Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Cum stati cu premenopauza?


132 raspunsuri la acest subiect

#11
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 04:57

Va salut si eu de la inaltimea celor 47 de ani. Va salut dintre bufeuri, balonari, si swing moods ...azi am avut o zi buna, dar in weekend toti din casa m-au calcat pe nervi. Dar sa vedeți ce nervi am la serviciu, de zici ca e businessul meu personal.

 

Cand mi-a venit ciclul acum 2 luni m-am luminat de bucurie  [:)] . M-am simtit inca tanara si neliniștită. Intre timp m-am liniștit, nu l-am mai vazut de atunci.

 

Da, imi cade si mie parul, iau in greutate din nimic, ma ustura ochii si ii simt uscati, lubrefierea la actul sexual este o amintire placuta, noroc ca placute sunt la atingere lubrefiantele de silicon din comerț ...ah, daca libidoul s-ar masura, cred ca mi-ar da cu minus.

 

Dar exista o soluție la toate. Cand plec in concediu, am o trusa personala care cântărește jumatate de valiza - spuma volumizanta de par, atat cat mai am, macar sa stea valvoi si neaparat vopsit la radacina cu ... spray-ul de vopsit radacinile albe  [:)]  ...solutia de întărit unghiile, crema de maini, picaturile llubrefiante pentru ochi, alte lubrefiante, șervețelele demachiante, crema de față, fardurile, crema de sters fardurile, pastilele de cap, pastilele de alergie, ochelarii de citit, deodorantul, parfumul ...Undeva sub toate accesoriile astea, am fost si m-am afisat si naturala. Undeva, candva am fost si tanara  [:)]

 

In incercarea de a face pace cu timpul, pe care pare ca nu-l intereseaza framantarile mele, cel mai tare ma deranjeaza zilele in care nu am energie. Trag linie la sfarsitul zilei, cand cad lata de oboseala si nu pot dormi ...si deasupra liniei nu gasesc nici un munte mutat din loc care sa imi explice epuizarea. Dintr-o data mi-e greu sa fac si treburi domestice - sa gatesc, sa aspir, sa plec de acasa. As zace si daca ma tarasc pe canapea si o fac, parca ma dor oasele de plictiseala. Si ma mai mir ca sunt nefericită, ca nimeni nu ma apreciaza, ca toti ma iau for granted , cand nici macar eu nu ma inteleg. Dar am si zile cand fac multe si tot epuizata, zambesc cu aroganță timpului si ii spun printre dinti "inca mai pot".

 

Nu stiu daca toate astea se vor vindeca. Mi-e ca atunci cand trec, lasa loc altora ...mai noi, mai grele, mai grave. Dar ma consolez citindu-va si pe voi si spunând in barba ca nu sunt singura si e normal, timpul trece si imi demonstreaza fizic ca am trecut de jumătatea vietii.



#12
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 07:10

Ha, ha, Buflea, ce bine ai zis!  [flo2]

 

Pierderea de energie ma enerveaza si pe mine, groaznic. Bravez si incerc sa ma revansez facand multe in weekend. Oare de ce scaderea hormonilor ne seaca de energie? Voi studia problema.



#13
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 07:29

Mianda, sincer ma indoiesc ca tu esti la premenopauza la 42, pot fi unele dereglari hormonale cu diverse cauze.

 

In locul tau as face analize hormonale sa ma lamuresc.

 

Vezi sa nu fie vreo surpriza, placuta sau mai putin, voi stiti...

 

Edit ca am uitat sa spun ca eu am nascut la 42 de ani.

Si ca am avut primul cm f precoce, la 9 ani. Stiu ca se spune ca precocitate la cm inseamna si precocitate la ( pre)menopauza.

 

Premenopauza este. Dureaza in medie 5 ani pana la instalarea menopauzei.

 

Si eu stiam ca precocitate la cm inseamna precocitate la menopauza si stateam linistita din acest punct de vedere, mie venindu-mi menstruatia cam pe la 15 ani. Este genetic. Conteaza cu cate ovocite te-a inzestrat mama natura. cand s-au terminat, asta este!



#14
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 07:44

La 2 m-am culcat asta noapte. Sunt chiauna de somn. Aveam o stare de agitatie si tensiune ca si cum as fi baut nu stiu cate cafele. Si-mi simteam obrajii fierbinti, chiar daca in rest imi era frig.

Nici cu caloriferul deschis nu mai pot dormi noaptea. Simt ca nu pot respira daca aerul e cald. Tocmai eu, care inainte eram in stare sa-mi mut perna pe el...

M-am trezit la 6, transpirata toata.

Exista si un lucru bun in toate astea, am o multime de pijamale noi, neputand folosi aceeasi pijama 2 nopti la rand  [:)]

Acum imi beau cafeaua. Pana si asta-mi sta in gat, iar uneori beau doar jumatate. E exact ca atunci cand eram gravida. Parca nu o pot inghiti.

 

Revin mai tarziu cu celelalte stari. 



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 09:25


M-am trezit la 6, transpirata toata.

Si mie mi se intimpla sa ma trezesc lac de sudoare.Bine,eu nu am fost "prietena"cu caldura niciodata,dormitorul nu cunoaste caldura caloriferului si eu totusi ma trezesc uda de transpiratie.

 

Si eu cred ca mianda e la premenopauza,si la mine tot la virsta aia a inceput,eu insa am cicluri regulate,deci probabil ca starile astea vor mai durea.Mie prima mentsruatie mi-a venit pe la 13 ani...deci....probabil ca mai dureaza.

 

M-am regasit in nervii Buflei la servici,adica nu ca as avea nervi doar acolo,insa acasa stiu de unde provin nervii si ii tin in friu(pe proncipiul ca familia nu trebuie a sufere ca sunt ei la premenopauza [:D]  exact asta e principiul meu de citiva ani)insa la servici ,habar n-am de ce nu aplic principiul asta.Ia sa ma gindesc de acum mai profund la aspectul asta,



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 10:00

Buna fetelor - da, sunt si eu membra in acest club. 

Mi-a placut foarte mult sinceritatea lui Buflea  - foarte bine spus. Sunt atat de multe tabu-uri despre pre-menopauza, peri-menopauza sau cum s-o mai numi ea... incat ce spui tu e balsam la suflet.

 

De la latitudinea celor 40 de ani in the sunny side - ma rog, sa nu spun mai mult si pentru ca ne place sa jonglam cu varsta... incep si eu sa ma consolez ca o fi o etapa a vietii care trebuie trecuta.

Da, am schimbari bruste de mood, insomnii uneori, ma trezesc uneori pe la 3 noaptea si nu mai pot adormi decat daca citesc dintr-o carte de Neagu Giuvara, am palpitatii uneori si documentandu-ma am vazut ca si Oprah spunea ca a fost socata de aceste palpitatii pre-menopauzale .., am o gama de spume de par pentru volum, am stari mai depresive si hiperventilatii ...etc.

 

Pentru mine insa functioneaza o pastila minune. Jogging-ul de dimineata. M-a vindecat de hiperventilatii, de depresie si de lipsa de energie. 

 

Da, dragelor, asa e cu femeile - toata viata trecem prin stadii si toata lumea se astepta sa functionam la perfectiune. Insa, poate de asta suntem mai puternice  [:)]



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 10:03

mianda, 42 e un pic precoce dar foarte posibil.

Pentru acele stari de stres din timpul noptii cand nu te poti odihini iti recomand sa practici aceasta respiratie Yoga - te va ajuta sa te calmezi si vei adormi repede.

 



#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 10:39

hm. eu am 46 de ani si in afara de oboseala si ceva nervi pe care ii pun pe seama varstei si eventual unei carente de fier, alte manifestari de genul celor descrise de voi nu am. dar va citesc cu atentie, sa stiu la ce sa ma astept in viitor.

prima menstruatie am avut-o in clasa a 8-a, pe la 14 ani asadar.

mama mea nu a intrat la menopauza deoarece s-a operat pana sa implineasca 50 de ani (histerectomie), asa ca a intrat fortat la menopauza, in urma operatiei.

 

ce am observat diferit fata de anii anteriori : am inceput sa transpir la nivelul scalpului si pe fata, de la tample in jos, la efort sau la stat mult cu mainile in apa calda. cand spal vasele cu mana (rareori, ca am masina), imi "curg apele" pe fata, pe ceafa si pe langa urechi.

 

dar pentru ca in ultimele 3 luni am slabit vreo 7 kg (am inceput sa fiu mai atenta la alimentatie si sa nu mai cedez poftei de rontait si de dulce), parca-parca s-a mai atenuat chestiunea cu transpiratia capului si a fetei.



#19
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 11:18

   Bun subiect,faina tema de dezbatut.

   Cand ai 40+ parca e in natura lucrurilor sa apara,dar cand ai sub 35 te sperie groaznic.Eu ma incadrez in cea de-a doua categorie,acum am 38 si de 2ani am invat sa domolesc simptomele.O varianta sintetica ar fii folosirea ACurilor bifazice care pastreaza un echilibru hormonal in corp,iar alta varianta ar fii alimentatia,bogata in fitoestrogeni(leguminoase,cereale integrale,etc) si sportul(sau miscarea zilnica oricare ar fii ea).Transpiratiile nocturne si palpitatiile apar rar,durerile de articulatii au disparut,uscaciunea vaginala a disparut,parul a ramas o problema(dar neglijabila la mine),greutatea e sub control,insomniile apar f rar(in perioade superaglomerate),nervii...astia inca nu-i pot controla:)))

    Din punctul meu de vedere cel mai important e sa combatem uscaciunea vaginala,o flora insuficienta ne predispune la infectii/boli,nu avem nevoie de ea numai cand facem sex.Varianta sintetica care ajuta sunt gelurile/ovulele cu estrogeni,varianta naturala e o alimentatie bogata in prebiotice si probiotice si fitoestrogeni.Tincturile,ierburile minune si alte zemuri comercializate ajuta doar o perioada(la intreruperea lor dupa scurt timp reapar din nou toate simptomele) dar alimentatia zilnica poate ajuta mult.



#20
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 12:30

Totusi, daca femeile care intra in menopauza au deficit de estrogeni, eu de ce-am primit pentru sani unguent cu progesteron? Sanii mei sunt umflati si durerosi cam de 3 luni. Uneori durerea mai scade din intensitate, dar nu de tot.

Pilozitatea pe fata este tot de la lipsa de estrogeni, nu? Cam de doi ani, am observat ca trebuie sa-mi epilez mai des mustata si barba. Firele sunt mai lungi iar unele si-au schimbat si culoarea. Sa nu va inchipuiti ca sunt "femeia cu barba" [:-)))] dar fata de perioada anterioara sunt ceva schimbari.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -