Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Costurile cresterii unui copil in 2016 - studiu Desprecopii

costuri cresterea unui copil educatie parinti

87 raspunsuri la acest subiect

#41
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 21:02

Da, si aici e la fel, unii isi fac la loc de joaca altii nu. Nu depinde neaparat de venituri ci mai degraba de lenea parintilor :).

Copiii de 8-9 ani nu vorbesc de vacante. Pai mult le pasa lor ca au fost la Roma sa fim seriosi. Ar prefera de 1000 de ori Termele din Buc.

Deci, eu cred ca asta provine mai degraba de la parinti.

Mi se pare extrem de nesanatos ca un copil de 5-6 ani sa aiba asemenea preocupari : cine are mai multi bani. Nu e pentru varsta lor.

Eh, nu au preocupari de bani, nivel de veniturii si statut social, insa observa diferentele.

A face ziua copilului la un loc de joaca (in Romania) nu are legatura cu lenea parintelui ci cu veniturile si disponibilitatea de metri parati pe care ii posezi.

 

La scoala au compuneri "cum am petrecut vacanta", in romana, in engleza, in franceza si da, vorbesc intre ei unde au fost. Si starnesc mici invidii.

Fii-mea niciodata nu scria  despre adevaratele ei vacante.

====

Noi am scapat de meditatii, British Council samd.

Insa au aparut niste investitii majore in tehnica de calcul.



#42
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 21:11

Ah, aici dupa ce copiii ajung la gradinita foarte, foarte putini parinti fac petrecere acasa. Nu e vorba de lene, dar intr-o casa, chiar cat de cat mare, sa ai 10-20 de copii (eventual si cativa parinti + fratiori/surioare pe langa) si sa ii faci sa se simta bine cateva ore... cam greu.


Editat de DarkBendis, 03 decembrie 2016 - 21:11 .


#43
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 21:19

Bun, deci o intrebai pe fie-mea, 8.5 ani daca sunt copii care au mai multi bani sau care au putini in clasa. In prima faza nu a inteles intrebarea, apoi mi-a zis ca nu stie si oricum nu conteaza, ca doar sunt la aceeasi scoala.

 

Cred ca am mai zis eu despre francezi, care au dictonul "traim ascunsi, traim fericiti". Ei sunt f modesti in general.

 

La petreceri nu raman parinti, nici frati/surori. Eu invit cam 10-12 copii si invit cel mai mult :)). Restu 5-6, asta e tot.

In grupul fie-mii de prietene, toti fac acasa in afara de mine si o rusoaica :)))). La anu vrea si ea acasa, sa facem vanatoare de comori.


Editat de mcoca, 03 decembrie 2016 - 21:20 .


#44
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 21:34

Cand copiii sunt de varsta scolara, deja cam de la 5 ani incolo, nu mai raman parintii.  Dar cand e vorba de copii micuti, de gradinita (3-4 ani), marea majoritate a parintilor aleg sa ramana. Iar daca mama mai are inca unul-doi mici, care nu pot fi lasati nesupravegheati...asta este, ii aduc si pe ei daca nu gasesc o alta solutie. De aceea multa lume prefera locurile de joaca, pentru ca acolo platesti doar pentru copiiii invitati, au spatiu sa alerge, au distractii, iar daca sunt parinti care vor sa ramana si sa mai aduca si fratiorii/surioarele e OK, platesc ei pentru copiii in plus, iar ce consumatie fac tot ei isi plateste - cei de la locul de joaca asigura doar un suc sau o cafea sau un ceai pentru parintii "acompaniatori".



#45
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 21:47

Eu pina la 5 ani am facut ziua copilului in familie, la 3-4 ani e prea mic sa inteleaga ce se intimpla, nu am vazut rostul. La 5 ani insotitorii care au ales sa ramina s-au dus la cafenea, eu nu le-am oferit nimic si pe la altii unde am fost tot asa s-a procedat.

 

Despre telefoane, cel putin la fiu-mie la scoala nu se lauda nimeni cu telefoanele, sau poate nu-l intereseaza pe el aspectul. Si nici prin cercurile unde ma invirt eu nu se pune accent pe asa ceva.



#46
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 04 decembrie 2016 - 10:57

Aqai, cred ca nu au inclus cresa, after school-ul...aici multe mame stau acasa...munca mamelor casnice ar costa 8000 fr pe luna (am vazut acum cativa ani o statistica), asta daca ar tb sa primeasca un salariu.



#47
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 04 decembrie 2016 - 16:16

Eu n-am calculat niciodata si nici n-am sa calculez cat ma costa sa-mi cresc copilul. Si oricum, subiectul este de cat costa cresterea unui copil in Romania.

 

Eu altceva va intreb.

Va dati seama cu cati bani ramanem in buzunar dupa ce copiii nostri vor ajunge sa se tntretina singuri? [:-)))]

Eu cred ca am sa incep sa-mi fac o lista cu locurile unde vreu sa-i cheltui...


Editat de mianda, 04 decembrie 2016 - 19:43 .


#48
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 decembrie 2016 - 19:02

Bref, mie mi se pare halucinant ca la gradi copiii isi pot da seama de diferentele sociale. Ce au copiii ceilalti la gradi?

 

Da, isi pot. Si inca usor. O fetita venea numai in tinute elegante. Iesea mereu in evidenta. Arata mereu ca o rasfatata a sortii. Un baietel, prieten cu copilul meu, uneori mirosea sau venea in haine ponosite si murdare.



#49
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 decembrie 2016 - 19:14

In Romania, daca doresti sa ii asiguri copilului niste avantaje de care nu se va folosi neaparat in tara, la cum stau lucrurile acum (puteti parcurge ejobs, bestjobs, de-astea, si vedea cat de mult se cauta munca fizica, pentru care nu este nevoie de mai mult decat liceul), parerea mea este ca cresterea copilului costa simtitor.



#50
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 decembrie 2016 - 19:18

Da, isi pot. Si inca usor. O fetita venea numai in tinute elegante. Iesea mereu in evidenta. Arata mereu ca o rasfatata a sortii. Un baietel, prieten cu copilul meu, uneori mirosea sau venea in haine ponosite si murdare.

Eu nu pricep de ce puneti un seama copiilor,diferentele astea!!!

 

Copiii sunt oglinda parintilor,daca parintii epateaza,vor epata cu siguranta si copii.La virsta asta ,intr-o societate normala ,copii ar trebui sa aibe alte preocupari,nu unde isi face colegul vacanta si ce brand de inclataminte poarta.

 

Insa ajungem iar la discutii titpice d egenul "cu sau fara i-phone?" [:D]





Etichetat si cu costuri, cresterea unui copil, educatie, parinti

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -