Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cititi povesti seara? Ce carti de povesti folositi/recomandati?

povesti copi

12 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 13:20

Ieri am facut curat intr-un dulap si am gasit o carte care m-a emotionat. Este una din cartile preferate din care am citit povesti baiatului meu. Este o carte in limba olandeza, ilustrata.

 

Voi ce povesti cititi copiilor seara?

Cand am fost copil am fost fascinat de cartea Povesti Nemuritoare. Cand baiatul meu era mic le-am incercat dar nu i-au placut. Prefera sa-i inventez povesti sau sa ne uitam pe carti de povesti ilustrate. Legendele Olimpului insa au fost la loc de cinste.

 

Ma intreb daca cineva foloseste tableta pentru povestea de seara. Sper ca stiti ca lumina albastra a tabletei este nefasta pentru somn.

 

Si o ultima intrebare: cati dintre voi adorm inaintea copilului cu cartea in mana la povestea de seara? Mie mi se intampla frecvent :)

 

Deci, care sunt cartile preferate de povesti? Poate reusim sa facem chiar o lista....



#2
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 13:32

Am citit seara de seara pana pe la 7-8 ani , rar clasici , in general carti de la biblioteca cu povesti pentru copii. Si i-am citit de cand era bebe , de la cateva luni , nu stiu ce intelegea dar ii placea , si nu a rupt niciodata macar o pagina din carte .
Ii place sa ii citesc si acum , la culcare sau nu , imi aleg un mic text pe care aproape il dramatizez . Chiar daca a citit sute de carti si citeste zilnic , ii place sa asculte pe altcineva cum citeste .
La varsta scolara e foarte important sa citim , sa dramatizam si sa discutam cele citite cu copiii. Face parte din obisnuinta familiei .

Nu folosim tableta pentru citit , foarte rar kindle , doar carti .

#3
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 14:25

Toata seria Holly Webb. E preferata noastra acum.

 

Copilului meu nu ii plac povestile clasice, cele pe care le citeam noi, gen "Basmele romanilor" sau "Povesti nemuritoare". Ii plac cele in care se regaseste, cele cu intamplari care i s-ar putea intampla si lui.

 

A imprumutat Andersen de la biblioteca, voia sa citeasca "Craiasa Zapezii". Zau daca am stiut cum suna in original povestea asta, am aruncat cat colo cartea cand am vazut - pentru cine nu stie, incepe asa: "intr-o zi, era dracul in toane bune si a creat o oglinda".

 

Nu adorm niciodata inaintea copilului, cu cartea in mana. :)



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 16:34

nu i-am citit niciodata copilei povesti inainte de culcare. dupa baita era atat de obosita incat adormea intr-un minut.

n-avea rost s-o mai agit cu lumina aprinsa si pozele din cartea de povesti, riscam sa-i sara somnul de tot si sa ma chinui mai apoi s-o adorm...



#5
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 16:39

ohooo, doua, trei, si uneori supraliciteaza...

 

Nu citim decat povesti scurte, inca nu are rabdare sa citim capitole din ceva mai lung.

 

Mie imi plac povestile diferite, de genul Basmelor din intreaga lume, ei ii plac benzile desenate din revistele pentru copii. I le citesc schimbandu-mi vocea si adora asta.



#6
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 16:42

Ah, mai nou avem un joc, inventez eu o poveste, apoi ea... E foarte interesant.



#7
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 17:25

ach ce subiect frumos!

 

la noi povestea de seara si spalatul pe dinti sunt un MUST.

 

pe parcusul anilor si pt cei doi copii am experimentat diverse faze.

 

la primul: colectia Disney (cea albastra) a fost cel mai de succes cadoul la varsta de 4 ani.

am citit la nesfarsit: Regele leilor, Mica Sirena, cenusareasa..intreaga colectie Disney dar si Petersson & Findus, Mama Muh si cioara,  Aventurile lui Habarna, si tot ce gaseam la biblioteca, musai cu poze. Egal de Limba citeam doar in romaneste.

Chiar a avut copilul un soc sa gaseasca o carte, scris in germana pe care i-am citit-o de 100 ori in romaneste.

apoi cand a inceput sa citeasca el, citeam eu o pagina, el o pagina si apoi vinerea ii citeam doar eu, in romaneste.

 

de obicei isi alegea el cartea, daca nu aveam timp, alegeam eu o carte, Gen Eminescu Basme si ii adormeam rapid.

 

Nu citesc niciodata dupa Tableta &Co.

 

Nu am adormit niciodata la poveste, dar aveam carti, la care ei dormeau dusi si eu citeam in continuare (aventurile lu Habarnam, de ex pe care le-am descoperit acum, cu ei si pt ei)

 

La al doilea copil, a fost un pic mai greu. Cand era mic si auzea ca citim, se enerva si adormea instantaneu numai sa nu auda. mai tarziu de la 5-6 ani ma roaga el sa ii citesc. Momentan Citesc Mathilda de R. Doahl. 

 

ai mei asculta uneori povesti dupa CD. cand se joaca, coloreaza..

 

dar si seara inainte de culcare, isi pun o carte si asa adorm, si aici da, uneori adorm eu inaintea lor, ca musai sa stau cel Putin cu juniorul.

 

Noi luam de la biblioteca si 50 medien (Carti &CD) de copil de la biblioteca, unele le aleg ei, altele eu..


Editat de DidiAlex, 09 noiembrie 2016 - 17:27 .


#8
Iris2014

Iris2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 17:49

Noi am citit pana cand copii au invatat sa citeasca singuri, pe la 5-6 ani... acum citesc in fiecare zi o carte, cam trei sferturi in pat, inainte de culcare... au 7 si 9 ani si le place Roald Dahl, Harry Potter... isi aleg singure cartile, 14 carti pe saptamina de la biblioteca... Insa imi povestesc zilnic cam ce au citit.. :) 



#9
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 02:05

Da, ii citim in fiecare seara celei mari.  Bebica are alt program: baie si nani, insa ii citim

ziua cand ne jucam, sau mai precis ne uitam pe carti ca inca nu are rabdare sa stea la citit. 

 

Povestile se schimba in functie de varsta. Pana pe la 4-5 ani au fost preferate basmele, acum ii plac mult cartile cu Little Miss si Mr. Man. Sau Wilf, catelul vrajitoarei si cartile cu povesti cu animale (Povesti din Padurea Fermecata de exemplu). De multe ori prefera sa ii 'zic pe gura' o poveste, cu lumina stinsa, culcusite amandoua sub patura- chiar daca ii spun aceleasi povesti pe care i le-as citi, cred ca o incanta atmosfera. Ii place mult sa ii povestesc din copilaria mea si sa inventez sau adaptez povesti cu ea. Ultimul succes a fost Cei trei purcelusi, in care ea, surioara si o vecina erau porcusori si o alta vecina era lupul. As vrea sa incerc Mary Poppins in curand. 



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 13:33

[attachment=35222:image.jpg]Pentru copiii pana la 7-8 ani recomand , pentru aceasta perioada "The spider and the fly " , o carte fantastica , "What the Ladybird heard " .
Fie-mea citeste astea , de la biblioteca , saptamana asta

Editat de Collins20, 11 noiembrie 2016 - 18:16 .



Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -