Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ANAF :(


138 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 03 noiembrie 2016 - 13:48

Scenariu:

- In 2010, o firma intarzie plata CAS cu o luna dar o plateste

- In 2016 ANAF face o sesizare prin care atrage atentia ca exista restante la CAS din 2010 la care mai aplica si majorari 2010 - 2016

- contabilul merge la ANAF si le arata ca gresesc si ca banii au fost platiti in 2010 si primeste hartie scrisa ca are dreptate

- dupa 3 saptamani, ANAF obliga banca sa plateasca toata suma si banii sunt retrasi din cont

- contabilul merge inca o data la ANAF si primeste inca o hartie care arata ca ANAF a gresit. Dar banii? ANAF nu returneaza acesti bani si  propune ca  sumele sa se stinga cu urmatoarele declaratii.

 

O rezolvare pana la urma OK pentru cine nu sta in banii respectivi.  Dar ma gandesc ca in urma unor gafe de acest gen, ANAF poate baga companii in faliment!

 

Ceea ce nu inteleg: in conditiile in care toate platile sunt realizate prin transfer bancar, cum poate ANAF sa faca astfel de greseli. Oare cine le-a facut softul.

 

Intrebari:

- v-ati confruntat cu situatii similare?

- se pot cere daune ANAF-ului? Stiu o sa spuneti ca nimeni nu are curajul sa ceara ceva de la ANAF ca trimite control. Dar totusi....



#2
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 noiembrie 2016 - 14:05

Citeste asta si apoi intreaba-te daca ANAF-ul ala judeca cu capu' sau cu... fundu'.

 

Da, cunosc pe cineva in situatie similara. Acelasi lucru i s-a propus. Problema este ca trebuie sa fii atent ca stingerea cu declaratiile viitoare chiar sa se faca. Dupa incurcatura cu ANAF-ul, persoanei pe care o stiu eu ii apareau, in registrele ANAF-ului, sume mai mari decat cele de dinaintea platilor. Cum a fost posibil, nu s-a lamurit. Nici inspectorii nu s-au lamurit, raspunsul a fost "eroare de soft".



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 noiembrie 2016 - 14:50

Cel mai probabil acea firma a primit prin posta o notificare explicita prin care sunt prezentate sumele care au facut obiectul stingerii totale si/sau partiale ale obligatiilor fiscale la orice moment deci inclusiv 2010-2016. In plus fata de acestea fiecare firma poate solicita si primeste pe loc in format electronic situatia fiscala la momentul solicitarii de unde se vede foarte usor daca sunt sau nu datorii neachitate care sunt acestea in ce cuantum si de cand provin cronologic. In baza acestor date se poate discuta si/sau face adresa catre ANAF in vederea solutionarii eventualelor diferente care ajung sa fie cunoscute si acceptate de ambele parti. In baza raspunsului scris de asemenea se pot lua decizii cu caracter fiscal in timp util.

 

Daca s-a ajuns la blocarea si.sau retragerea de sume de bani din contul bancar inseamna ca au existat comunicari scrise din partea ANAF care au fost ignorate de platitor. Se puteau solutiona in mod favorabil cel putin prin metodele de mai sus.



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 noiembrie 2016 - 17:25

marius, daca in ceea ce spui te bazezi pe modul in care functioneaza ANAF-ul din Oradea, sa stii ca in alte parti functioneaza... nu chiar ca la carte. Ai mai scris tu odata de niste pasi pe care presupui/stii ca ii urmeaza ANAF-ul, ei bine, in alte parti, unii pasi sunt "sariti". ANAF-ul nu functioneaza unitar la nivel de tara.

 

Situatia fiscala arata groaznic de alambicat, pentru ca ce stii tu ca ai platit nu corespunde cu modul de calcul al ANAF-ului, care poate imparti o suma si in fractiuni de... 2 lei. Am tinut in mana astfel de situatii fiscale, tiparite, si mi-am pus mainile in cap. Nu, nu sunt foarte usor de descifrat, poate doar un contabil cu experienta sa stie ce si cum.



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 03 noiembrie 2016 - 18:34

ANAF-ul prin definitie sunt mari dibaci.

Nu le ies calculele, se misca greu, te someaza aiurea, chiar daca ai platit si tot asa... Numai eroari de soft au... ei insisi cred ca sunt nste erori... De doua ori daca ii pui sa faca calcule (pt aceeasi problema, acelasi imposit)  nu le da de 2 ori la fel...

E o nebunie acolo de-ti vine sa le dai cu ceva in cap....



#6
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 noiembrie 2016 - 18:49

ANAF-ul prin definitie sunt mari dibaci.

Nu le ies calculele, se misca greu, te someaza aiurea, chiar daca ai platit si tot asa... Numai eroari de soft au... ei insisi cred ca sunt nste erori... De doua ori daca ii pui sa faca calcule (pt aceeasi problema, acelasi imposit)  nu le da de 2 ori la fel...

E o nebunie acolo de-ti vine sa le dai cu ceva in cap....

 

Despre de-astea vorbeam si eu. :)

 

Intrebare: ce reprezinta suma asta din josul paginii?

Raspuns: nu va faceti griji, in situatia urmatoare nu va mai aparea...


Editat de Pepco, 03 noiembrie 2016 - 18:50 .


#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 noiembrie 2016 - 19:17

marius, daca in ceea ce spui te bazezi pe modul in care functioneaza ANAF-ul din Oradea, sa stii ca in alte parti functioneaza... nu chiar ca la carte. Ai mai scris tu odata de niste pasi pe care presupui/stii ca ii urmeaza ANAF-ul, ei bine, in alte parti, unii pasi sunt "sariti". ANAF-ul nu functioneaza unitar la nivel de tara.

 

Situatia fiscala arata groaznic de alambicat, pentru ca ce stii tu ca ai platit nu corespunde cu modul de calcul al ANAF-ului, care poate imparti o suma si in fractiuni de... 2 lei. Am tinut in mana astfel de situatii fiscale, tiparite, si mi-am pus mainile in cap. Nu, nu sunt foarte usor de descifrat, poate doar un contabil cu experienta sa stie ce si cum.

Softul ANAF este la nivel national nu local. Oamenii pot sa difere dar ....



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 03 noiembrie 2016 - 20:33

Da, oamenii diferă, așa încât datele sunt introduse diferit. Calculează la fel, dar dacă oamenii se uită pe situații greșit....

#9
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 03 noiembrie 2016 - 23:20

Softurile ANAF or fi la nivel național, dar bazele de date nu-s, sunt locale. Firma mea s-a mutat dintr-un județ în altul. Am făcut cerere de mutare și la ANAF (evident) și fișa plătitorului nu s-a văzut o vreme la județul nou. Trebuia mutate datele dintr-o bază de date în alta de către un informatician (știu pentru că pe cerere doamna de la ANAF care se ocupă de firma noastră a notat ce e de făcut și s-a dus cu ea la departamentul de Informatică).

 

Dacă ar fi la nivel național nu mai stăteam aproape o lună ca să văd unde plătesc dările (la vechiul județ, figurând încă nemutați) sau la noul județ.


Editat de danielag, 03 noiembrie 2016 - 23:22 .


#10
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 03 noiembrie 2016 - 23:35

Iar acum câțiva ani, o firmă în care era asociată o persoană apropiată a primit notificarea de plată după ce poprirea la bancă fusese deja instituită. Ce să negociezi și cu cine, dacă poprirea era deja trimisă?

 

Eu am primit notificare de plată cum că n-am plătit dările firmei și să le plătesc în 15 zile, și în același plic am primit și somație de plată care se putea institui direct în poprire la bancă. Era tot o greșeală de la ei, sumele fuseseră încasate de către ei, dar cumva nu se făcuse repartizarea pe debite. Le-am și spus când m-am dus acolo că trimisul somației în același plic cu notificarea denotă că ne tratează ca pe niște infractori (oricum, în cazul meu eu chiar plătisem, dar și dacă n-am plătit, ori îmi trimiți notificare și vezi dacă plătesc sau nu, ori îmi trimiți de la început somație).

 

Iar ca să fiu ontopic, am avut un impozit plătit în plus și chiar și când mi-au trimis somația nu s-au uitat la debitul plătit în plus, somația era pentru suma prinsă în declarații. Deci, Admin, firma din scenariul tău trebuie să facă în fiecare lună cerere de compensare a datoriilor curente din suma plătită în plus, ANAF nu stinge automat sumele plătite în plus cu datoriile (firma trebuie să ceară compensarea sumei în valoare de X lei cu datoria de Y lei pentru TVA, datoria de Z lei pentru impozit pe venit etc.)

 

În plus și tot în legătură cu softurile ANAF, eu am făcut cerere de compensare pentru suma plătită în plus și n-au acceptat-o până n-am adus și o copie certificată de bancă după ordinul de plată prin care chiar s-a plătit suma în plus. De ce mi-au cerut OP-ul când și pe fișa lor se vedea că e plătit în plus, nu știu. Probabil să aibă acoperire și să nu facă o compensare pe o eventuală eroare de program.


Editat de danielag, 03 noiembrie 2016 - 23:36 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -