Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Costurile cresterii unui copil in 2016 - studiu Desprecopii

costuri cresterea unui copil educatie parinti

87 raspunsuri la acest subiect

#21
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 19:07

Deci din ce vad eu aici, cu unele exceptii, viata e mai ieftina afara...mai ales in State :)


nu cred ca e mai ieftin. considera faptul ca eu stau/muncesc de acasa...si nu am platit niciodata daycare.

cand e mic, pana merge la scoala, daycareul e f scump...la mine nu s-a meritat sa ma duc la servici.

apoi cand incepe scoala e mai acceptatbil, il poti lasa acolo si e pretul e f rezonabil...in jur de $50 pe luna...daca nu ma insel
sporturile au preturi astronomice...al meu nu face sport de performanta.

scoala nu am mai pus-o in calcul.
private (1-8)costa aprox 10,000 /an.

de faculati nu mai vb sunt preturi astronomice:
la stat 20,000/an...total 100,000 (pt 5 ani)
la privat de la 50,000/an in sus...

de unde bani? ori iese cu o datorie imensa cind termina facultatea, ori parintii string pana merge la facultate asta insemnind vreo 500/luna timp de 18 ani (pt facultatea de stat)...rareori se mai poate califica pt grants, reduceri...etc.(parintii treb sa fie f saraci sa se califice copilul)

Editat de michelle-usa, 02 decembrie 2016 - 19:40 .


#22
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 19:32

Si restaurantul si vacantele in 3?
 
Eu nu m-am gindit niciodata sa adun mobilierul, benzina,  vacante in familie si restaurantul cu familia in costul copilului si tot mi-au iesit niste sume astronomice, Daca mai adun si astea valeu, valeu.


nu ca pun in carca lui, dar s-a cerut la subiect...si vorbim de cheltuieli realiste.
vacantele , mancarea benzina etcam pus numai partea lui nu pretul total...

mobilam casa ...dar probabil aveam o casa mai mica, si normal cumparam mobilier mai putin. acum depinde de preferinte...unii cumpara de la ikea si il schimba la 2-3 ani...altii da mai mult si il schimba la 10 ani.

in vacanta conteaza cind dte duci in 2 sau in 3...mese la restaurant ...conteaza.
si stai ca nu am pus pe Pepper...catelul I l-am luat lui. ma costa tunsul $50/3 luni, sitter cind plecam undeva $25-30 p/zi, mancare , vaccinuri etc...

pana acum am schimbat mobilierul din camera lui de 3x.
0-6 ani
6-10 ani
10- present probabil il vom schimba cand va face 15 ani.
numai draperiile din camerele lui m-au costat $200...dar nu le mai schimb ever.

eu pe mincare /luna dau vreo $800 si drept sa spun W maninca mult mai mult ca mine.

calculatour e HP m-a costat daca nu ma insel in urma cu 4 ani vreo $800 luat de la Costco.
PS4 nu ami stiu cit am dat vreo 400 luata de la Best buy
si tableta vreo 200 cumparata in urma cu 3 anide la Walmart

de tuns il tunde taica-su dar 2x pe an vrea la frizer.
edit.
n-am pus aparatul dentar...ne va costa aprox $5000.

Editat de michelle-usa, 02 decembrie 2016 - 19:34 .


#23
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 19:42

dar multe din astea sunt cum zice buflea, ...un copil poate trai si fara gadgets, restaurante, cadouri, vacante...si cu dintii strimbi...sau fara facultate...doar un community college.

Editat de michelle-usa, 02 decembrie 2016 - 19:42 .


#24
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 20:00

Exact e vorba de cheltuieli realiste. Nu discutam aici relevanta cheltuielilor, fiecare familie are prioritatile ei. E greu sa spui ce e cu adevarat indispensabil pentru copii. Daca parintii lucreaza si n au ajutor, gradinita e indispensabila, de ex.

 

Mai sunt cheltuieli indirecte, deloc de neglijat. Pentru copil/ copiii inchiriem apartament cu mai multe camere, intr o zona mai buna, implicit cu chirii mai mari. Sau cumparam o casa mai mare, in zona unor scoli bune. Implicit platim un pret mai mare.

Vacantele familiilor cu copii costa mai mult, nu doar datorita biletelor copiilor, ci mai ales datorita perioadei. Preturile cresc intotdeauna in timpul vacantelor scolare.

 

 



#25
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 20:14

Exact e vorba de cheltuieli realiste. Nu discutam aici relevanta cheltuielilor, fiecare familie are prioritatile ei. E greu sa spui ce e cu adevarat indispensabil pentru copii. Daca parintii lucreaza si n au ajutor, gradinita e indispensabila, de ex.
 
Mai sunt cheltuieli indirecte, deloc de neglijat. Pentru copil/ copiii inchiriem apartament cu mai multe camere, intr o zona mai buna, implicit cu chirii mai mari. Sau cumparam o casa mai mare, in zona unor scoli bune. Implicit platim un pret mai mare.
Vacantele familiilor cu copii costa mai mult, nu doar datorita biletelor copiilor, ci mai ales datorita perioadei. Preturile cresc intotdeauna in timpul vacantelor scolare.


exact...toate astea ridica considerabil cheltuielile.

noi daca mergem in vacanta treb sa alegem de la 1 iunie-1 august...in aceasta perioada absolut oriunde mergem preturile sunt f ridicate.

casele care apartin de scoli bune, si zone safe sunt aproape la pret dublu...plus ca iei si cu ceva curte sa aiba unde sa se joace.

#26
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 20:20

Nu stiu...sa fiu sincera mi se pare destul de cinic sa stau sa socotesc cit dau pe copil si sa ii pun partea lui la benzina si mincare.

 

Eu cred ca nu are nici un fel de importanta daca avem copii sau nu...fiecare cheltuim dupa cum ne dorim in functie de preferinte, nu? Daca stam sa comparam doua cupluri fara copii, putem avea surpriza ca unii merg la McDonalds si altii la Jean-George.

 

Pina la urma cind decizi daca vrei sa ai copii, te gindesti la cit te vor costa vacantele?? Nu zic ca nu se gindeste omul la cheltuieli dar pina la urma daca este decizia noastra sa avem copii, de ce stam sa socotim?



#27
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 20:30

poate s-a intles gresit.
eu nu am socotit niciodata pana acum cit ma costa...am pus numerele astea doar ca raspuns la subiect.
intotdeauna am avut un buget lunar, in care pun toate cheltuielile familiei, asa ca stiu exact unde/pe ce se duc banii.

nu m-am gindit pana sa-l am pe W daca imi permit sau nu ...pt mine nu exista binecuvintare mai mare in viata decit copiii.

Editat de michelle-usa, 02 decembrie 2016 - 20:33 .


#28
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 20:57

 

 

Pina la urma cind decizi daca vrei sa ai copii, te gindesti la cit te vor costa vacantele?? Nu zic ca nu se gindeste omul la cheltuieli dar pina la urma daca este decizia noastra sa avem copii, de ce stam sa socotim?

 

pai poate socoteala ar trebui facuta inainte de decizia de a face copiii.... in multe cazuri.

 

my 2 cents... cand vad familii cu 10 copiii traind mereu si depinzand mereu de mila publica



#29
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 21:21

Daycare, doi copii pana la Kindergarten, 3600$/luna cu tot cu extra curiculum.
Daycare/afterschool dupa ce unul din copii a ajuns la scoala 1900$ +  700$ = 2600/luna
Benzina, nu pun la socoteala pentru ca daycare-ul e in drum spre servici asa ca nu consum extra.
Haine undeva la 200-300$/ cam de doua ori pe an, daca nu exista growth spur.
Pantofi ne duce la 500-600 pe an, amandoi rup pantofi sau ies din ei foarte repede.
Carti de citit, rechizite  200$ pe an.
Mancare ne duce la 2000/luna patru persoane.
Calculator/tableta nu pun la socoteala ca noi avem calculator server grade acasa, il folosim pentru munca si poate supporta o masina virtuala pentru copil anytime. Tableta avem luata de cativa ani si nu-i musai sa aibe ultima generatie. 
 
Dar tuition-ul la UW este de 45k/50k pe an si in general refuza aplicatiile din state. In Oregon merg baietii a doi colegi de-ai mei de servici si tot cam pe acolo e tuitionul.
 
Dupa mine, cea mai mare cheltuiala este cea cu educatia, urmata indeaproape de cheltuielile cu sanatatea daca se intampla sa aiba probleme de sanatate. Tratamentele dentare sunt la costuri prohibitive aici fie ca esti adult sau copil.


#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 21:45

 

x

 

madanic, ca tot esti pe aici...vrem anul viitor sa ne facem o vacanta de 1 sapt in seattle...cum e vremea in iunie, ploua rau?

ps.

poate ne intilnim la o cafea.

 

cien mai era din seattle pe forumul asta...stiu ca mai era cineva dar nu-mi amintesc acum?





Etichetat si cu costuri, cresterea unui copil, educatie, parinti

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -