Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce facem cu firele de par alb?

par alb vopsea de par par

111 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 11:48

Si eu am apelat de vreo trei ani la nuante din ce in ce mai deschise(fata de nuanta ce o aveam),la vopsea fara amoniac si intradevar mi s-a deschis mult parul,nu se mai cunosc asa tare firele albe dar nici parul meu natural nu da urit ,in nuanta asta mai deschisa.

 

Si eu ca si viviana,am pierdut mult par in crestet,este extrem de vizibil si asta ma enerveaza mai tare decit firele albe,insa la mine asta e efectul stresului(o fi si hormonal insa de cite ori am trecut prin perioade de stres...am chelit sa spun asa in virful capului [smulgpar] )

 

Acum nu m-am mai vopsit de vreun an,mai folosesc un nuantator natural,pe baza de henna ,cind mai vreau sa-i dau o nuanta (mai)intensa de roscat.Trebuie sa ma hotarasc daca vreau sa ramin cheala sau cu fire albe!!!! [:-)))] [:-)))]



#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 11:56

Da, e nasol,  m-am gandit ca poate vopselele sunt proaste si se sterg la spalatul pe cap, nu ca imi creste parul repede. Am stat nespalata pe cap 2 saptamani. Parul meu nu se ingrasa niciodata. Rezultataul a fost acelasi. 

 

Dar o sa-mi cumpar, sprayul acela pe care l-au recomandat fetele si se gaseste sin la noi si daca imi aduce si mama unul, taman am ocazia sa fac diferente intre ele.



#23
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 12:08

si mie imi creste repede parul. la o saptamana dupa ce ma tund si ma vopsesc, am radacinile albe crescute cam jumatate de centimetru.

am facut duminica prostia sa ma vopsesc cu palette deluxe.

pfoai, ce vopsea proasta, n-a prins deloc bine pe firele albe, oxidantul era cam concentrat, simteam ca ma ustura pielea capului imediat dupa aplicare si, cireasa de pe tort, a inceput sa-mi curga vopseaua pe frunte, pe gat, parca se lichefia, desi consistenta era relativ cremoasa. bineinteles ca vopseaua cursa mi-a patat pielea, desi ma stergeam imediat. noroc cu servetelele demachiante, asa am reusit sa scot vopseaua de pe piele.

asadar, nu folositi palette deluxe, poate e buna la culori deschise, dar la roscat a dat un mare chix.



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 12:17

Eu ma vopsesc numai la coafor. 



#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 12:34

Eu ma vopsesc numai la coafor. 

:-)

eu nu m-am vopsit niciodata la coafor.

 

vopsea profesionala se gaseste de cumparat, pentru cine doreste, iar la o tunsoare scurta cum am eu, e o nimica toata sa-ti pui vopseaua pe par si sa astepti sa-si faca efectul.

cu alte cuvinte, pentru mine vopsirea la coafor = bani aruncati degeaba pentru o trebusoara pe care o pot face si eu foarte bine.

repet insa, am parul tuns scurt, in cel mult 5 minute am toata vopseaua pusa in par si repartizata uniform.

 

am incercat palette la recomandarea unei colege, cand ma plangeam ca si la trei luni dupa ce ma vopsisem cu garnier fara amoniac, tot imi iesea pigment roscat la spalat si pe prosopul cu care ma sterg pe cap. ea imi spunea ca doar la primul spalat iese culoare, apoi nu ai treaba.

nah, ca de-o saptamana dorm cu un prosop gros pe perna, sa nu patez fata de perna si burduful acesteia. prosopul meu e plin de dare si pete rosii acum...azi dimineata m-am spalat pe cap pentru prima oara dupa vopsirea de duminica, a curs ceva culoare, sa vedem ce se mai intampla in urmatoarea perioada.



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 13:00

Corina,Olia de la Garnier folosesti?

 

Mie nu mi-a patat niciodata prosopul,cred ca e singura vopsea care nu mi-a lasat urme pe prosop.

 

E drept ca nu era o nuanta intensa de roscat...insa cu ea nu am avut probleme.


Editat de andacos, 17 noiembrie 2016 - 13:01 .


#27
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 13:11

Corina,Olia de la Garnier folosesti?

 

Mie nu mi-a patat niciodata prosopul,cred ca e singura vopsea care nu mi-a lasat urme pe prosop.

 

E drept ca nu era o nuanta intensa de roscat...insa cu ea nu am avut probleme.

 

am folosit, imediat ce a aparut la noi pe piata. nu am fost multumita.

chiar am mai discutat noi doua despre aceasta olia si am ajuns la concluzia ca produsul pe care il gasesti tu in germania nu e la fel cu cel comercializat in romania.

de exemplu, olia de la noi nu are acel recipient-aplicator, in care amesteci oxidantul si vopseaua si apoi aplici pe par fara sa ai nevoie de pensula,



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 13:14

Da,am mai vorbit de OLia...eu am fost tare multumita de ea!!!!



#29
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 13:18

Pfff, o corvoada si pentru mine! Am inceput sa albesc de la 25 de ani, o singura data am fost suvite blonde, nu mi-a placut cum imi sta, eu am tenul mai inchis, si ma fac saten roscata de atunci.

Diverse nuante, cu Garnier in general, dar si cu L'oreal, pallete.

La o luna maxim trebuie sa ma fac, hai 5 saptamani cu indulgenta, ca imi creste parul ca nebunu!

M-am facut si la coafor, dar acasa in general. Si nici la coafor nu mi-a iesit nuanta pe care o vroiam.



#30
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 13:21

Mama mea este bruneta. Acum ceva ani, cand am ajuns la concluzia ca e prea greu sa tina pasul cu firele albe - se vopsea dar niciodata nu reusea sa 4,5 saptamani si mereu avea radacini albe, am mers la un salon si am decolorat-o blond. Apoi am vopsit-o o nuanta de blond mai inchis, mai aramiu, asa cum i-a placut ei. Diferenta este remarcabila. Parul care ii creste acum intre vopsiri e alb, dar nu e asa vizibil ca atunci cand se vopsea o nuanta inchisa.

 

Pentru persoanele carora nu le sta bine cu blond e o solutie acel spray, desi e greu cand e foarte inchis sa nu se vada pe dedesupt.

Eu am sa renunt la vopsit la un moment dat si atunci am sa-l intretin cumva sa fie un alb frumos, sunt sampoane speciale pentru parul alb. Oricum, nu va fi prea devreme.





Etichetat si cu par alb, vopsea de par, par

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -