aparitia fibroamelor,hiperplaziilor,etc).Dand cu progesteron pe tzitzi contrabalansezi situatia:)).Cele cu hiperplazii primesc de exemplu tratament cu ovule de progesteron.

   Uitasem ca exista si plasturi transdermici care pot ajuta corpul.



#24
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 13:52

   Hai ca am limbarnitza:))

   Pt firisoarele in plus e doar o faza,momentan dispar la smulgere dar in timp nu inseamna ca vom deveni femei cu barba.

   Pielea isi recapata aspectul daca ne hidratam corespunzator,eliminam cofeina(nu inseamna ca nu bem o cafeluta...dar nu trebuie sa golim cafetiera,exista cafea din cereale sau decofeinizata pe care o putem bea).Pielea mai are nevoie de antioxidanti si calciu ca sa isi pastreze elasticitatea,am mai citit ca si de grasimi bune(asta mai rar am intalnit in articole,dar grasimile bune ne pot ajuta si pe alte fronturi).Fructele,mai ales cele de padure,legumele fresh sunt sursa buna de antioxidanti.Calciul se gaseste in lactate,dar il gasim si-n semintele de susan negru,migdale,coacaze negre,catina,fistic,etc...dar pt a se lipi in organism avem nevoie de vit D3.Cum suntem in sezonul cu un soare zgarcit se poate suplimenta cu vit D3 picaturi sau pastilute.

   Pt maini si unghii cremele cu calciu ne pot fii de ajutor.

   Nu eliminati grasimile din alimentatie(asta daca nu aveti indicatii pt asta),estrogenii au nevoie de lipide pt a fii metabolizati corect de organism.

   Ingrasatul excesiv poate fii si o dereglare a tiroidei,data tot de premenopauza,dar poate fii data si de alte dereglari.Ajutam tiroida sa functioneze corect prin consumul de alimente bogate in iod(asta daca nu avem afectiuni ale tiroidei) si seleniu.De asemenea folosirea excesiva de produse antibacteriene lenevesc tiroida,distrug si bacteriile bune de pe piele si fortam tiroida sa tot produca.Bacteriile bune de pe piele,din intestine,din vagin mentin tiroida in functii normale.Consumul de prebiotice si probiotice o ajuta.



#25
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 14:38

48 ani, la menopauza de 6 luni. In ultimii 3-4 ani, "am dus-o" cu Orgametril, pana cand medicul a spus, stop, ajunge, lasa organismul sa-si urmeze cursul.

 

Bufeuri, oboseala, kilograme in plus desi ma straduiesc sa mananc mai putin ca inainte,trecerea brusca de la o stare la alta. Acum sunt vesela ,fericita, iar in clipa urmatoare, sunt trista, nervoasa, nimic si nimeni nu-mi intra in voie.

 

Ce sa spun? Nu e placut, dar incet,incet te obisnuiesti si cu aceasta etapa din viata.

 

Ce am luat? Capsule Evening Primrose Oil, ceai de trifoi rosu, de salvie, emocalm sau antistress. Pare ca m-au ajutat. Cel putin bufeurile s-au rarit.



#26
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 15:23

Pe mine ma sperie sa ma joc cu hormonii. Voua nu va e frica sa luati estrogen?



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 15:31

Eu va citesc cu un ochi, ma regasesc partial in ce descrie @buflea, dar mi-e rusine sa scriu. Profit de curajul vostru.



#28
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 15:41

Pe mine ma sperie sa ma joc cu hormonii. Voua nu va e frica sa luati estrogen?

Ba da, mie-mi este frica. De aia nici nu folosesc rema aia pentru sani, dar cu fitoestrogeni din alimente voi incerca.

 

Vezi c-ai promis de ieri ca azi te desfasori. Asteptam descrierea simptomelor tale.  [flo2]

Oare nu-i posibil sa mutam acest subiect pentru o perioad la generale? Aici cred c-o sa moara repede ca nu-i vizibil. Abia l-am gasit eu. [:)]



#29
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 15:42

Mianda, am povestit mai sus ce simtome am.  [flo2]

 

IAr despre mutarea subiectului - zau ca acum, de cand subiectele urca sus cand sunt active nu are rost. In plus e ceva de femina intim  [flo2]



#30
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 15:44

48 ani, la menopauza de 6 luni. In ultimii 3-4 ani, "am dus-o" cu Orgametril, pana cand medicul a spus, stop, ajunge, lasa organismul sa-si urmeze cursul.

 

Bufeuri, oboseala, kilograme in plus desi ma straduiesc sa mananc mai putin ca inainte,trecerea brusca de la o stare la alta. Acum sunt vesela ,fericita, iar in clipa urmatoare, sunt trista, nervoasa, nimic si nimeni nu-mi intra in voie.

 

Ce sa spun? Nu e placut, dar incet,incet te obisnuiesti si cu aceasta etapa din viata.

 

Ce am luat? Capsule Evening Primrose Oil, ceai de trifoi rosu, de salvie, emocalm sau antistress. Pare ca m-au ajutat. Cel putin bufeurile s-au rarit.

Am citit ca poti spune cu certitudine ca esti la menopauza doar daca n-ai mai avut menstruatie in ultimele 12 luni. Daca la tine-s numai 6, bucura-te, oficial nu esti la menopauza! [:-)))]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -