Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

FIV cu dr. Vythoulkas, clinica Genesis Grecia/Romania


187 raspunsuri la acest subiect

#161
Dana0

Dana0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 931 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 13:46

Ugh Gadina povestea ta e cam  90% similară cu a mea si daca minți sau inventezi pt a face reclama acestui doctor sa te vada Dumnezeu si sa te pedepsească Dumnezeu pt ca eu am

trceut prin trauma de a imi pierde copilașii la aproape de 6 luni.Deci nici nu vreau sa cred ca o femeie ar putea inventa asa ceva......

acelasi doctor pe care tu il ridic in slavi si-a lasat alta pacienta cu membranele rupte fără sa-i pese dupa ce ii promisese ca se duce la spital....

Sunt scârbită sa tot aud de acest doctor care nu fa e decat ecografii.



#162
osuparata

osuparata

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 16:04

Of, cautand-o pe bella1989, pe care am gasit-o si pe acest subiect, am mai gasit povestea utilizatoarei izabelaisa (pag.12aici),  care , pe langa sarlatania facuta de dr. Sam de la Iasi, acum cazuse a doua oara in plasa, si anume,la  dr. Vy! Doamne, cata sarlatanie,chiar sub obladuirea dr. Pantos in Grecia, cum e posibil sa imbarligi in halul asta niste femei disperate, care doresc din tot sufletul sa fie MAME, sa le scoti trompele in cadrul laparoscopiei, fara a le informa in prealabil daca isi dau acceptul??? Sotul izabelaisei a fost "torturat psihic" ca sa-l determine sa semneze in locul sotiei! Sunteti sarsaila sub chip de om, sa va fie rusine! Oare pe cati oameni i-ati exploatat fizic, psihic si financiar? Mi-a crescut tensiunea de nervi, nu cred ca o sa mai citesc nicio informatie! Adina, de ce nu dai numele dr, asta daca e adevarata povestea, nu vrem ca alte femei care au sarcina sa mai treaca prin asa calvar?? Oricum, niciun medic nu mai face eco vaginal dupa 12 saptamani, decat daca trebuie masurat colul, dar.... se face cu MAXIMA ATENTIE!



#163
Dana0

Dana0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 931 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 17:01

Osuparata in cazul gemenilor se face eco transvaginala pt măsurarea colului dar doar pt câteva secunde,mie mi-a facut doc meu mereu si la ambele morfologii la fel,daca nu era doctorul care mi-a facut morfologia pt trimestrul 2 habar nu aveam ca colulu meu era deschis pt ca nu aveam nici un simptom si riscam sa-i pierd acasa sau cine stie.Deci gadina asta parca a luat povestea mea si a transformat-o putin .....nu zic ca minte dar daca minte Dumnezeu e mare.



#164
gadina

gadina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 20:59

Buna seara! Eu nu vreau sa laud s-au sa critic pe nimeni! Eu am scris exact ce mi s-a intamplat.

In ceea ce priveste aceea morfologia de al 2-lea trimestu', aceasta a fost facuta de o dna dr de la Medsana. Dupa ce s-a intamplat si am pierdut sarcina, m-am tot interesat de aceasta ecografie transvaginala, atat in Grecia cat si in Italia. De acolo mi-au spus asa:" ecografia transvaginala se face doar pana la cel mult 12 sapt de sarcina, mai ales in sarcinile gemelare. Insa, se mai face in cazuri speciale si de medici fff buni, specializati in morfologie".

Tin sa mentionez ca inainte sa plecam din clinica din Grecia, Laura ne-a comunicat ca dl dr Pantos, vrea sa ne vada! Am mers...la plecare, parca prevestea ce urma sa mi se intample. Mi-a spus ca daca imi reuseste fiv-ul, sa nu permit sa mi se faca ec trans dupa 8 sapt de sarcina. 

Asa de vinovata ma simt....stiam, atat eu cat si sotul meu si....nu am facut nimic. Parca cineva ne-a oprit. Puteam sa refuzam si sa plecam. 

Nu am facut acest lucru si am ales sa o lasam pe aceea dr-ta sa -mi faca ec. Tin sa mentionez ca  morfologia a durat fix 15 min. Sunt convinsa ca si-a dat seama de ceea ce a facut si vroia sa scape cat mai repede de noi. 

Daca in aceea seara, pe holurile de la Medsana Primaverii nu ma intaneam cu Silvia, as dr Vytoulkas, mergeam acasa si sigur se intampla acasa. 

Datorita faptului ca de cum am iesit de la morfologie, au inceput durerile, dl dr vytoulkas prin intermediul Silviei, mi-a spus sa merg de urgenta la Metropolitan. Acolo, de garda era dr Stoian Erna, cred ca asa se numeste, care, de asemenea cand a aflat ca am 6 luni de sarcina, a spus ca nu imi va face ec teansvaginala.

Morfologia de primul trimestru am facut-o la Medlife. Am sunat prin call center si m-am programat la dr Popa, singurul medic ca a putut sa ma primeasca a doua zi. Dna dr Popa, de atunci nu a mai vrut sa-mi faca ec transv. Mi-a spus ca poate si abdominal sa masoare colul si ca dansa nu face de la primul trimestru ec transv la femeile cu sarcina gemelara. 

Tin sa mentionez, faptul ca eu am convingerea ca sarcina am pierdut-o din aceasta cauza, motivat de faptul ca cu o zi inainte de morf de al 2 -lea trimestru, am avut prog la dl dr Vytoulkas, care m-a monitorizat ptr prima data la un aparat de masurat contractiile. Mi-a explicat ca, contractiile, pot fi si  cele pe care noi nu le simtim. Eu nu aveam niciun fel de contractii. In aceea zi mi-a facut ec abdominala. Este imaginea cu care eu am ramas intiparita in minte. Copilasii mei era f bine, erau imbratisati! Este imaginea pe care, sincer incerc sa o sterg, sa nu o mai " vad". Consider ca atunci cand o sa reusesc sa trec peste  ce mi s-a intamplat atunci, o sa reusesc in sfarsit sa devin mama. 

In decursul celor 6 luni de sarcina, am fost fff activa, sunt avocat de profesie si nu am stat nici macar o zi acasa. Am mers la serviciu, intrucat m-am simtit f bine. Aveam doar greturi. Atat! 

Inainte de 2015, am tot mers la medicii renumiti de la Elias, sincer nu am simtit ca acolo voi reusii. 

La dr Filipescu am facut cred ca prin anul 2013, o inseminare artificiala - esec total. 

Repet,eu nu vreau sa laud pe nimeni, insa la aceea clinica genesis atena, eu m-am simtit in siguranta. 

Cam ce mi-au spus acolo, cam asa a fost! 

In ceea ce priveste ET din 23 oct 17, chiar nu stiu de ce nu a reusit. Rezultatele  analizelor au fost f bune, endometru 12, insa nu  a reusit. O sa discut cu dl dr si sunt sigura ca voi afla motivul.

De ceva ani, atat eu, cat si sotul meu, ne-am apropiat mai mult de Dumnezeu. Mergem destul de des la Manastirea Chiroiu, fiind ff aproape de orasul in care locuim.Parintele de acolo nu prea este de acord cu Fiv-ul. Acesta ne spune mereu sa nu-l grabim pe Dumnezeu. Ca o sa avem copii atunci cand Dumnezeu va considera de cuviinta.

Repet, eu nu vreau sa laud pe nimeni, insa, sfatul meu este sa mergeti la medicul,  care va inspira incredere, medicul pe care il simtiti ca va poate ajuta! 

Si eu am tot citit de aceasta clinica Genesis Atena, de femei care au intampinat probleme, insa eu am relatat ceea ce mie mi s-a intamplat! 

Desi, am tot citit mesaje pe forumuri, nu am postat decat o data in 2015 si acum. 

In anul 2015, am povestit la multe persoane ca am facut fiv. Acum nu a stiut decat mama mea. Chiar simteam nevoia sa vb cu cineva. 

Consider ca nu trebuie sa ne incarcam cu rautate s-au ura, in cazul unui esec! Trebuie sa avem incredere  si credinta in Dumnezeu ca o sa reusim! Scopul nostru este,  ca cel mai arzator vis sa devina realitate! 

De oricine care cu buna stiinta produce erori in legatura viata unor  copilasi nevinovati si in legatura cu sanatatea fizica si pshioligica a unor femei care isi transforma intreg corpul din cauza hormonilor si a pungilor  de medicamente pe care le inghite si care isi doresc din tot sufletul copii, Dumnezeu va avea grija! Nimeni nu ramane nepedepsit!

Eu in dl dr Pantos si in dr Vytoulkas am incredere totala! Eu chiar sunt convinsa ca dr Pantos face minuni! 

Va doresc din tot sufletul ca visul vostru sa devina realitate!  

O seara frumoasa! 

 

 



#165
osuparata

osuparata

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 04 noiembrie 2017 - 10:31

Ok,poate chiar e reala drama ta (asta tu o stii!), si-ti doresc sa-ti vezi visul implinit! Ai spus ca esti avocat, lupta pentru malpraxisul facut de doctorita tortionara! Cat priveste preotimea, NU INSTITUTIA BISERICII SAU CREDINTA, acesti parsivi de preoti (macar 'juma' din ei!) ar trebui sa fie mai umili si mai credinciosi decat noi, " aia multi"! Mie imi e teama sa fac si sa gandesc ceva negativ, tocmai pentru a respecta normele umane si a nu-mi atrage "mania Domnului", iar unii dintre reprezentantii Bisericii nu se mai satura de sex in toate formele, de averi colosale,de trai megaindestulat! Cum e posibil ca fariseii sa faca cea mai mare Catedrala ever, in conditiile in care noi nu avem spitale sigure si camine pentru copii si batrani?  Pana la " nemurirea de dincolo,ori ba", nu trebuie sa iesim vii din spital? A venit Kirill al rusilor in Romania, cica are 300 milioane euro, pai unde-i smerenia, ca vorba aia,Iisus a venit cu magarul, nu cu " hecarul de mertan"? Ma rog, sunt putintel off topic, doar ca nu trebuie sa ascultam orbeste de preoti, si ei, dupa slujba, se duc acasa, trag o dusca pe gat si o " calareala sfanta" nevestii!



#166
MarianaBrașoveanu

MarianaBrașoveanu
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 00:25

Dind search despre dr.Vythoulkas ma gindeam ca amus e slavit ,mai ceva ca Domnul.Sunt surprinsa sa vad viceversa

de ce asa?pe siteul clinicii Genesis ,filiala Romania,este foarte laudat si apreciat

apropo,ati facut careva in Ucraina fiv cu ovule donate?

am mai studiat careva clinici si de acolo si am vazut preturi mai ok ca la greci..

la una din clinici am vazut ca poti alege si donatoarea/la Greci ea este o anonima.din acest punct de vedere Ucraina are un punct din partea mea

ajutati ma sa fac alegerea corecta



#167
kr138marina

kr138marina
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 23:56

MarIana,exact aceeasi impresie de pe acest forum...chiar atitea experente negative si nereusite?????

parca e o comunitate anti dr.Vytoulkas.insa,din pacate si pe alte forumuri am citit opinii negative.cica isi programeaza cite 7-10 paciente pe ora....e aglomerat si supraincarcat totul acolo

au o impresie ca sunt unica clinica care face fiv cu ovule donate in toate europa

cit despre Ucraina,nu cunosc multe pe partea de fiv,stiu doar ca ce cyine de mama surogat procedura este mai simpla.cititsem un articol la acest subiect.

acus nea'Google ne informeaza))

P.S:eu sunt abia la etapa de analiza ))



#168
MarianaBrașoveanu

MarianaBrașoveanu
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 30 noiembrie 2017 - 12:38

Fetelor tot caut pe net si nu gasesc raspuns..dr.Vytoulkas face fiv cu ovo donate in Romania sau doar consulta?Scuze,dar nu prea am timi sa rasfoiesc toate comentariile.Cu Ucraina imi este cla,insa uite cu clinica din Grecia nu prea inteleg cum stau lucrurile..

Mersi anticipat



#169
Bella1989

Bella1989

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 30 noiembrie 2017 - 21:50

Buna, fetelor! Eu din iunie nu mai sunt pacienta doctorului Vythoulkas si de aceea nici nu am mai intrat pe acest topic... Nu stiu de ce azi am avut curiozitatea sa vad ce se mai scrie pe aici si mi-am regasit numele in niste postari... O sa va scriu povestea mea chiar daca risc sa va plictisesc...

In decembrie 2016 dr Vythoulkas m-a trimis in Grecia pentru o laparoscopie diagnostica deoarece infertilitatea mea aparent nu avea explicatie... Inainte de operatie ne-au spus mie si celorlalte paciente ca recent avusesera o pacienta careia i s-a descoperit hidrosalpinx in timpul operatiei si sotul ei a refuzat sa semneze pentru a-i scoate trompele, fapt pentru care ea va trebui sa se opereze din nou pentru ca nici prin FIV nu poate ramane gravida cu hidrosalpinx si, si de atunci, inainte de operatie intreaba toate pacientele daca vor sa semneze sa le fie scoase trompele in caz de hidrosalpinx... Am semnat razand stiind ca eu nu am probleme tubare, facusem doua testari, ultima histerosalpingografie in august 2016 si trompele erau permeabile... Dupa laparo, Laura mi-a spus ca mi-au scos trompa stanga pentru ca avea hidrosalpinx, dreapta era plina de aderente, dar au reusit sa o curete si acum e functionala. Mi-a spus si ca mi-au scos doua fibroame, desi eu stiam ca am unul. Am fost socata, dar ma bucuram ca mai am trompa dreapta pentru ca oricum ovarul drept era mai productiv decat stangul... A doua zi am vorbit cu doctorul care m-a operat... Eu vorbeam de o trompa, el de doua... Cand l-am intrebat de ce vorbeste la plural, surprins la fel ca mine de faptul ca fusesem informata gresit , mi-a explicat ca doar pe stanga aveam hidrosalpinx, dar a trebuit sa o scoata si pe dreapta pentru ca nu putea fi salvata. Am izbucnit in plans, dar m-am oprit repede ca ma durea burta ingrozitor. Ma ustura sufletul, eram sterila, doar asta imi repetam in gand, ca sunt sterila... Mi-a mai spus si ca nu mi-au scos niciun fibrom pentru ca ce am eu e adenomiom si daca intrau sa il scoata riscau sa imi deterioreze uterul iremediabil... In momentele alea nici nu ma mai interesa asta... Evident ca nici macar o scuza nu am primit pentru greseala asistentei... Dar nici asta nu ma interesa in momentele alea... Imi doream sa imi treaca durerile de burta mai repede ca sa pot sa plang, sa-mi plang de mila. Dar am iesit si din criza asta dupa putin timp, slava Domnului ca exista FIV-ul... Ulterior am vazut aici postarea unei fete despre care eu cred ca era faimoasa pacienta de care mi se vorbise in Grecia si am fost uluita sa vad ca au lasat-o sa se minta ca poate ramane gravida cu hidrosalpinx, ba chiar i-au dat si stimulare ovariana... Deci...pe cineva au mintit, ori pe ea, ori pe mine, tind sa cred ca pe ea, dar tot ar fi trebuit sa imi dea de gandit faptul ca o amagesc, ii mai dau si hormoni inutil in timp ce in Grecia povestesc tuturor cazul ei insistand ca nu are nicio sansa sa ramana gravida.

Nu am lasat timpul sa treaca si am trecut la FIV. Am avut dubii daca sa continuam cu ei sau nu, dar intr-un final am ales sa ramanem la ei pentru ca ei stiau exact cum este uterul meu, unde e adenomiomul si dr Vythoulkas imi spusese ca dr Pantos nu va pune embrionii unde este acest adenomiom... De fapt, in ziua transferului dr Pantos nici nu stia ca eu am mai fost acolo... Mi-a facut transferul fara ecograf si cand am incercat sa-i vorbesc in engleza, el i-a raspuns Laurei in greaca. Am inteles ca nu are chef de vorbe cu mine si i-am zis Laurei ca eu am un adenomiom si trebuie sa vada doctorul unde este ca sa nu imi puna embrionii langa el, ca asa mi-a zis dr Vythoulkas. Cand i-a tradus in greaca, imediat dupa ce a zis Vythoulkas au inceput toti sa rada... Probabil au zis "hai ca a mintit-o si pe asta"... Ca sa ma linisteasca, Laura mi-a zis "stai linistita ca domnul doctor vede tot, ca are lanterna".:))) Cat de prosti paream oare?... Dar intre timp doctorul facuse transferul, am renuntat la discutia asta si am asteptat linistiti rezultatul. Negativ! O saptamana m-a tot mintit Vythoulkas ca ma suna cand are fisa mea in fata, intr-un final am dat de el, mi-a zis ca are dosarul meu medical in fata iar cand am inceput sa vorbesc de laparoscopie m-a intrebat unde am facut eu laparoscopie... Ce fisa medicala avea el in fata?!!! Am fost scarbita, dar mai aveam 5 embrionasi la ei si nu puteam renunta. Am facut si eu acea histeroscopie gratuita pe care o fac ei dupa FIV ratat si, la fel ca la toate pacientele lor, si mie mi-au gasit inflamatie, si mie mi-au dat antibiotic 3 saptamani... Am continuat, in iunie am facut FET. La transfer aveam estradiolul mic si mi-au spus sa repet estradiolul si progesteronul dupa 4 zile si sa le transmit lor rezultatul, "sa nu o mai deranjez pe Silvia"... Era vineri cand am facut analizele. Am vorbit cu Gabriela care a spus ca dupa ce se uita medicul pe ele, ma suna Laura sa imi spuna cum continuu tratamentul... Nu m-a mai sunat nimeni... Eu m-am lasat inselata de valori, care erau in unitati de masura diferite de ale lor si am dormit linistita in weekend continuând tratamentul neschimbat. Luni totusi am sunat din nou in Grecia si m-a certat Laura ca nu am insistat sa ii mai sun, ca ele au uitat de mine, dar progesteronul meu era mic si trebuia dublata doza... Tot eu eram vinovata... Rezultatul si de data aceasta a fost negativ... Din nou, nu am reusit sa dau de niciun doctor. Dr Pantos mi-a transmis sa fac histeroscopie, cand i-am spus Laurei ca facusem deja a fost surprinsa, deci din nou, ce fise au ei?!! De Vythoulkas nici chip sa dau, imi tot spunea Silvia ca "in seara aceasta va suna domnul doctor", evident ca nu suna iar a doua zi o luam de la capat. Intr-un final satula de mine m-a intrebat de ce vreau sa vorbesc cu domnul doctor, mai am embrioni congelati si vreau sa mai fac un FET?... I-am spus ca vreau sa vorbesc despre FET-ul ratat inainte sa fac altul...

Dupa multe discutii cu sotul, am hotarat sa mergem in Ucraina sa incercam cu surogat gestational... Imi trebuia o adeverinta de la dr Vythoulkas pentru embriotransferurile esuate la clinica lor dar nu mi-a dat, ba chiar asistenta noua, Roxana daca nu mai insel se cheama,  a fost si obraznica la telefon. Silvia in schimb s-a oferit sa imi dea scrisorile medicale, dar in niciun caz adeverinta... Raportul de la embriotransfer trebuia sa mi-l dea pe loc, nu sa merg apoi special sa il iau... In fine, la sfarsitul lunii august am mers in Ucraina unde am semnat contract cu o clinica pentru FIV cu mama surogat. In octombrie am mers din nou acolo pentru FIV, s-au transferat 3 embrioni in uterul unei mame purtatoare tanara si sanatoasa, dar nici de data asta puiutii nostri nu s-au implantat... 

Deci, daca nu pot obtine copilasul mult dorit nici cu ajutorul mamei surogat, ce pretentii as putea avea sa fi ramas gravida eu la Vythoulkas?... Ei bine, stiu ca nu putea face miracole, dar ar fi putut sa fie uman si profesional. Cat am fost pacientii lor am fost mintiti si umiliti desi am cheltuit destul de multi bani la clinicile lor si la Bucuresti si in Grecia.

 

Lupta noastra continua, anul viitor vom incerca din nou, cu alta mama surogat...

Mult succes tuturor!


Editat de Bella1989, 30 noiembrie 2017 - 23:21 .


#170
mihaela1103

mihaela1103
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 14:43

Buna fetelor!

 

Povestea mea este una cu final fericit: o minune de fetita!

Si da, am facut FIV cu dr. Vythoulkas si este un om exceptional!!!!

 Am tot citit povesti despre dumnealui cum este criticat , si este numit sarlatan, si alte vorbe urate spuse probabil la suparare. Asta vreau sa cred, sau poate concurenta isi face simtita prezenta.

Am reusit de la primul FIV si nu sunt singura care a reusit. Cand am fost in Grecia pentru FIV, in ziua ET am fost 3 romance, si toate am avut noroc! Dr Pantos este cel mai bun doctor cu cea mai buna echipa. Este un om simplu, fara "aere de dr de Bucuresti", un om minunat dedicat carierei.

Povestea mea este reala, si nu scrisa din auzite( citeam mai devreme povestea  unor fete care au fost si ele In Grecia, si credeti-ma.....chiar nu seamana deloc cu ce am vazut si trait acolo).

Nu inteleg de ce il vorbiti de rau pe Vythoulkas.......oare chiar nu a reusit nimeni cu dumealui? oare toate sunt povesti cu final fericit doar pentru a va atrage la el? hai sa fim seriosi.......daca va duceti la cabinet in ziua cand are consultatii o sa vedeti cate persoane sunt acolo, cu speranta( poate pentru unii cu ultima speranta de a devenii parinti), cu incredere si cu lacrimi in ochi.

Intr-adevar este un doctor foarte ocupat, dar niciodata nu am fost consultata pe repezeala, si mi-a raspuns la toate intrebarile , chiar daca se grabea. Cu totii ne dorim sa stam cat mai mult in cabinet, sa intrebam...sa fim consolati pentru un esesc sau incurajati pentru un am 2-lea copil.

Sunt socata sa citesc atatea povesti triste despre acest doctor. Nu contesc ca sunt multe fete care nu au reusit sa-si implineasca visul, dar nici el nu este Dumnezeu. Eu cand am plecat in Grecia mi-a spus clar: sansele sunt de 40 % sa reusiti,am crezut cu toata putereaa mea in sansa oferita, am fost sigura ca o sa fie bine, si asa a fost!

Astazi suntem parintii unei fetite minunate, avem aproape  doctori exceptionali care se implica pentru realizarea dorintelor si avem incredere si speranta ca anul ce vine vom devenii parinri pentru a 2-oa oara. Tot cu Vyhtoulkas si tot in Grecia la dr Pantos.

 

Fetelor, sa aveti credinta, speranta si muulta sanatate.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -