Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Cum stati cu premenopauza?


132 raspunsuri la acest subiect

#131
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 11 decembrie 2019 - 04:53

Inca nu m-am hotarat ce sa fac,analizele mi-au iesit acum cateva zile si ma informez,si voi mai merge si la un alt medic pentru o a doua opinie,

Eu nu am avut simptome fizice neplacute,dar mi-a atras atentia ciclului neregulat,lipsa pe o perioada chiar si de 4 luni si asa mi-am facut analizele hormonale care indica instalarea premenopauzei.



#132
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 11 decembrie 2019 - 10:26

E foarte bine sa consulți alt medic, dar e cel mai important sa te informezi singura, sa citesti tot ce se poate despre hormoni și cum variază ei și cum influentează alți hormoni, in timpul menopauzei. Ce consecințe are menopauza (boli cardiovasculare, osteoporoza), cum pot fi întârziate. Ce efecte are terapia hormonală. Care sunt avantajele și dezavantajele ei. Citește despre estrogen și progesteron in diferite tratamente, citește despre estrogen și progesteron sintetic (gestagen), ce efecte au asupra organismului, cum se absorb și se transforma in corp. Citește apoi despre estrogen și progesteron bioidentic, cum au acestea efect. Citește diferite metode de tratament cu estrogen: tablete sau intradermal, diferențe. Idem Pt progesteron (nu gestagen). 
 

Exista multe alte Terapii care ajuta, altele decât terapia hormonală, pe care nu orice ginecolog le cunoaște. 
 

Succes! 
 



#133
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 18 decembrie 2019 - 04:00

C.m. in continuare neregulat, dar inca prezent, am avut vara asta la intoarcerea din vacanta la interval de 1 an! de la cel anterior ( tot asa, la intoarcerea din vacanta vara anului trecut), apoi la aproape 3 luni, acum dupa 32 de zile...si tot asa.

In afara de menstruatii abundente dureroase si prelungite, celelalte simptome s au atenuat sau m am obisnuit cu ele si nu mai sunt deranjante. Insomnie, iritabilitate cateodata ( dar atribuabila si altor cauze...) Nu mai suport caldura, de ex. la scoala la mine in clasa e foarte cald si inainte de ore si in fiecare pauza aerisesc deschid toate geamurile. Colegele care ma viziteaza dardaie...

Nu iau nimic. O colega mi a mentionat doua homeopate, Sepia si inca unul.

 

Tratamentului de substitutie hormonala nu i vad rostul cel putin un cazul meu. Simptonele nu sunt acute sau intense. Iau asta ca pe un proces natural prin care trecem toate, desi nu la fel.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -