Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce facem cu firele de par alb?

par alb vopsea de par par

111 raspunsuri la acest subiect

#41
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 13:39

Am inteles ulei de cocos pentru regenerare fir de par.

 

Dar pentru a il indesi/reindesi?

 

in afara de clasicul ulei de ricin, bun si pentru gene/sprancene, exista si asa numita henna alba. este de fapt o masca-tratament pentru intretinerea si indesirea parului, dar nu coloreaza absolut deloc.

era un site, sideris.ro, unde gasesti detalii despre aceasta henna alba(incolora). din pacate nu stiu ce are site-ul, ca nu mi se deschide nici cu IE, nici cu Chrome...

am gasit in alta parte detalii:

http://surasul-demet...a-incolora.html

probabil ca se gaseste la magazinele naturiste sau pe site-uri de specialitate (sideris era unul dintre ele).



#42
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 13:43

Eu nu am par alb mult, am citeva fire, desi nu-s spring chicken [:)] . Am mai multe fire albe in sprincene decit pe cap. Ma vopsesc roscat momentan, sotul ma vopseste cam de 3 ori pe an. Daca o sa se inmulteasca, ma gindesc sa imi fac suvite. Deci par roscat cu suvite blonde/albe. Eu am o coafeza care vine acasa regulat sa ne tunda (pe mine si pe ficior), dar e foarte buna si in ale vopselii, deci pe ea o sa o rog cind n-oi mai sti ce sa fac.

 

Btw, cu sprincenele cum faceti, ca vopseaua mea de spincene nu prinde pe firele albe? [bib]

 

leti, poate ar trebui sa incerci un alt produs, tot pentru vopsirea genelor/sprancenelor...

eventual, unul profesional, pe care il folosesc si in saloanele de cosmetica

uite un exemplu de la noi :

http://www.profihair...5-ml-10690.html



#43
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 13:43

Eu prefer uleiul de cocos fiindca imi hraneste si pielea, nu numai parul. 



#44
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 13:47

Eu prefer uleiul de cocos fiindca imi hraneste si pielea, nu numai parul. 

 

hm, eu nu suport sa-mi dau cu lotiune sau crema de corp, imi place senzatia de piele scartaietor de curata. e drept, am pielea normala pe corp, nu simt nevoia s-o hidratez.

singura perioada din an cand imi dau pe corp cu lotiune este vara, cand merg la mare si folosesc lotiune de protectie solara sau ulei de plaja.

totusi, ca o concesie, folosesc numai geluri de dus cremoase, care teoretic au si oleaca de crema sau proprietati hidratante.



#45
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 13:48

leti, poate ar trebui sa incerci un alt produs, tot pentru vopsirea genelor/sprancenelor...

eventual, unul profesional, pe care il folosesc si in saloanele de cosmetica

uite un exemplu de la noi :

http://www.profihair...5-ml-10690.html

Da, sau poate sa mi le vopsesc la cosmeticiana, ca si asa ma duc la ea regulat cu alte chestii. Doar ca nu am rabdare. Asa cum n-as avea rabdare sa stau cu uleiul ala in cap o ora in fiecare saptamina.

 

Apropo Alizee, e greu de clatit dupa aia, nu ramine unsuros parul? E suficient sa-l dai doar cu sampon sau il clatesti si cu otet dupa aia?



#46
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 13:52

hm, eu nu suport sa-mi dau cu lotiune sau crema de corp, imi place senzatia de piele scartaietor de curata. e drept, am pielea normala pe corp, nu simt nevoia s-o hidratez.

singura perioada din an cand imi dau pe corp cu lotiune este vara, cand merg la mare si folosesc lotiune de protectie solara sau ulei de plaja.

totusi, ca o concesie, folosesc numai geluri de dus cremoase, care teoretic au si oleaca de crema sau proprietati hidratante.

 

Eu am tenul uscat, care necesita ingrijire constanta, altfel, apar ridurile. Nu ca nu mi-au aparut deja, dar una e sa fie ca firicelele, alta e sa fie ca niste santulete. Si parul tot uscat este, de fel. Dar datorita uleiul de cocos, si fata si parul arata f bine. Bineinteles ca imi dau si cu crema zi de zi.  



#47
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 14:02

Da, sau poate sa mi le vopsesc la cosmeticiana, ca si asa ma duc la ea regulat cu alte chestii. Doar ca nu am rabdare. Asa cum n-as avea rabdare sa stau cu uleiul ala in cap o ora in fiecare saptamina.

 

Apropo Alizee, e greu de clatit dupa aia, nu ramine unsuros parul? E suficient sa-l dai doar cu sampon sau il clatesti si cu otet dupa aia?

 

Parul ti-l poti spala separat de trup. Parul nu ramane unsuros si este usor de spalat si clatit. In schimb, pe cada raman urme de grasime. Intotdeauna am spalat cada dupa baie, asa ca nu gasesc ca ar fi o problema mizeria care ramane dupa spalat. Sunt mult prea incantata de efectele uleiului de cocos, ca sa gasesc un impediment in ceea ce ramane pe cada, mai ales ca se curata usor cu solutii pt baie si apa calda.



#48
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 14:09

Singura substanța care re-creste par (aducă sa indeseasca si sa degenereze fire noi) testata in laboratoare este comercializata in State sub numele de Rogaine. Trebuie aplicat zilnic si odată stopata aplicarea, te reintorci la parul dinainte. Mie mi s-a rărit putin la timple (dar cred ca e genetic ca si mama la cel are)...am pierdut o groaza de par si eu pe baza de stress dar nu s-a localizat undeva anume. Noroc ca am avut mai mult par si nu prea se vede de la distanță (adică doar eu imi dau seama ca stiu ce am avut si ce am). Eu nu ma pot vopsi acasa...am parul lung (trece de jumătatea spatelui lejer de tot).

#49
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 14:13

alizee, dar nu-ti poti ajuta pielea si parul sa devina mai putin uscate, folosind si ceva remedii de inghitit ? poate ai o deficienta de ceva vitamine/minerale sau o dereglare hormonala, care au acest efect asupra pielii si parului.

de exemplu, in perioada in care am luat anticonceptionale, pentru a-mi trata acneea, pielea, parul, unghiile, buzele mi se uscau teribil. unul dintre efectele ac-urilor era scaderea/inhibarea secretiei de sebum, pas necesar pentru disparitia conditiilor care intretineau acneea.

si in dereglarile tiroidei apare uscaciunea pielii/parului.


Editat de CorinaDani, 17 noiembrie 2016 - 14:14 .


#50
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 14:14

Pt regenerarea parului este si o solutie de la Gerovital. 

1145-GTE-KIT-TRAT-REGENERARE-PAR-fiole-4

Mai este si un medicament numit Revalid. 





Etichetat si cu par alb, vopsea de par, par

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -