Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Costurile cresterii unui copil in 2016 - studiu Desprecopii

costuri cresterea unui copil educatie parinti

87 raspunsuri la acest subiect

#31
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 21:50

Depinde cum iti e norocul. Ultimii doi ani a fost cald si frumos, vara asta a fost 50-50 cand ploaie cand cald. E faina vara pe aici, sunt o gramada de locuri de vizitat, si zona e verde tot timpul anului. 

Eu abia anul asta m-am decis sa fac o vacanta out-of-state, pana acum am tot vizitat pe aici. 

Daca ajungi prin zona, fac cinste cu cafeaua.



#32
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 22:03

dar

 

Depinde cum iti e norocul. Ultimii doi ani a fost cald si frumos, vara asta a fost 50-50 cand ploaie cand cald. E faina vara pe aici, sunt o gramada de locuri de vizitat, si zona e verde tot timpul anului. 

Eu abia anul asta m-am decis sa fac o vacanta out-of-state, pana acum am tot vizitat pe aici. 

Daca ajungi prin zona, fac cinste cu cafeaua.

 

thanks!

 

dar vara in iunie sutn saptamani cind ploua zile in sir? pot sa accept 1-2 pe saptamana...dar daca ploua continuu cred ca mi-ar ruina vacanta.

 

intelege ca daca am stat doar in California...habar nu am ce inseamna ploaie.



#33
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 23:05

In

 

dar

 

 

thanks!

 

dar vara in iunie sutn saptamani cind ploua zile in sir? pot sa accept 1-2 pe saptamana...dar daca ploua continuu cred ca mi-ar ruina vacanta.

 

intelege ca daca am stat doar in California...habar nu am ce inseamna ploaie.

 

 

In Iunie ai sanse mai mari sa ploua, si aici cand ploua in general ploua zile la rand. Partea frumoasa e ca Seattle-ul e foarte frumos si pe ploaie. Ai acvariul, si gradinile zoologice, Northwest Wildlife trek, gradina japoneza si arboretum-ul, Space Needle merge vizitat si pe ploaie. Noi facem si hiking pe ploaie, zona asta inca nu ne-a plictisit.



#34
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 00:02

Avem 2 copii, unul de 8 ani si unul de 3

 

La noi "childcare" este cheltuiala cea mai mare. Platim 700 de lire/luna  childminder-ei, si din pacate pana nu incepe junioara scoala, in nici un caz nu vom cheltui mai putin. Gradinita este gratuita, dar doar 3 ore/zi, restul timpului copilul sta la childminder. Dupa-masa baiatul merge tot acolo, deci evitam costurile mai mari la afterschool - care ar fi 11 lire/zi. La gradinita avem optionale franceza, dans si fotbal, plus "fondul de jucarii", cateva lire fiecare, acestea sunt optionale, dar am ales sa participe la toate si deci le platim, 26 de lire/luna.

 

Deocamdata scoala este gratuita. Inca nu stim daca peste 3.5 ani vom da baiatul la scoala privata incepand cu secondary school, si acolo daca va prinde bursa intreaga sau partiala. Daca ar fi sa platim suma intreaga, ne-ar costa cam 10000 de lire sterline/an. De fetita nu zic nimic inca, are abia 3 ani deci mai e pana ii vine si ei randul [:D] Facultatea in Scotia este gratuita deocamdata, adica Guvernul Scotiei (o agentie guvernamentala) plateste taxele de studiu pentru studentii de aici. Ce va fi peste 9-10 ani, cine stie?

 

Mancare, hai sa zicem in jur de 100 de lire/saptamana pentru 4 persoane, fara sa punem si iesitul in oras, restaurant etc. Flacaul mananca pranzul la scoala ( in general packed lunch) iar junioara mananca la amiaza la childminder, iar in vacantele in care copiii sunt ziua la ea acasa ea le da doua mese/zi si doua gustari . Uneori suntem nevoiti ca jupan sa mearga mai devreme la scoala la breakfast club, sau sa manance de amiaza la scoala. Deci hai sa zicem mancarea ne costa cam 500-600 de lire/luna, cum am mai zis, fara iesitul la localuri. Produsele de igiena sunt in plus, nu am pus la socoteala cat ne costa pisicile ca vorbim de copii [:D]

 

De benzina chiar nu zic nimic, sotul e "administratorul" masinii si zau ca nu stiu cat cheltuie.

 

Din fericire, pentru copii ingrijirile dentare sunt gratuite, la fel si cele medicale, optician etc retelele sunt si ele toate gratuite.

 

Rechizitele: sunt gratuite, primesc la scoala si gradinita tot ce au nevoie, pana acum am cumparat doar ghiozdan, geanta pentru mancarea de pranz si cutiile aferente, creioane, carioci, penar, liniare, radiere, blocuri de hartie folosite acasa din astea. Pentru fetita doar papuci de interior si inca o pereche de cizme de cauciuc pentru gradi. Cred ca daca le punem pe toate la gramada iesim sub 60-90 de lire/an (depinde cat de repede isi face praf ghiozdanul si cat de repede ii raman mici fetei incaltarile). Hai sa mai putem inca 10 lire/luna diferite activitati pentru care cheltuim bani la scoala si gradinita, desi si astea sunt optionale in general.

 

Haine: si aici depinde, costurile sunt variabile, dar minimum cateva sute de lire/an pentru amandoi. Incaltarile costa destul de mult, daca "prind" oferte gasesc o pereche de incaltari de piele pentru scoala la 25 de lire, dar daca jupanul are un puseu de crestere e nevoie sa ii cumpar urgent incaltari de scoala+incaltari sport+cizme de guma+ce o mai fi/sandale/papuci de casa etc la pret normal... si o pereche de pantofi de piele e cam la 40 de lire.

 

Activitati, acum copiii fac inot si drama, si ne costa 160/luna pentru amandoi - dar si aceste lucruri sunt optionale.

 

Ambii copii au cont de economii in care punem cate ceva lunar, plus un trust fund in care doar putem sa depozitam, acces la el au doar cand implinesc 18 ani, dar aceste conturi sunt optionale, nu cred ca sunt relevante, putem pune mai mult sau mai putin, in functie de cat ne permitem. 

 

Vacantele, jucariile, cartile, gadgeturile etc, iesirile la zoo/locuri de joaca/mini-excursii/muzee, zilele de nastere etc ne costa destul de mult, dar de asemenea nu cred ca e relevant sa dau cifre pentru ca sunt luni sau ani cand am cheltuit mai mult, luni sau ani cand am cheltuit mai putin.

 

Si eu si sotul avand salarii peste medie, nu primim de la stat decat alocatia pentru copii, cam 140/luna. La alte benefituri, reduceri de taxe sau facilitati etc nu ne incadram.


Editat de DarkBendis, 03 decembrie 2016 - 00:38 .


#35
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 18:31

Pai Dana, marea ta cheltuiala e bona interna.

PEntru un copil la gradi e un moft, e pt confortul tau :).

Nici nu ar trebui luata in cont la cheltuiala cu copilul.

 Gradinita este doar pana la 13:30, dupa mai merge la British, la chineza, la sah, in parc...la toate astea o duce bona, eu sunt la munca.  Am discutat cu ea si a preferat varianta asta, in loc sa se fataie dus-intors intre casa ei si a mea.

 

@ buflea : asta cu "sunt fericiti si fara etc etc etc" e discutabila. Deja cea mai buna prietena a Ameliei,(fetita unei educatoare de la Ami de la gradi) a inceput sa bage de seama diferentele de nivel financiar dintre ea si alti copii si nu e foarte incantata...desi i s-a explicat (de nenumarate ori) ca plusul major la ea este ca o are pe mami permanent langa ea, ceea ce la alti copii e imposibil.

 

Eu nu as rezuma totul doar la mancare si haine. Esentiala este educatia (in care as include si posibilitatea de a calatori), iar din nefericire, aici intervin banii. Ca tot se discuta de discriminare pe alt subiect, fi-mea are colegi chinezi si sirieni la gradi, nu are nici o problema cu ei ; imi amintesc de nepoata fostului sot, care s-a strambat de groaza lumii cand a vazut o fetita chinezoaica la Eforie si a decretat ca nu se joaca cu ea fiindca e urata (?!). Imposibilitatea de a iesi dintr-un anume grad de izolare (mediu rural, orase mici) duce la limitari de acest gen, iar asta constituie un handicap major in lumea actuala...cred eu. Bineinteles, vorbesc doar din perspectiva unui copil crescut in Romania acum.


Editat de ch_dana, 03 decembrie 2016 - 18:40 .


#36
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 18:53

 Gradinita este doar pana la 13:30, dupa mai merge la British, la chineza, la sah, in parc...la toate astea o duce bona, eu sunt la munca.  Am discutat cu ea si a preferat varianta asta, in loc sa se fataie dus-intors intre casa ei si a mea.

 

@ buflea : asta cu "sunt fericiti si fara etc etc etc" e discutabila. Deja cea mai buna prietena a Ameliei,(fetita unei educatoare de la Ami de la gradi) a inceput sa bage de seama diferentele de nivel financiar dintre ea si alti copii si nu e foarte incantata...desi i s-a explicat (de nenumarate ori) ca plusul major la ea este ca o are pe mami permanent langa ea, ceea ce la alti copii e imposibil.

 

 

Pai cred si eu ca a preferat ca in loc sa o platesti 6 ore o platesti 24 :).

 

Bref, mie mi se pare halucinant ca la gradi copiii isi pot da seama de diferentele sociale. Ce au copiii ceilalti la gradi?

Ma uit la noi la gradi/scoala unde e mixitate maxima, pai nu iti dai seama de diferentele sociale. Sau mai bine zis, iti dai seama ca parinte, dar nici poveste ca si copil. Nici nu exista in vocabularul copiilor de 8 ani "ala e sarac". Nu mai vorbesc de cei de 3-4



#37
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 19:04

Faptul ca alti copii isi fac ziua la un loc de joaca iar ea nu. Faptul ca unii pleaca in afara tarii vara sau iarna si ea nu...si exemplele pot continua. Nu e saracie in adevaratul inteles al cuvantului, ci doar diferenta de venituri.

 

Important : vorbim de 5-6 ani, nu sunt chiar asa mici.



#38
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 19:28

Da, si aici e la fel, unii isi fac la loc de joaca altii nu. Nu depinde neaparat de venituri ci mai degraba de lenea parintilor :).

Copiii de 8-9 ani nu vorbesc de vacante. Pai mult le pasa lor ca au fost la Roma sa fim seriosi. Ar prefera de 1000 de ori Termele din Buc.

Deci, eu cred ca asta provine mai degraba de la parinti.

Mi se pare extrem de nesanatos ca un copil de 5-6 ani sa aiba asemenea preocupari : cine are mai multi bani. Nu e pentru varsta lor.



#39
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 20:19

Eu nu am auzit pe aici nici un copil sa se laude cu vacantele. Nu numai ca nu le-ar veni in cap sa se laude cu asa ceva, cui sa se laude? Invidia cui ar stirni-o? N-ar avea cine sa-i asculte. Aici copiii se lauda cu pokemoni, console, jocuri, jucarii. 



#40
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 20:26

Dap, cam asa e pe aici, e cum zice Letitia. Jocuri, console, jocuri, Lego-uri, figurine, iar jocuri, inca nu au inceput cu telefoanele, cel putin la noi prin "zona".  Am zis ca se lauda cu jocurile? Nu? Deci sa stiti, pe la 6-7-8-9 ani jocurile sunt cele care in general fac diferenta intre "cei care au" si "cei care nu au".





Etichetat si cu costuri, cresterea unui copil, educatie, parinti

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -