Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 137


601 raspunsuri la acest subiect

#11
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 26 noiembrie 2016 - 11:35

deuta multumim pt casuta!  [pup]

 

mary felicitari si numai bine in continuare!  [flo2]

 

Ella eu am facut de 2 ori vitamina D.anul trecut.acum n-am mai repetat-o.sigur nu am o valoare cu mult peste limita inferioara.in ceea ce priveste homocisteina,am facut-o odata cu celelalte analize,mutatii,in 2012.de atunci n-am mai repetat-o.oricum voi lua taxofit metafolin.

 

numai vesti bune aici!



#12
EllaMari1981

EllaMari1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 26 noiembrie 2016 - 12:04

Piscotel, voi face analiza sapt viitoare sa vad ce valori imi iasă pt vit D, iar despre lăptișorul de matca nu cred ca Dr meu mi-ar da, ma gândesc ca sunt produse naturiste si ei nu lucrează cu așa ceva, doar daca as găsi un Naturist sa il întreb, oricum nu ma grăbesc in a lua.  [flo2]

velvet, mie mi-a ieșit homocisteina puțin mărita, adică 16,4 având in vedere ca pt a fi in limite este de 12. Eu am terminat 2 cutii de metafolin si sunt curioasa daca imi asimilează corpul, ca acidul folic ce l-am băut înainte sa imi spună Dea de metafolin, il eliminam prin pipi de fiecare data si vad ca de la metafolin e mai bine. Oricum nu renunț la el, numai ce mi-am mai comandat încă 6 cutii sa imi ajungă pana in primăvara, probabil ca prin Martie reîncep procedura, sper. Mi se pare o eternitate pana atunci si sincer imi e teama sa nu se repete același lucru ca si acum, sa nu imi rămână nimic de transferat. 

Incep din Ianuarie si acupunctura si sper sa fie bine. 

Dr meu, din câte am înțeles spunea ca eu as fi cauza ca am eliberat ovocite de proasta calitate, ca fiecare femeie are un nr. de...ovocite iar in urma stimulării poate am eliberat pe cele mai proaste. Dea imi scria ca s-ar putea sa fie spermatozoizi vina. Pe mine ma depășesc astea si chiar nu stiu unde e cauza. Eu din punctul meu de vedere încerc sa fac tot posibilul sa fie bine, dar pt soț nu stiu ce sa fac. Da, vom face ICSI la următor fiv, dar daca se întâmpla la fel?? Eu cred ca sunt eu de vina atâta timp cât am avut așa putine ovocite, in comparație cu ce am văzut la alte fete de pe aici. 



#13
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 26 noiembrie 2016 - 12:37

Felicitari, Mery!!!! Sarcina usoara si bebe sanatos si nazdravan!!!!



#14
Piscotel135

Piscotel135

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 908 mesaje

Postat 26 noiembrie 2016 - 12:39

Ella, nu te ajuta la nimic sa te învinovățești. [pup]  Nu e vina ta clar, așa cum nu e nici vina soțului!!! Înaintăm in vârsta, lucrurile nu mai sunt ca la 20 de ani si e normal sa fie așa, nu e vina nimănui.

Am citit in ultimele zile foarte multe articole despre Omega 3 si Ubiquinol si asta mi-a dat speranțe mari ca daca voi avea nevoie de sa fac FIV 2, poate calitatea ovocitelor s-ar îmbunătăți, daca numărul nu îl mai pot influenta. CoQ10 si Omega 3 cică ar face minuni pentru ovocite si sunt foarte bune si pentru calitatea spermatozoizilor. Pana la urma va fi cum vrea Dumnezeu, noi doar încercam sa facem tot ce știm ca ar putea ajuta, sa nu ne reproșam mai târziu ca nu am încercat....

O sa vezi ce repede trece timpul. Gândește pozitiv: timpul acesta îl folosești in favoarea ta, sa iți pregătești organismul pentru bebe. [:)] E

 foarte bine ca incepi acupunctura. Se zice ca ajuta foarte mult.

In ceea ce privește lăptișorul de matca, eu n-am reușit sa găsesc articole susținute de studii care sa conteste utilizarea lui. Doar se menționează ici-colo ca influențează activitatea hormonala, dar ca aceste efecte sunt nesigure si dificil de prezis. Pe de alta parte, pe foarte multe forumuri (inclusiv in afara tarii) multe femei spun ca au folosit si ca a ajutat. Eu însă am decis sa ii urmez sfatul lui PK. Si așa am senzația ca iau prea multe medicamente.... [soricel] (desi asta nu e medicament).

Velvet, incepi sa te pregatesti, vad [flo2] Sa fie cu folos!


Editat de Piscotel135, 26 noiembrie 2016 - 12:42 .


#15
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 26 noiembrie 2016 - 12:41

Fetele, am si eu o intrebare: am o prietena de 39 ani, amh 0,4 care abia incepe odiseea tratamentelor pt infertilitate. Eu i-am promis ca o sustin si ajut cu sfaturi dar la Wellborn i-au taiat aripile de la prima consultatie. I-au spus ca daca are fsh peste 10 ei nu ii fac niciu fiv. Au trimis-o direct la donate. Au dreptate? Sa nu incerce nici macar o data cu materialul ei?



#16
Piscotel135

Piscotel135

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 908 mesaje

Postat 26 noiembrie 2016 - 12:45

Fetele, am si eu o intrebare: am o prietena de 39 ani, amh 0,4 care abia incepe odiseea tratamentelor pt infertilitate. Eu i-am promis ca o sustin si ajut cu sfaturi dar la Wellborn i-au taiat aripile de la prima consultatie. I-au spus ca daca are fsh peste 10 ei nu ii fac niciu fiv. Au trimis-o direct la donate. Au dreptate? Sa nu incerce nici macar o data cu materialul ei?

 

BCO78, le e teama ca isi strica rata de succes? (stiu ca am fost rautacioasa) Eu am citit despre povesti cu final fericit cu AMH si mai mic. Daca as fi in locul ei as merge si la o alta clinica, cel putin la inca una. Bafta multa prietenei tale si sa ne dai vesti bune despre ea anul viitor! [flo2] 



#17
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 26 noiembrie 2016 - 12:58

Piscotel multumesc  [pup] am reluat tratamentul,pt ca o luna n-am mai luat nimic,dupa beta negativ.de asteptat,mai am.credca spre sfarsitul lui ianuarie cand mi-o veni menstra atunci,incep iar tratamentul.si in loc de transfer imi va recolta pt biopsie pt ERA test.

 

BCO sa se duca la alta clinica!sunt fete cu AMH mult mai mic si FSH mult mai mare care au reusit.si chiar daca nu reuseste din prima,atata timp cat va avea embrioni buni de transferat,tot cu ovocitele mele as face si a 2 a procedura.succes!



#18
EllaMari1981

EllaMari1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 26 noiembrie 2016 - 13:00

Piscotel  [flor] eu cred ca ma limitez la câte pastile iau acum, cred ca sunt suficiente. Imi e teama sa nu ma mai îngraș, si așa in ultima perioada am cam pus pe mine datorită vitaminelor, si din câte mi-a spus Dr ca si kg afectează fiv-ul. Trebuie sa ma mențin cât de cât la cele 65kg  [:D] . Așa sunt sigura ca ar fi foarte multe vitamine care te-ar ajuta in vreun fel dar zic stop mai multor vitamine. Dr meu mi-a zis sa continui cu acid folic, alte vitamine nu a mai pomenit, dar eu iau in continuare. Sunt curioasa de acupunctura de ce imi recomanda Dr. Din câte am mai citit am văzut ca îți da ceva ceaiuri speciale. Dar va voi spune dupa ce am prima ședinta. Poate sunt ceva fete interesate de acupunctura. 

Si încă ceva, oare sa repet AMH-ul, ca si de asta imi e teama, in feb l-am avut 1,68 iar prin August cred ca l-am repetat si scăzuse la 1,04. Pana in primăvara cine știe cât mai e. Așa mult sa scadă in decurs de 6 luni???  [batcap] 



#19
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 26 noiembrie 2016 - 13:09

Si eu am avut amh-ul tot 0,4, un ovar nefunctional, pe celalalt ovar 4 foliculi amarati care abia cresteau si am reusit. Aveam insa fsh-ul 6,6 de asta m-am blocat cand am auzit ce i-au spus. I-au sugerat ca ar fi o problema la stimulare daca fsh-ul ei este peste 10. Ii banuiesc si eu ca nu au fost tocmai fair pt ca mai nou, am inteles ca au ei o colaborare cu cehii pt fiv cu ovocite donate si te trimit la o clinica din Cehia ( nu i-au spus care).



#20
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 26 noiembrie 2016 - 13:15

da,Ella, Amh ul scade destul de repede dupa o anumita varsta.nu stiu cati ani ai tu.dar dr meu a ramas uimit ca AMH ul meu a scazut atat de mult in 2 ani-la 31 de ani aveam 2,85.la 33 era deja 0,90.eu nu l-am mai repetat de atunci.bine,la mine nu mai are rost.nu voi mai face alta procedura FIV.nici in locul tau nu l-as mai repeta.oricum faci FIV.

 

BCO pai asta e motivul pt care a trimis-o la donate-banii din comision!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -