Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat trebuie sa invete un copil in afara orelor de scoala? - dezbatere Desprecopii

dezbatere scoala teme invatamant

72 raspunsuri la acest subiect

#41
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 05 decembrie 2016 - 21:37

Confirm si eu dupa 14 ani in sistemul britanic, 2 preschool, 12 de scoala, ca fara munca acasa, in anii mai mari copiii pierd caruta, de aceea sint atit de multi adolescenti aici care parasesc scoala la 16 ani fara nici un GCSE. Anii 10, 11, sint cruciali si extrem de grei si aglomerati, iar 12-13 sint cu totul alt nivel. Daca pina in clasa a 10 nu intri intr-un ritm, sint mari sanse sa nu mai recuperezi ever gaurile, hence notele mici la GCSE si ratarea intrarii la 6 form.



#42
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 12:30

Programa dupa care se studiaza in Romania este prea aglomerata in raport de timpul petrecut la scoala: 4 ore / zi (ciclu primar). Sunt multe situatii in care copiii nu inteleg in timpul orei ceea ce se preda (in medie, sunt 28 - 30 intr-o clasa), ce sa mai vorbim despre consolidare si aprofundare. Insa asta nu scuza excesul de zel al unor dascali in ceea ce priveste temele, nici pe parintii care se asteapta la performanta cu orice pret.

 

La noi (sistem privat, program 8.30 - 16) avem 4 ore pe saptamana pt consolidare in plus fata de planul - cadru. Teme primesc doar la sfarsit de saptamana, pot fi in varianta clasica (probleme / teste) sau sub forma de proiecte. De cele mai multe ori, tema are 2 parti: o sectiune pt aprofundare + o parte suplimentara (pt cine vrea sa lucreze mai mult / mai dificil). In plus, sunt incurajati sa citesca extra si sa vina cu informatii suplimentare pe subiectele din programa (sau ciar din afara ei), dezbat pe marginea temelor studiate (la materii precum istorie, geografie si stiinte).


Editat de Adriana mica, 06 decembrie 2016 - 15:05 .


#43
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 14:12

Putin offtopic, daca stiti ca, copilul vostru are potential, adica vorba cuiva, "ai cu ce lucra", insa nu are tragere de inima spre carte in directia in care vreti voi, cum procedati? il fortati/indrumati din urma, sau il lasati sa mearga pe drumul lui?

 

Pentru ca eu ma contrez cu barbatul, care isi doreste ca fetele sa mearga intr-o anumita directie, iar eu vreau sa le las suficienta libertate de alegere, chiar daca am impresia ca "se irosesc". 

Nu stiu daca sunt suficient de clara. O sa o folosesc pe Malina exemplu, e la momentul alegerilor in scoala. poate alege teoretic orice, pentru ca o duce capul, insa uraste stiintele si matematica (desi la testele semestriale a luat al doilea punctaj din clasa la stiinte si primul la mate). Ea vrea sa se indrepte spre arte, literatura, drama, orice fara stiinte. Daca o va lua in directia asta, va fi greu sa schimbe drumul mai tarziu. stiintele iti lasa o arie vasta de optiuni, artele ti-o limiteaza.

 

Desi recunosc ca mi-as dori stiintele, nu vreau sa o fortez de nicio culoare sa o ia in directia asta daca ea nu vrea. nu cred ca ar fi mai fericita facand ce nu ii place, dar poate pe bani mai multi in viitor.

 

Evident, cu ceva mai mult efort din partea ei, poate opta spre materii care sa ii lase deschis drumul si spre arte dar si spre altele, iar ea nu vrea sa faca acest efort. 

 

Si stau sa ma gandesc, eu am fost crescuta in ideea ca scoala te face om, e cel mai important lucru in viata, trebuie sa invat pe rupte la orice ca sa am o sansa de mai bine in viitor. Ai mei nici nu au conceput sa nu fac facultate. Iar eu copil ascultator  am facut ca ei.

 

Si, oare sunt mai fericita azi?? Nu cred, am o profesie care nu-mi place,desi era in voga imediat dupa revolutie: economist. Eu voiam sa ma fac profesoara, eventual de mate, ca asta imi placea sa fac. ai mei au zis ca o sa fiu muritor de foame cu ea, asa ca i-am ascultat!

Nu vreau sa repet greseala cu copiii mei. Daca nu vor facultate, nu fac, chiar daca i-ar duce capul. 

 

E gresit sa ii las sa isi decida la o varsta asa mica viitorul?

 

Nu spun ca nu le ofer informatiile, ca nu le explic avantajele sau beneficiile educatiei superioare, ci doar ca nu vreau sa ii fortez.

 

Vad ca multi de aici pun educatia pe primul plan, si au asteptari mari de la copii. Isi doresc facultati, mastere, joburi bine platite, si le inspira copiilor de mici ideea ca trebuie sa munceasca /invete mult, sa lucreze suplimentar, sa se axeze pe anumite domenii, etc. Copiii ajung in timp sa creada ca ceea ce isi doresc parintii isi doresc si ei de fapt, pentru ca daca vor sa vada lumea, sa aiba bani multi au nevoie de joburi foarte bune, iar alea nu se obtin decat invatand mult. 

 

Dar oare vor fi mai fericiti lucrand 10-12 ore pe zi, facand ceva bine platit dar care nu le place in mod deosebit, doar pentru a putea trai in confort si a-si putea permite aproape orice?! 



#44
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 14:52

Mickyyy, recunosc ca am aceeasi dilema.
 
Desi nu-mi este usor sa ma impac cu ideea ca este posibil sa-si iroseasca din potential, eu personal  incerc sa-mi resetez modul de a gandi cu care am fost obisnuita din copilarie. Intr-un sistem socio-economic cum este cel actual (in permanenta schimbare si destul de putin previzibil), a detine informatii & cunostinte (in orice domeniu) nu mai reprezinta un avantaj (asa cum era cazul in trecut). La fel de importante sunt abilitatile conexe precum flexibilitate, adaptabilitate si creativitate.
 
Apropo de chestia asta, rezultatele PISA 2015 ii situeaza pe elevii romani in ultimul sfert de clasament. Acesta este rezultatul unui sistem care se bazeaza pe teoretic vs. practic, cantitate vs. calitate (apropo de teme), materii distincte vs. abordare integrata.
 
Revenind la experienta personala, noi incercam sa pastram un echilibru. Ne dorim sa faca alegeri in functie de preferinte & aptitudini insa, in acelasi timp, sa trateze lucrurile cu seriozitate si asumare. Il incurajam sa-si largeasca permanent orizontul (sa citeasca mult si din diverse domenii, sa-si foloseasca curiozitatea cu care a fost inzestrat pt a intelege cum functioneaza tot ceea ce-l inconjoara). Credem ca acest lucru il va ajuta sa aleaga in cunostinta de cauza, sa revina asupra alegerii / sa-si schimbe drumul daca va fi cazul, sa fie un om informat si cult.

Editat de Adriana mica, 06 decembrie 2016 - 15:11 .


#45
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 15:04

Intrebare intrebatoare : ar trebui /cum ar trebui sa pregatim copiii pt probele de la ora de sport?  Ieri fii'mea a sarit 1.24cm la saritura in lungime de pe loc, barem pt nota 6 Pam-pam!!! ...  Ea are 1.30 si 25 de kg, picioare de balerina finuta. Cum sa o fac sa sara mai mult, daca atat poate?!  Merge la orele de sport, face inot si dans in afara scolii, ce sa faca mai mult!? 



#46
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 15:07

exerseaza, daca mai vrea si daca poate. nu e musai sa fie inzestrata pentru asta.... :)



#47
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 15:10

Laura, eu mi-as dori ca la orele de aptitudini (muzica, desen si sport) sa se renunte la evaluarea copiilor prin intermediul notelor. Mai ales in contextul in care media anilor de gimnaziu conteaza la admitere. Cred ca mai de folos ar fi sa-i atragem pe copii inspre sport / arte, nu sa-i indepartam si mai mult.

 

Noi am observat o schimbare foarte mare la Tudor dupa ce a venit profesorul de arte pe care il au in prezent. A fost cel care s-a concentrat (mai mult decat predecesorii lui) pe ceea ce face interesant / diferit de ceilalti copii, l-a incurajat sa-si dea frau liber imaginatiei. Drept urmare, copilul a prins mai mult curaj, experimenteaza mai mult si asta il ajuta sa-si imbunatateasca abilitatile.


Editat de Adriana mica, 06 decembrie 2016 - 15:26 .


#48
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.639 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 15:25

 

Nu stiu daca sunt suficient de clara. O sa o folosesc pe Malina exemplu, e la momentul alegerilor in scoala. poate alege teoretic orice, pentru ca o duce capul, insa uraste stiintele si matematica (desi la testele semestriale a luat al doilea punctaj din clasa la stiinte si primul la mate). Ea vrea sa se indrepte spre arte, literatura, drama, orice fara stiinte. Daca o va lua in directia asta, va fi greu sa schimbe drumul mai tarziu. stiintele iti lasa o arie vasta de optiuni, artele ti-o limiteaza.

 

Desi recunosc ca mi-as dori stiintele, nu vreau sa o fortez de nicio culoare sa o ia in directia asta daca ea nu vrea. nu cred ca ar fi mai fericita facand ce nu ii place, dar poate pe bani mai multi in viitor.

 

Evident, cu ceva mai mult efort din partea ei, poate opta spre materii care sa ii lase deschis drumul si spre arte dar si spre altele, iar ea nu vrea sa faca acest efort. 

 

 

E gresit sa ii las sa isi decida la o varsta asa mica viitorul?

 

 

 

 

Micky, eu as incerca sa o conving sa nu isi inchida drumuri, ca e bine sa ai cat mai multe optiuni in viata.

Mie mi s epare iresponsabil ca parinte sa lasi copilului de 12-13 ani intreaga responsabilitate a viitorului sau.

 

La voi nu exista stagii care se fa in gimnaziu ca sa descopere meserii? Ca daca da, ar fi bine sa fac stagii in domeniul ei.

 

Nepoata unei colege e cam lenesa la scoala. A repetat de 2 ori, bref, nu o prea intereseaza. Pt stagiu asta, nu au dus-o parintii intr-un loc caldutz, nuu, au lasat-o sa isi gaseasca singura, acolo unde se poate cu backgroundul ei. A gasit vanzatoare intr-o parfumerie. A fost pt ea o experienta horor. Tipele odioase, s-au purat urat cu ea, si nu iti spun ce declic a avut :))).



#49
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 15:44

Din cate stiu nu exista stagii.

 

Stiu ca va avea niste sedinte de consiliere cu cineva de la scoala, legat de optiunile pentru viitor, vom avea si noi, parintii si profesorii discutii, dar astea nu-mi sunt prea utile, pentru ca profesorii la ultima mea intalnire cu ei, cu o singura exceptie (sportul) toti mi-au spus ca isi poate alege fara probleme materia lor pentru GCSE, adica tine doar de ea.

 

Dupa Craciun ar trebui sa aiba deja o idee clara ce vrea sa faca mai departe.

 

E posibil sa gresesc, Letitia am inteles ca a trecut prin asta si ma poate corecta, dar din ce am inteles eu pana acum, poate da gcse la orice materie vrea, chiar daca nu a studiat-o intensiv.

 

Insa va fi infernal daca alegi sa faci 3 ore de mate pe saptamana la nivel mediu si sa te trezesti apoi ca vrei nu stiu ce colegiu unde ai nevoie de mate avansat, si sa trebuiasca sa dai acelasi examen cu unul care a facut 5 ore de mate avansat timp de 2 ani si sa mai si iei si punctaj bun.

 

 



#50
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 16:25

Din cate stiu nu exista stagii.

 

Stiu ca va avea niste sedinte de consiliere cu cineva de la scoala, legat de optiunile pentru viitor, vom avea si noi, parintii si profesorii discutii, dar astea nu-mi sunt prea utile, pentru ca profesorii la ultima mea intalnire cu ei, cu o singura exceptie (sportul) toti mi-au spus ca isi poate alege fara probleme materia lor pentru GCSE, adica tine doar de ea.

 

Dupa Craciun ar trebui sa aiba deja o idee clara ce vrea sa faca mai departe.

 

E posibil sa gresesc, Letitia am inteles ca a trecut prin asta si ma poate corecta, dar din ce am inteles eu pana acum, poate da gcse la orice materie vrea, chiar daca nu a studiat-o intensiv.

 

Insa va fi infernal daca alegi sa faci 3 ore de mate pe saptamana la nivel mediu si sa te trezesti apoi ca vrei nu stiu ce colegiu unde ai nevoie de mate avansat, si sa trebuiasca sa dai acelasi examen cu unul care a facut 5 ore de mate avansat timp de 2 ani si sa mai si iei si punctaj bun.

In total o sa dea 10-11 examene, dintre care matematica si engleza sint obligatorii (or sa fie 4 examene, 2 si doua), apoi esti obligat sa iei stiintele, dar poti sa le ei toate impreuna (e mai usor, mai putina materie), sau separat. Cu alte cuvinte, de materiile astea grele si de baza, matematica, fizica, chimie ,engleza si parca biologie nu scapa la GCSE. In rest poate de exemplu sa nu ia geografia daca nu-i place, insa tot 10 examene o sa dea in total. De-abia in 6 form o sa aleaga cu adevarat. Fiu-miu face doar 4 materii anul asta iar la anul doar 3 cu care o sa intre sau nu(eu sper sa intre) la facultate.

 

Mickyyy vreau sa-ti spun ca si aici in UK, desi pare care ai o groaza de optiuni, fara calificari zdravene tragi mitza de coada original. Daca acu 20 de ani cu doar citeva GCSE-uri iti puteai gasi un loc caldut si bine platit intr-un birou, acum nu mai este asa. Deci eu mi-as incuraja copilul sa faca ce ii place, dar la cel mai inalt nivel pe care il poate el atinge. 





Etichetat si cu dezbatere, scoala, teme, invatamant

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -